.

. Zdroj: iStock.com

Podzimní změna životního stylu: Zpomalte a zklidněte se v rytmu hygge

Spojovat něco tak dynamického, jako je zdravý životní styl, s něčím tak pomalým, jako je severský hygge, zní jako zdánlivý nesmysl. Ale tohle propojení funguje perfektně. Zvlášť teď na podzim.

Když se řekne zdravý životní styl, vidím pohyb, cítím energii, vnímám chuť se posouvat a neustále pro sebe něco dělat. Hygge je oproti tomu něco jako hýčkající náruč domova. Životní styl, který představuje pohodlí, určitou intimitu, soukromí, bezpečí a zklidnění. A teď na podzim je přesně ideální období, kdy je dobré tyhle dvě věci zkusit dát dohromady. Proč? Protože začíná čas přímo vyzývající ke zpomalení a naslouchání rytmům přírody.

TIP NA VIDEO: Ke zklidnění vám pomůže i pravidelná skin care. Naučte se při ní používat přírodní kosmetiku.

Video placeholde

„Podzim je z pohledu čínské medicíny takzvaným přechodovým obdobím a bývá pro tělo větší zátěží. Přecházíme z tepla do zimy, tělo vydává více energie na zahřívání. I když více kýcháme a kašleme, zdaleka to neznamená, že jsme nemocní – tělo se tak na podzim přirozeně čistí. Jakákoli podpora se v tuto dobu hodí; ať už jsou to zahřívací potraviny, nebo vědomé zklidnění,“ vyjmenovává wellbeing koučka Monika Divišová.

Synonymem podzimu je také ospalost. Úbytek denního světla kdysi znamenal automaticky dřívější odchod do postele. Byly a jsou tak nastavené i naše vnitřní hodiny. Ale my je nenecháváme fungovat. Pereme všude kolem sebe umělé světlo, ale jak všichni víme, nejproblematičtější je přemíra toho modrého.

A pak jsou tu ty věčné propady nálad. Aby ne, když tělo potřebuje klid na úklid, na odpočinek po aktivním létě a volá po zastavení – a my se mu vysmíváme a přemáháme kdeco. „I bez takové sabotáže je pro tělo i mysl podzim komplikovaný. Ať chceme, nebo ne, vnímáme jej také jako symbol konce, spojujeme si s ním umírání, stárnutí, pořád teskníme po létě, vadí nám déšť. Jsme jedním slovem melancholičtí,“ vysvětluje Divišová. Nebojujte tedy s tím, co je přirozené, a naopak takové procesy podpořte. K tomu vám může pomoci právě hygge. Jak ho vnést do svého života?

První krok: Ukliďte, co můžete 

Protřiďte se světem kolem sebe. Nijak na sebe nespěchejte, neplánujte generální úklid v rytmu mopu. Zkuste spíš eliminovat zbytečné věci. Aby vám bylo dobře, musíte mít místo, kde vám bude dobře. Akcentujte útulnost, měkké materiály, čisté plochy a světlé barvy. Must have jsou v tomto období svíčky, oheň v krbu, aromaterapie. Jejím prostřednictvím můžete výrazně ovlivnit, jak se cítíte po těle i na duši. Energii vám dodají citrusy, levandule vám dovolí lépe usínat. A bez ohledu na to, co vám voní, vás aromaterapie může snáze přivést na cestu k sobě.

Druhý krok: Naučte se vnímat, co cítíte

Kolikrát jste jen dneska odložili cestu pro vodu, protože zazvonil telefon a žízeň přece chvíli počká? Kolikrát jste za poslední dobu přebíjeli bolest hlavy nebo ignorovali ztuhlá ramena? A byli ztuhlí ze sezení nebo ze stresu? A víte, jaký je v tom rozdíl? „Vnímání sama sebe házíme do jednoho pytle, ale odborníci vydělují dva druhy sebevnímání – je tu tzv. sensing, kdy vnímáte sebe prostřednictvím smyslů a těla, a tzv. feeling, kdy jdete po svých pocitech,“ popisuje Monika Divišová a ještě pokračuje. „Začít je dobré skrze smysly. Zastavte se a vnímejte signály svého těla: cítíte na kůži teplo, horko, nebo snad naopak chlad? Jaké vnímáte kolem sebe zvuky, vůně? Jste uvolněná, nebo se ozývá například napětí v ramenou, těžko kolem žaludku, nebo vás dokonce něco bolí?“ Projděte si v duchu, se zavřenýma očima, celé své tělo, naslouchejte si. A propojujte pak pocity fyzické (sensing) s těmi emočními (feeling).

Vezměme si za příklad ztuhlá ramena. Celý den máte nějaký pocit diskomfortu, ale až když se zastavíte, identifikujete jako problematickou oblast ramen. V pořádku. Jdeme dál. Soustřeďte se na druh diskomfortu. Je to… ztuhlost? Bolest? Bodá? Pulzuje? Je vytrvalá? Omezuje vás nějak v pohybu? Na jednom rameni? Na obou? Popisujte sami sobě do detailu všechno, co skrze své smysly vnímáte v oblasti ramen. A pak se podívejte na emoce, které se s tím spojují. Bude tu smutek, protože s bolestí v ramenou se člověk směje jen málokdy. Můžete mít klidně vztek, že „zase musíte řešit něco, co nefunguje, co vám komplikuje život, a jestli budete muset k doktorovi, ztratíte tam opět celý den“. Můžete upadnout do letargie z toho, že jste staří. Odpovědí může být řada. A vy je s laskavostí sledujte jednu po druhé. Protože přesně o tom vnímání sama sebe je. O načítání informací, focusingu… A pak s tím, co zjistíte, potřebujete také správně zacházet. Pro primární úlevu a posun nicméně stačí už samotný fakt, že se soustředíte na sebe, slyšíte špitat svoje tělo. Zvědomíte si svoji situaci a dobrá zpráva je, že pro začátek s tím nic víc dělat vědomě nemusíte. Už to, že se nadechnete, zastavíte, spojíte se sebou, je ohromný posun a léčení může začít! 

TIP: Praktické cvičení, jak se naučit opravdu vnímat svoje pocity

Třetí krok: Začněte s respektem a láskou k sobě

Buďte na sebe taky prostě hodní. Když už se učíte vnímat, co cítí vaše tělo a jak to ovlivňuje vaše emoce (a taky naopak, jak emoce ovlivňují to, jak vám je po těle), nepřepínejte se, nedělejte věci, které nechcete, trénujte NE tam, kde ztrácíte energii, a opakujte ANO v případě, že dostáváte šanci ji doplňovat. Saunováním, procházkami, spánkem a klidně i lenošením na gauči. Ono to k tomu teď prostě patří. Slevte ze svých nároků na sama sebe a zpomalte tak, jak zpomaluje příroda.

Celý článek o tom, jak zakomponovat hygge do svého životního stylu, najdete v časopisu Dieta. Aktuální i archivní čísla si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Doprava je zdarma!

Dieta 09/22.
Dieta 09/22. | Zdroj: Ondřej Košík