14 návyků bohatých lidí. Učte se a vydělávejte

Každý se chce mít dobře, mít finanční rezervu, práci, která ho posouvá dál, nebo firmu, která prosperuje. Inteligence, talent a kouzlo osobnosti dokáží mnohé, ale nedělají z lidí ty nejbohatší. Velký podíl na úspěchu mají každodenní návyky, kterými trávíme až čtyřicet procent času přes den. Co dělají lidé, kterým se daří, jinak než ti, kteří na svůj úspěch marně čekají?

Budete se divit, ale nejde o žádné složité návyky. Většina z nich se vám bude naopak zdát až banální. Informace vycházejí z výzkumu, který vedl americký socioekonom Randall Bell. Po pětadvacet let sledoval zvyky úspěšných lidí a napsal o tom knihu Rich Habits Rich Life. Schválně, které máte i vy a na jakých můžete ještě zapracovat?

1. Žijí v rámci svých prostředků

Nepřečerpávají své finanční možnosti. Naopak jsou schopni až 20 % platu ušetřit a žít ze zbývajících 80 %. Chcete-li ukončit své finanční boje, udělejte si dobrý rozpočet a mějte přehled, za co své peníze utratíte.

2. Nesází

Až 77 % těch, kteří svádí neustálé finanční boje, obden sází. Bohatí lidé se nespoléhají na náhodné štěstí. Vytváří si vlastní štěstí a bohatství sami.

3. Čtou si každý den

Čtením informací, které zvyšují znalosti o vaší firmě nebo kariéře, získáváte více nejen pro sebe, ale i pro své kolegy, zákazníky nebo klienty. Mezi bohatými lidmi čte 88 % každý den 30 minut nebo více. Stejně důležitě také využívají svůj čtenářský čas:

• 63 % poslouchá audioknihy během dojíždění

• 79 % si čte materiály týkající se vzdělávání

• 55 % si čte pro osobní rozvoj

• 58 % čte biografie úspěšných lidí

• 94 % čte aktuální události

• 51 % čte o historii

• 11 % čte čistě pro účely zábavy

Důvodem, proč úspěšní lidé čtou, je, že se chtějí zlepšit. To je odděluje od konkurence. Tím, že zvyšují své znalosti, jsou schopni vidět více příležitostí, které se promítají do příjmu peněz.

4. Tráví méně času surfováním na internetu

Kolik z vašeho drahocenného času ztrácíte zaparkovaním před obrazovkou nebo displayem? Dvě třetiny bohatých lidí denně sledují méně než hodinu televizi a téměř 63 % lidí tráví méně než hodinu denně na internetu, pokud to není práce. Místo toho využívají svůj volný čas pro osobní rozvoj, vytváření sítí, dobrovolničením nebo sledují určitý cíl, který vede k odměně. Ale 77 % z těch, kteří bojují s financemi, tráví hodinu nebo déle denně sledováním televize a 74 % tráví hodinu nebo více denně na internetu pro zábavu.

5. Ovládají své emoce

Ne všechny myšlenky musí vyjít z úst. Ne všechny emoce musí být vyjádřeny. Když říkáte hned, co máte na mysli, riskujete, že ublížíte druhým. Pusa na špacír je zvykem pro 69 % těch, kterým se moc finančně nedaří. Naopak 94 % bohatých lidí filtruje své emoce. Chápou, že když se nechají řídit emocemi, můžou si zničit vztahy v práci i doma. Počkejte s tím, než řeknete, co máte na mysli, dokud nebudete klidní a než máte čas se objektivně podívat na situaci.

6. Budují síť kontaktů

Budujte cenné vztahy, které mohou vést k většímu počtu zákazníků nebo klientů nebo vám pomohou najít lepší práci. Pokud budete trávit čas tím, že se zavřete ve své komfortní zóně, nic tím nedosáhnete. Rozvíjení osobních vztahů s těmito lidmi bude mít za následek další dobré obchodní vztahy.

7. Stanoví si cíle, ne přání

Říká se, že pokud si něco hodně přejete, tak se vám to splní. Možná ale záleží na tom, jak své přání formulujete. Čím konkrétněji, tím lépe. A pokud to má charakter nějakého cíle, je to ideální. Jeden hlavní cíl si na každý rok stanoví až 70 % úspěšných lidí.

8. Vyvarují se otálení

Úspěšní lidé chápou, že prokrastinování narušuje kvalitu, vytváří nespokojené zaměstnavatele, zákazníky nebo klienty a poškozuje další nepodnikatelské vztahy. Vytvořte si každodenní seznam úkolů. To jsou vaše každodenní cíle. Snažte se dokončit 70 % nebo více vašich položek "úkolů" každý den, tak se vyhnete otálení a posunete se k úspěchu.

9. Mluví méně a poslouchají více

Poměr 5 ku 1 je správný. Za každou minutu, kterou mluvíte, byste měla poslouchat dalších pět také ostatní. Bohatí lidé jsou dobrými komunikátory, protože jsou dobrými posluchači. Chápou, že se můžou učit a rozvíjet se, když poslouchají, co ostatní lidé říkají.

10. Vyhýbají se toxickým lidem

Jsme jen tak úspěšní jako lidé, s nimiž trávíme co nejvíce času. Podle výzkumů až 86 % úspěšných lidí spolupracuje s lidmi, kteří jsou na tom podobně.

11. Nevzdávají se

Ti, kteří mají úspěch v životě, mají tři společné věci: zaměření, vytrvalost a trpělivost. Prostě neopouštějí své cíle a věří v ně.

12. Nedeprimují se

Nevěří pseudopravdám jako: "Chudí lidé nemohou být bohatí. Bohatí lidé mají štěstí a chudí lidé mají smůlu. Nejsem chytrá. Nemůžu dělat nic správného." Všechny tyhle myšlenky ovlivňují velmi negativně naše chování. Změňte své negativní myšlení na pozitivní. Je to obrovský krok vpřed.

13. Mají mentora

Mezi bohatými je 93 % těch, kteří měli mentora, a právě jemu přičítají svůj úspěch. Mentoři se pravidelně a aktivně účastní vašeho růstu tím, že vás naučí, co dělat a co ne. Hledání takového učitele je jedním z nejlepších a nejméně bolestivých způsobů, jak se stát bohatým.

14. Znají svůj hlavní účel

Je to poslední zvyk bohatých a nejdůležitější. Ti lidé, kteří usilují o své sny a mají v životě cíl, jsou zdaleka nejbohatší a nejšťastnější. Protože milují to, co dělají, žijí s radostí a věnují svůj každodenní čas právě sobě.