Eva Plchová, PR Manager Chateau Mcely

Eva Plchová, PR Manager Chateau Mcely Zdroj: osobní archiv

Alice Mičunek, jogínka, vsouladu.cz
Moje psychologie 04/2021
Vanda Horáčková Seidelová, zakladatelka a CEO aplikace Twigsee (vítězka Women Startup Competition 2021)
Jana Hodboďová, výkonná manažerka soutěže Vodafone Nápad roku a spoluorganizátorka Women Startup Competition
Gabriela Teissing, Group CFO & Head of Transformation v Creative Dock
9
Fotogalerie

Rok od začátku pandemie. Co ženy v pracovním i osobním životě drží nad vodou?

Pamatujete si na tuto dobu před rokem? Všichni jsme ještě normálně fungovali, ale zároveň jsme tušili, že se něco děje. První lockdown kvůli Covid-19 tu byl do týdne. Museli jsme začít v práci i doma fungovat jinak. A stále musíme. Jak se vepsal covidový rok do našich životů? Zeptaly jsme se podnikatelek, návrhářek, ale i manažerek velkých firem.

Jana Hodboďová, výkonná manažerka soutěže Vodafone Nápad roku a spoluorganizátorka Women Startup Competition

Jana Hodboďová, výkonná manažerka soutěže Vodafone Nápad roku a spoluorganizátorka Women Startup Competition
Jana Hodboďová, výkonná manažerka soutěže Vodafone Nápad roku a spoluorganizátorka Women Startup Competition | Zdroj: osobní archiv

Já se snažím brát věci tak, jak jsou, tedy nepřemýšlet nad tím, že nemůžeme dělat věci, na které jsme byli zvyklí. To v ničem nepomůže a jen to bere energii a pozornost od toho, co je opravdu důležité. Žijeme teď a tady v rámci daných podmínek, ať se nám to líbí nebo ne. Čili snažím se přizpůsobit aktuálním omezením a naučit se, jak fungovat co nejvíc normálně. Trochu jako chameleon. Také mi hodně pomohlo, že jsem upustila od striktního plánování, protože mi došlo, že pokud moc lpíte na plánech, když aktuálně nevíte, co bude zítra, vede to jen k frustraci. V tomto mě minulý rok hodně změnil a to je určitě přínos, protože schopnost přizpůsobit se změnám bude potřeba čím dál víc.

Nina Garden, gardencarrier.cz, udrzitelnamoda.cz

Nina Garden, gardencarrier.cz, udrzitelnamoda.cz
Nina Garden, gardencarrier.cz, udrzitelnamoda.cz | Zdroj: osobní archiv

Přestože mám zavřený obchod, tak jsem moc vděčná, že mě moji milí zákazníci a zákaznice podrželi. V momentě, kdy jsem byla nucena zavřít kamennou prodejnu, zafungoval skvěle eshop. Jsem také vděčná, že jsou moji milí a blízcí v pořádku a zdraví. Díky většímu objemu práce z domova jsem ušetřila i dost času a víc si celkově odpočala. Myslím, že mě celá zkušenost přivede k pomalejšímu životnímu tempu a neskutečně se těším do oblíbené kavárny s kamarádkami a dobrou kávou. A co je pro mě základem dobré nálady? Dělat si malou radost každý den.

Gabriela Teissing, Group CFO & Head of Transformation v Creative Dock

Gabriela Teissing, Group CFO & Head of Transformation v Creative Dock
Gabriela Teissing, Group CFO & Head of Transformation v Creative Dock | Zdroj: osobní archiv

Pandemie Covid-19 se promítla do životů nás všech. A dala nám lekci, že nic se nevyplácí brát jako naprostou samozřejmost. Víc než kdy jindy jsem si uvědomila, jak moc důležité jsou pro mě vztahy. Díky vztahům se svou rodinou, přáteli a kolegy v práci se cítím dlouhodobě dobře. Mám ráda, když si můžu povídat, naslouchat, pomáhat, společně pracovat, společně něčeho dosáhnout. Pokaždé, když se mi v životě něco nepěkného dělo, tak mně někdo podal pomocnou ruku. Vztahům vděčím za mnohé – kdo dneska jsem, jaký život žiji, to nejde jen za mnou, ale stojí za tím řada lidí, kteří mě ovlivnili a kteří mi pomohli. Dobré vztahy – ať už osobní nebo pracovní – jsou pro mě hnacím motorem a kořením života.

Alice Mičunek, jogínka, alicemicunek.cz

Alice Mičunek, jogínka, vsouladu.cz
Alice Mičunek, jogínka, vsouladu.cz | Zdroj: osobní archiv

Uplynulý rok pro mě znamenal dvě změny. Přestěhovali jsme se s rodinou (zpátky) do města a ukončila jsem dosavadní spolupráci. Oběma událostem předcházel náročný proces rozhodování a v obou případech přišla se změnou úleva a radost. Možná pandemie některé procesy, které by za normálních okolností trvaly déle, jen urychlila. Chybí mi pár věcí, jako jsou živé akce se ženami, a je mi líto všech workshopů, pobytů a ženských kruhů, které nemohly proběhnout. Přizpůsobila jsem se a vedu lekce i živé kruhy on-line. Přepracovala jsem si svůj web a těším se, až se zase budeme moct potkávat osobně. Do té doby o sebe a svou rodinu pečuju podle možností. Víc jóguju, medituju, zkouším nové ájurvédské recepty, snažím se být více off-line a vážím si malých radostí.

Markéta Folberová, návrhářka, kožené kabelky a doplňky FOLBEUR

Markéta Folberová, návrhářka, kožené kabelky a doplňky FOLBEUR
Markéta Folberová, návrhářka, kožené kabelky a doplňky FOLBEUR | Zdroj: iStock.com

Tato doba je pro nás všechny velmi zvláštní, nutí nás využívat jiné zdroje nebo zdroje ověřené, ale úplně jiným způsobem. Za Folbeur hodnotím rok 2020 jako zcela zásadní a zlomový, ač to tak na jaře vůbec nevypadalo. Čelili jsme naprosto bezprecedentní době a nikdo z nás nebyl schopen odhadnout, zda obchodní model, který jsme si nastavili, bude fungovat. Naštěstí se potvrdilo, že kvalitní produkt a osobní přístup si své kupce vždy najdou, což mě naplňuje velkým vděkem a pokorou. A právě naše úžasné zákaznice jsou mojí největší motivací pro další práci, těším se z novinek, které pro ně na tento rok chystáme, a samozřejmě se velmi těším na období, až se budu moci s našimi zákaznicemi osobně setkávat. V osobním životě se snažím myslet pozitivně, najít si na všem něco dobrého a také mít alespoň na dva dny dopředu nějaký plán. Už jen kvůli mojí malé dceři, která je zatím v tom krásném věku, kdy ji nějaký lockdown nebo Covid vůbec nezajímají a má jen radost z každé obyčejné maličkosti.

Eva Plchová, Public Relations Manager Chateau Mcely

Eva Plchová, PR Manager Chateau Mcely
Eva Plchová, PR Manager Chateau Mcely | Zdroj: osobní archiv

V Chateau Mcely nás všechny drží v těchto velmi těžkých časech solidarita celého týmu, vnímání stejných životních hodnot, obrovská vlna loajality našich stálých hostů a také prostor řešit věci s přesahem, na které v běžném provoze není čas. Těší nás se zamýšlet nad novými způsoby komunikace, prezentace, rozvíjet nové myšlenky, hledat marketing pro nestandardní dobu. Zámek také drží oblíbenost kosmetiky Mcely Bouquet i našich nových zážitků na dálku. V těchto dnech například umožňujeme po dlouhé pauze opět ochutnat ve vlastních domácnostech náš legendární odpolední čaj o páté, na který při příležitosti 15. výročí založení Chateau Mcely vzpomínáme.

V osobním životě mi pandemie dala prostor být více v klidu se svými dětmi a nelítat z kroužku na kroužek, ale třeba si s nimi i zahrát hry, na které běžně není čas. Velmi mi pomáhá pravidelné cvičení s naší hodinovou flow jógou plnou laskavosti, kterou jsme na zámku sami natočili. Vždy mě uklidní a skvěle protáhne tělo. Rovněž mi pomáhají rituály s naší přírodní kosmetikou Mcely Bouquet, které mi nahradí péči v salónech či spa. Prostě si dělám takové vlastní lázně doma a moc si to užívám. Navíc mě těší, že Mcely Bouquet za dobu uzavření představilo i skvělou přírodní dezinfekci a nyní je také připravena nová aroma kolekce Pure Air pro lepší dýchání a provonění domova.

Bc. Kristýna Nogová, Péče o významné zákazníky, Rybízák.cz

Kristýna Nogová, Péče o významné zákazníky, Rybízák.cz
Kristýna Nogová, Péče o významné zákazníky, Rybízák.cz | Zdroj: osobní archiv

Ve firmě Rybízák se starám o velkoobchod a významné zákazníky. Úkol rozšířit se po celé republice do vinoték, farmářských obchůdků, cukráren, kaváren apod. jsem dostala na začátku loňského roku. Rozjezd byl celkem slušný, ale samozřejmě od března se situace změnila a moje plány se zasekly. Bylo to velmi zdrcující a smutné, vidět postupně několik krásných malých podniků, jak zanikají. Mou největší radostí je, že přinášíme zákazníkům díky našemu vínu a oblíbeným dárkovým etiketám potěšení a dobrou náladu, která je v této době hodně důležitá. Zaměřila jsem se tedy na spolupráci s novými eshopy a také s květinářstvími, kterým se zalíbila naše nová květinová edice a které mají to štěstí, že mohou být otevřené. V osobním životě mě drží nad vodou a při spokojenosti moji dva malí synové, úžasný manžel a milující rodina.

Vanda Horáčková Seidelová, zakladatelka a CEO aplikace Twigsee (vítězka Women Startup Competition 2021)

Vanda Horáčková Seidelová, zakladatelka a CEO aplikace Twigsee (vítězka Women Startup Competition 2021)
Vanda Horáčková Seidelová, zakladatelka a CEO aplikace Twigsee (vítězka Women Startup Competition 2021) | Zdroj: osobní archiv

Za mne je to pozitivní přístup a nastavení mindsetu na problem-solving. V životě, pracovním i osobním, se v zásadě neustále děje spousta věcí, pozitivních i samozřejmě negativních. Naučila jsem se přistupovat k věcem pragmaticky a s chladnou hlavou, což je někdy těžké, protože náturou jsem hodně emotivní člověk. Ale právě díky nadhledu kouknu na situaci, jaká je, zanalyzuji ji a začnu řešit. Nebojím se říct si o pomoc, ego stranou, člověk nemůže vždycky zvládnout či umět vše nejlépe. Díky tomu cítím, že nejsem na vše sama a to mi hodně pomáhá. Naučila jsem se nelitovat dřívějších rozhodnutí, protože ta činím vždy podle aktuálního nejlepšího vědomí a svědomí a tím pádem je v pořádku si za nimi stát. A i když se člověk po pár letech posune a už by to řešil jinak, tenkrát udělal to nejlepší možné. V neposlední řadě je to pak snaha trávit čas, byť někdy jen virtuálně či on-line, s rodinou, přáteli a nadále si udržovat koníčky. Pravidelně cvičím, jsem v pohybu i pracovně, dojíždím do kanceláře, aby člověk na plném homeofficu nezakrněl. Většinu hobbies jsem musela omezit (cestování, squash atd.), ale pustila jsem se do nové výzvy a začala si dělat pilotní výcvik na licenci soukromého pilota PPL, takže se nenudím. Rok s Covidem je crazy pro všechny, znatelně ovlivnil byznys i rodinu. Ale pokud si udržíte zdravou mysl, pečujete o své zdraví a neposadíte se ze všeho na zadek, dá se zvládnout všechno. A v tomto razím heslo „co tě nezabije, to tě posílí“. Takže rok 2021 bude pro mne i pro Twigsee velká jízda.

Jak prožívaly rok další ženy, například slavné herečky Tereza Kostková nebo Nela Boudová? Co je naučil? Přečíst si můžete v aktuálním čísle Moje Psychologie, které je teď na stáncích. Nebo objednejte na iKiosek.cz.

Moje psychologie 04/2021
Moje psychologie 04/2021 | Zdroj: Archiv Mojí psychologie