Myslím, že teď mi věříš

Myslím, že teď mi věříš Zdroj: iStock.com

10 psychologických triků, které fungují a usnadní vám život. Vyzkoušejte je

Umět přerušit hádku, získat informace nebo si něco či někoho zapamatovat. A spoustu dalších situací našeho každodenního života. Zvládnout je je jednodušší, než si myslíte. Vezměte si na pomoc tyto osvědčené psychologické triky.

Jako studentka psychologie jsem se s řadou z nich setkala a mohu potvrdit, že je v životě používám. Má rodina a můj manžel, tehdy ještě přítel, byli mými prvními testovacími objekty. Přežili. Jedná se totiž o triky, kterými nikomu neubližujete, ba naopak rozvíjíte sami sebe a své vztahy. Dan Western, zakladatel serveru Wealthy Gorilla věnujícího se seberozvoji a růstu, k několika mým tipů přidává další. Jejich implementace do vašeho života vám může pomoci. Jsou snadné, účinné a fungují na většinu lidí. Můžete si je ihned začít zkoušet.

1. Získání informací

Pokud vám někdo blízký sděluje informace, ale pouze povrchně či jen naznačuje, a vy chcete vědět víc, stačí jednoduchý trik jak „to z něj dostat“. Pokud po vaší otázce nenásleduje odpověď, jednoduše udržujte oční kontakt a několik sekund mlčte. Ticho v kombinaci s očním kontaktem je většině lidí nepříjemné. Udělají cokoli, aby toto napětí prolomili, i když to znamená, že vám řeknou více, než původně chtěli. Na několik sekund tedy zůstaňte zticha a s největší pravděpodobností to budou oni, kdo ticho přeruší.

2. Jídlo uklidní konflikt

Pokud máte pocit, že je v nějaké skupině nablízku konflikt, zkuste nabídnout jídlo! Jaký má tento čin vliv? Dan Western má přesnou odpověď: „Lidé, kteří jedí, se obvykle ve svém prostředí cítí dobře. Stravování je uklidňující činnost a pravděpodobně pomůže uklidnit konflikty. Proto pokud se na vás někdo zlobí, začněte jíst nebo nabízejte druhým jídlo.“

3. Potřebujete souhlas

Chcete, aby lidé souhlasili s tím, co říkáte? Jediné, co musíte udělat, je začít přikyvovat, zatímco mluvíte o věci, se kterou má daná osoba souhlasit. Pohyby „přikyvování“ přimějí osobu začít věřit, že to, co říkáte, je pravdivé, a proto s největší pravděpodobností začne také přikyvovat a bude s vámi souhlasit. Funguje na každého.

4. Potřebujete projít

Když se nacházíte v přeplněných prostorách, tlačenicích, místech, kde je více lidí, či se před vámi na ulici courají lidé a vy potřebujete jít rychleji, můžete použít malý, ale efektivní trik, který vám pomůže proklestit si cestu. Stačí se podívat směrem, kterým chcete jít. A je to. Nedívejte se na lidi kolem sebe, na prostředí, na telefon nebo na svého přítele. Stačí se podívat, kam máte namířeno, a lidé se budou snažit z cesty odejít. Důvodem je to, že se lidé budou dívat na vaše oči, a pokud uvidí, na co je váš pohled zafixován, porozumí lépe vaší touze a přirozeně se posunou dál. Nebo se alespoň pokusí.

5. Chcete snížit riziko konfliktu

Pokud jste s vícero lidmi a myslíte si, že by na vás mohl být někdo agresivní nebo nepříjemný, posaďte se vedle něj. Proč? „Je velmi snadné projevit vztek vůči někomu, kdo sedí na druhé straně stolu, ale pokud sedíte vedle této osoby, pak ztěžujete člověku rozzlobit se na vás,“ vysvětluje Dan Western a pokračuje. „Je to proto, že v takové pozici musíte nejprve otočit své tělo oproti tomu, když sedíte naproti sobě. A pak, sezení vedle sebe vytváří osobnější pocit a vy jste v kruhu skupiny.“

6. Když něco chcete, miřte hodně vysoko

Až ke hvězdám. Když od někoho něco chcete, ať už je to určité množství peněz za předmět, který prodáváte, nebo chcete, aby vaše dítě jedlo více zeleniny, miřte se svými požadavky až směšně vysoko. Začněte tím, že navrhnete částku, která je mnohem vyšší než částka, kterou chcete. Když osoba řekne ne, což by měla říci, pokud jste uvedli příliš vysokou sumu, pak můžete požádat o skutečnou částku. Druhá osoba se bude cítit špatně, protože již řekla ne, a pravděpodobněji vaši nabídku tentokrát přijme. „Sníš deset lžic špenátu! Ne? Tak Sedm. Ok, domluveno.“

7. Chcete, aby si vás zapamatovali

Tento malý trik z psychologie může být neuvěřitelně užitečný v situacích, kdy se snažíte vyniknout a chcete, aby si vás nebo čas, který s vámi strávili, zapamatovali. Říká se, že si lidé pamatují začátek a konec, zejména nějaké zajímavé situace. Prostředek je často v paměti rozmazaný. Co to pro vás znamená? Pokud si plánujete čas na pohovor, zkuste zařídit, abyste šli na řadu jako první nebo poslední. Pokud se chystáte na rande, vybírejte čas ráno nebo večer – začátek nebo konec dne. A když na rande jdete, ujistěte se, že uděláte silný dojem na začátku a na konci rande. Proto ty první nezapomenutelné polibky při loučení. A zapamatování místa setkání. A pokud na rande volíte aktivitu, vyberte tu, kde je adrenalin. Ten stimuluje vzrušení v mozku a přiměje druhou osobu věřit, že čas strávený s vámi si užívá a užívala.

8. Obměkčení toho, kdo vás nemá rád

Pokud si myslíte, že vás někdo nemá rád, zkuste ho požádat o opravdu malou laskavost, jako je například půjčení pera. Pokud vás nemá v oblibě, pak bude chtít na vaši žádost přirozeně odpovědět ne. Žádost o zapůjčení pera je však tak malá laskavost, že je pro každého neuvěřitelně těžké říci ne. Poté, co svolí a pero půjčí, nakonec dospěje k závěru, že přeci jen nejste tak špatní.

9. Přesvědčit, že posloucháte

Pokud vám člověk, se kterým jste, něco říká, parafrázujte ho a opakujte. Tímto způsobem si bude myslet, že věnujete velkou pozornost tomu, co říká, a soustředěně mu nasloucháte. Neopakujte však úplně všechno. To by vyvolalo zcela jiný efekt.

10. Použijte otcovské rady, aby vám věřili

Pokud někomu nebo skupině lidí něco říkáte a nechcete, aby pochybovali o vašem úsudku, uveďte, že vám tuto radu dal váš otec. Lidé mnohem více uvěří radám, a to i na první setkání, když ví, že vám je dal váš otec. U matky to stoprocentně nefunguje.