Dovolte si emoce: 5 důvodů, proč je zranitelnost ve vztahu výhodou

„Přede všemi jsem se rozbrečela.“ „Udělal jsem ze sebe pitomce.“ „Celá jsem zrudla a nevěděla jsem, co říct.“ Často máme pocit, že projevem zranitelnosti jsme si před svým okolí uškodili. Proč tomu může být přesně naopak?

Vzpomínáte si na tu scénu z filmu Deník Bridget Jonesové, kdy Bridget dorazí na zahradní slavnost v kostýmu zajíčka z Playboye? Jako jedna z mála nedostala vzkaz, že karnevalové téma „šlapky a faráři“ bylo zrušeno, takže mezi usedle oblečenými dámami se jako jediná pohybuje s polyesterovými oušky na hlavě a v těsném černém korzetu, kterým se marně snaží zkrotit přetékající poprsí. Připadá si zoufale odhalená, vystavená odsuzujícím pohledům, nemožná a trapná. Neexistuje snad výmluvnější metafora zranitelnosti. Zranitelnost totiž není okamžik, kdy se dojmeme nad roztomilým koťátkem, ani ta chvíle, kdy vyskočíme na židli, protože na podlaze je pavouk, nebo když v bezpečí Facebooku sdílíme svoje fotky z dětství. Není to slza dojetí, není to ubrečenost, není to pištění.

TIP NA VIDEO: Jak moc se můžeme před druhými přetvařovat? Odpovídá terapeut Honza Vojtko

Zranitelnost vždy přichází v okamžiku, kdy, obrazně řečeno (nebo v případě Bridget doslova), odložíme „brnění“ a dáme se ostatním všanc, takže je možné nás ranit. Třeba tím, že se ocitneme v epicentru trapasu. Anebo tím, že jako první dáme najevo svoje city, i když nevíme jistě, jak ten druhý zareaguje. Nebo připustíme svou chybu či přiznáme, že si momentálně vůbec nevíme rady. Všechny tyto situace s sebou samozřejmě nesou spoustu nepříjemných emocí, které celkem přesně vyjadřuje pořekadlo „cítí se jako nahý v trní“ (nebo jako Bridget v playboyovském kostýmu). Ptáte se, proč by to vůbec někdo dělal, a navíc dobrovolně? Odpověď bude trochu delší.

Efekt půvabné zmatkářky

Když se ocitneme ve zranitelné situaci, vidíme sami sebe zevnitř jako losera. Zákaznice, která u pokladny v supermarketu ve své obrovské kabelce plné starých účtenek, ušmudlaných respirátorů a použitých papírových kapesníků marně hledá peněženku, se v duchu vidí jako nejnepořádnější ženská na světě. Maminka, která uřícená přibíhá z práce pro své dítě do školky pět minut po páté, vidí samu sebe jako krkavčí matku a kandidátku na návštěvu OSPOD. Manažerka, jež neustojí pracovní stres a které vyhrknou slzy na poradě s vedením, se považuje za kandidátku na vyhazov. Všichni máme pocit, že když jsme zranitelní, vypadáme jako selhávající, nevhodní, nekonečně trapní, naše chyby se nám jeví jako odpuzující. Jenže naše okolí to vnímá trochu jinak. Dáme-li najevo zranitelnost, naše nedostatky se mu mohou jevit v podstatně příznivějším světle než nám samotným, jako určitý zlidšťující prvek, který nám za určitých okolností může získat sympatie.

Psychologové tento jev nazývají „beautiful mess effect“, doslova přeloženo „efekt krásného chaosu“ nebo „efekt půvabné zmatkářky“. Tento fenomén zkoumali němečtí psychologové Anna Bruk, Sabine G. Scholl a Herbert Bless na univerzitě v Mannheimu, které inspirovala práce známé americké výzkumnice zranitelnosti Brené Brown. Více než šest stovek účastníků jejich studie dostalo za úkol představit si sebe samé v různých zranitelných situacích – například, jak vyznávají lásku nejlepšímu kamarádovi, jako první se omlouvají partnerovi po velké hádce nebo přiznávají svým kolegům, se že v týmové práci dopustili vážné chyby. Když si v těchto situacích představovali sebe samé, jejich pocity byly jednoznačně negativní – cítili se slabí a neschopní. Ale když dostali za úkol představit si za podobných okolností někoho jiného, daleko častěji popisovali jeho projev zranitelnosti slovy plnými empatie a pozitivního ocenění.

Článek pokračuje na další stránce. >>>