Nikol Varčevová

Nikol Varčevová Zdroj: archiv Nikol Varčevová

Radka Palánová
Markéta Svobodová
Petra Plemlová
Andrea Ungerová
6
Fotogalerie

České úspěšné ženy prozrazují, jak zvládají stres před koncem roku. Jakou volí strategii?

Řídí své firmy, mají pod sebou spoustu zaměstnanců a i jim se k běžnému shonu koncem roku připojuje ten předvánoční. Jak tráví advent úspěšné ženy? Pracují do Štědrého večera, aby vše stihly, nebo vnímají tento čas jako posvátný a oddávají se klidu? 

Radka Palánová, Marketing Manager ASSA ABLOY Czech & Slovakia

Radka Palánová
Radka Palánová | Zdroj: archiv Radka Palánová

Na zvládání předvánočního stresu mám celou sadu zbraní, které neváhám v prosinci použít v plném rozsahu. Vždy znovu si totiž uvědomím, že důležité není to, co vše člověk stihne a jestli je to perfektní, ale jaký z toho má nakonec pocit. Mám paní na úklid a i ten předvánoční nechám na ní. Mám štěstí i šikovnou maminku, cukroví mi peče ona. Dárky nakupuji celoročně, abych nemusela v prosinci do přeplněných nákupních center. A pokud mne ještě něco napadne, nakupuji už jen online a nechám si balíčky dovézt do práce. Adventní víkendy proto mohu věnovat návštěvám rodiny a přátel. I v práci se snažím zvolnit. Snažím se včas uzavřít pracovní rok a poslední dva týdny před Vánocemi si už nic náročného neplánovat. Letos to bude okořeněné přípravami na lednové stěhování kanceláří. Takže rozjímám u vánočního úklidu kanceláře a zbavování se nepotřebných věcí.

Markéta Svobodová, manažerka péče o obchodní síť společnosti Golden Gate

Markéta Svobodová
Markéta Svobodová | Zdroj: archiv Markéta Svobodová

Největší stres mám v listopadu, kdy se snažím vše nakoupit a zajistit tak, aby byl adventní čas klidný. Mám jej raději než samotné Vánoce. Snažím se najít si alespoň 1x týdně čas na koncert nebo procházku s rodinou či oběd s přáteli. Dárky nakupuji přes internet, obchodům se do ledna vyhýbám. Po 15. prosinci už se snažím nezačínat nové pracovní věci a důležité schůzky odkládám na leden.

Petra Plemlová, ředitelka firmy Unuo a Unuodesign

Petra Plemlová
Petra Plemlová | Zdroj: archiv Petra Plemlová

Ve firmě Vánoce řešíme v červenci. Šití, vizuály, nápady, to všechno už musí být dávno nachystané a vyrobené. Teď v prosinci jsme myšlenkami u moře… Nikoliv tedy na dovolené, ale ladíme letní UV kolekci. Do toho navíc přecházíme na nový účetní systém a ráda bych řekla, že deadline je 23. 12. a pak už se "odpojím", ale zkušenost napovídá, že s tímhle systémem budu trávit možná i Silvestra. Doma jsem doslova "vánoční šprtka". Dárky mám obvykle nakoupené a zabalené přibližně v říjnu, výzdobu přesně na adventní neděli a o Štědrém dnu si určitě dáme naši tradiční procházku za zvířátky do zoo.

Nikol Varčevová, ředitelka společnosti NICOM

Nikol Varčevová
Nikol Varčevová | Zdroj: archiv Nikol Varčevová

Ve firmě pracuji už sedm let a každý rok se děsím, jak poslední měsíce v roce přežiju. Předvánoční období je pro nás obzvlášť náročné, máme totiž největší sezonu. Tento rok jsem se to ale rozhodla změnit. Moje odhodlání mi pomohlo soustředit se na radost, která působí jako prevence stresu. Zní to logicky. Radost jsem našla v sobě. Každý den si jako dárek věnuji 5 minut času jen pro sebe.Na kurzech mindfulness jsem se naučila pět základních technik dechových cvičení, meditací. Díky tomu si stres nepřipouštím k tělu, a naopak jsem vděčná za svoji práci, tu spoustu spokojených klientů a samozřejmě za to, že můžu vybírat dárky pro svoji úžasnou rodinu, kterou miluju.

Andrea Ungerová, ředitelka ve společnosti Hošek Motor, a. s., pobočka Mercedes Benz

Andrea Ungerová
Andrea Ungerová | Zdroj: archiv Andrea Ungerová

Letos se mi vše konečně povedlo včas. Se začátkem adventu jsem dokoupila poslední dárky a dokončila výzdobu, ta musí být skvělá. Cukroví peče maminka. Já se synem (3 roky) děláme jen perníčky, abychom si to doma trošku navoněli. Kapra budeme mít od strýce, rybáře. Splnila jsem si i sen a jedeme celá rodina, bratrova rodina i babička poslední týden před Vánoci na hory. To mi vlastně pomohlo pospíšit si s vánoční přípravou. A utečeme předvánočnímu stresu. Štědrý den je u nás absolutně český, tradiční... Jsme doma a čekáme na Ježíška, pohádky, procházka, půst, kapr, salát, rybí polévka. Ráno vánočka a babiččino cukroví.

Co se týče práce, tak pracovní vánoční schůzky přesouvám na novoroční. Každý to nakonec uvítá. Poslední manažerskou poradu dělám jako mikulášskou. Ve firmě to máme tak, že musíme zajistit servis zákazníkům. Takže fungujeme, abychom i s dovolenými zvládli vše jako po celý rok. Většina zákazníků je někde po dovolených, a tak rozhodně nemusí být v práci všichni. Ti, jejichž práce přímo nesouvisí se servisem, mají většinou přes svátky volno. Já letos přes svátky nepracuji. Budu se plně věnovat rodině.

Petra Šebo, vedoucí marketingu pro Xerox

 Petra Šebo
Petra Šebo | Zdroj: archiv Petra Šebo

Abych zvládla předvánoční stres, řídím se jednoduchou radou: zastavit se. Vždy je to je na nás, a tak si i vy řekněte, jaké Vánoce chcete mít. Jestli plné stresu, nebo klidu a pohody, a podle toho se pak zařiďte. Já peču jen to, co nám opravdu chutná, a jen v rozumné míře, uklízím jen, aby nám bylo dobře, a dárky si zapisuji celý rok, abych věděla, že pod stromečkem bude pro každého něco, co mu opravdu udělá radost. Ve výsledku je to opravdu jen a jen na nás. A jestli máte tendence přece jen podléhat okolnímu tlaku, tak si udělejte dobrý časový plán, i to vás uklidní.