Marta a její kostýmy

Marta a její kostýmy Zdroj: Facebook/ Marta Jandová

Marta Jandová je plná energie. Má totiž toho nejlepšího trenéra

Její hlas je fantastický. Přesvědčili jsme se o tom už mnohokrát. Naposledy v soutěži Tvoje tvář má známý hlas, kde se i perfektně pohybuje v rozličných kostýmech. Je to člověk plný energie. Co ji nabíjí? Jak si udržuje fyzičku?

Musíte mít fyzičku, abyste zvládala tahle vytížená období?

Ona fyzička po nějaké době přijde. Máme hodně tréninků, chodím se psy, Maruška hodně běhá a já běhám za ní. Chodíme ven s kamarádkou a její dcerou Terezkou, což je prima, protože holky se zabaví. Když jsme samy dvě, což je většinou, musím všechno dělat já. Ve Stromovce je obří pavouk z lan, Maruška leze nahoru dolů, zprava doleva, to naštěstí nelezu s ní, ale aspoň musím stát poblíž.

Nejlepší trenér je moje dcera.

Měla jste akční dětství. Jak jste na tom s pohybem dnes?

Chodím do Body Body, dvakrát týdně, častěji se to ani nesmí. Tam mi oblečou skafandr a pouští do mě elektrické impulzy. Tím se sval namáhá, a když ještě cvičíte, má to mnohem větší účinek. Chodíme společně s manželem, po prvních trénincích jsme se nemohli ani pohnout! Další byly snazší. Zrovna včera jsme byli na hodině a říkala jsem trenérovi: To je divný, mě už po cvičení nic nebolí. Rovnou mi přidal sílu impulzů, když jsem ležela na zemi a cvičila břišní svaly. A jak mě dneska bolí stehna!

Marta Jandová 5
Marta Jandová 5 | Zdroj: Ivy E. Morwen

Baví vás to?

Dobrý je, že to trvá jen dvacet minut. To mi teď hodně v mém současném tempu přijde jako velká tem výhoda. Odvedeme Marušku do školky, jdeme cvičit, manžel jede do práce a já třeba na choreografickou zkoušku. Baví mě i ten servis, dají vám všechno, vy si odcvičíte, odhodíte oblek, dáte si sprchu a mažete, kam potřebujete. Ztratím maximálně čtyřicet minut.

V Čechách je to asi novinka, že?

Tady je to krátce, ale znám to z Německa, tam to byl před pár lety velký hit. Celkově se díky tomu cítím líp. Chybí mi sice energie po ránu, ale to je spíš můj problém, piju hodně kafe a málo vody, a ještě navíc bublinkové. Ale teď to cítím opravdu hodně, třeba už nemám skoro žádnou celulitidu. Chodím na kostýmovky a pod světlem shora jsem vypadala jako stará pani, a teď? Po těhotenství jsem byla oteklá, měla celulitidu snad i na kotnících, a teď skoro nic nemám. To musí být tím cvičením! Manžel pořád sedí nakřivo, ten má zase pocit, že se narovnává… Spousta kamarádek mi řekla, ať to chvíli dělám a pak jim dám vědět.

Upravili jste si kvůli cvičení i jídelníček?

Právě že ne! Jíme pořád stejně a vůbec se nekrotíme. My jsme máslová rodina, na krajíc chleba patří máslo. A včera u kamarádů jsme měli svíčkovou, ale je fakt, že třeba koláč už jsem si nedala.

Marta Jandová
Marta Jandová | Zdroj: Ivy E. Morwen

Kdo doma stojí u sporáku?

Střídáme se. Já dělám spíš klasiku, manžel zkouší různé recepty. Všechno mu na první dobrou vyjde. Pouští se i do odvážných receptů a já mu v tom moc fandím. Maruška často vaří s námi. Už by vám i řekla, co patří do polévky a tak.

Vaříte zdravě?

No, snažíme se. Nedávno jsme začali občas snídat chia semínka v různých úpravách. Docela nám to zachutnalo, ale na každý den to není. Máme rádi všechno, slané, sladké, zdravé i nezdravé. Snažíme se alespoň častěji jíst ovoce a zeleninu. Maruška klidně na posezení sní celou okurku, pak do sebe naláduje dvě rajčata a papriku. Ma zeleninu radši než ovoce.

Je těžké zvládnout výchovu dcery a vaši pracovní vytíženost?

Pomohla nám školka, i když ji tam dáváme jen na ráno, po obědě si pro ni chodím. Všechny zkoušky, trénink choreografie nebo rozhovory si dávám na dopoledne. Dva dny od rána do noci jsem na Barrandově, tři dny mám jen pro sebe. Koncerty jsou většinou po večerech, to je manžel doma, máme dvě kamarádky a dvě nevlastní babičky. Ohlásila se mi i moje čtyřiadvacetiletá sestra, že Maruška je skvělá, a troufne si na hlídání. My nechodíme pařit do noci, navíc už alkohol moc nezvládám, dám si dvě skleničky vína a v půl desáté jsem byla doma. Hrozná nuda!

Dceru jste měla ve čtyřiceti. Máte pocit, že byste dřív měla víc energie?

Rozhodně, všem kamarádkám, které jsou mladší, říkám: Není nač čekat. Vynaložím všechnu energii, ale pak mám sama jazyk na vestě. A to fyzičku docela mám! Je strašná blbost říkat si: Budeme mít děti, až budeme zabezpečení. Proč? Až bude Marušce dvacet, mně bude šedesát. Co když už nebudu mít práci a nebudu mít peníze na to, abych ji poslala do dobré školy, stejně jako mě naši poslali na rok na zkušenou do Ameriky? Nejsme bohatí podnikatelé, vyděláváme dobře, ale nic nenašetříme. Jeden kamarád, mladší než já, má čtyři děti. Taky má normální práci a zvládají to. Jsem ráda, že se vrací trend, kdy ženy mají děti dřív.

Jaké to je, když se v Tváři mění hezká ženská v Alice Coopera?

Super, užívám si to. Když je člověk za takhle šerednýho chlapa, přeje si pak hezkou ženskou, a to se mi podařilo hned v druhém kole, kdy jsem zpívala písničku od Beyoncé. Mě ty proměny baví, čím víc mi toho nalepí na obličej, tím líp, přestože to trvá hodiny. Odmalička mě to bavilo, i když jsem nechodila na maškarní. Když jsem byla zamilovaná do The Cure, nalíčila jsem se jako Robert Smith, přetupírovala si celou hlavu, ale poctivě! Nebo jak jsem si v Americe užívala Halloween! Jednu půlku obličeje jsem si namalovala na bílo, druhou na černo, navěsila na sebe nějaký cáry… Nevím, co to bylo, asi nic, ale byla jsem zamaskovaná.

Marta a její kostýmy
Marta a její kostýmy | Zdroj: Facebook/ Marta Jandová

Dcera hudebníka Petra Jandy a tanečnice Jany Jandové studovala jazyky. V sedmnácti odjela na rok do USA, poté se na šestnáct let odstěhovala do Německa. Pracovala v čajovně, roznášela letáky, pracovala jako sekretářka, později začala zpívat v rockové skupině Die Happy, s níž dosáhla mimořádných koncertních úspěchů stejně jako vysokých prodejů alb. Před osmi lety se vrátila do Čech, začala zpívat v muzikálech a stala se porotkyní soutěže Hlas Česko Slovenska a Česko hledá SuperStar. Hrála i v několika českých seriálech. Je maminkou tříleté Marušky, je provdaná za lékaře Miroslava Vernera.

Marta Jandová (*1973)

Článek připravila redakce časopisu Dieta.

Doporučujeme

Načíst další články