Avokádo plněné tuňákem.

Avokádo plněné tuňákem. Zdroj: Shutterstock

Z avokáda můžete vyrobit jednou dekoraci.
Zapečené avokádo s vejcem.
Z avokáda si můžete připravit zdravou domácí Nutellu.
Avokádo obsahuje zdravé tuky.
Avokádo je výborné spolu s pečivem.
8
Fotogalerie

5 důvodů, proč jíst avokádo

Obliba avokáda neustále vzrůstá a v současné době se řadí mezi nejpopulárnější zdravé potraviny. A není se čemu divit, způsobů využití avokáda je opravdu mnoho a ve vašem jídelníčku by rozhodně nemělo chybět. 

1. Vysoký obsah zdravých tuků

Avokádo se řadí mezi ovoce s nejnižším podílem vody a nejvyšším podílem zdravých tuků, které snižují cholesterol. Nenasycené mastné tuky, které avokádo obsahuje, se neukládají do tělesných tuků a naopak pomáhají při spalování. Rozhodně byste ho měli zařadit do svého jídelníčku i v případě, že držíte dietu nebo se snažíte zhubnout.

2. Máslová konzistence

Zralé avokádo můžete jen tak namazat na chleba, rozmačkat do guacamole nebo z něj připravit zdravou nutellu. Samotný plod nemá nijak zvlášť výraznou chuť a právě proto z něj lze vykouzlit sladké i slané pokrmy.

3. Avokádo na milion způsobů

Jak už bylo zmíněno, největší výhodou avokáda, kromě zdravých benefitů, je bezesporu možnost připravit ho na milion způsobů. Milovat ho budete na kostičky v salátu, jako slanou či sladkou pomazánku, místo vejce během pečení nebo jen tak na rozpečeném toustu.

TIP NA VIDEO: Jak poznáte, že je avokádo zralé?

4. Vitamíny a minerály pro vaše tělo

Kromě zdravých tuků obsahuje avokádo železo, které je dobré doplňovat během těhotenství. Pozitivní účinky ocení všichni, kdo trpí na křeče z důvodu nedostatku magnesia, které avokádo obsahuje ve velkém množství. Z vitamínů pak především B, C, E, K a vitamín H, který chrání naši pokožku a nervový systém.

5. Zdravá nutella

Sladká odměna ve vašem jídelníčku a navíc bez výčitek? Zdravou nutellu připravíte rozmixováním avokáda, jednoho banánu a lžíce kakaa. Přidat můžete i javorový, agávový či rýžový sirup nebo med, ale většinou postačí samotný banán, který pomazánku osladí.

Více inspirace najdete na www.recepty.cz.