Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

7 tipů, jak žít zeleněji: Bude vás to bavit, ušetříte peníze a pomůžete planetě

Že informace o znečištěném životním prostředí nejsou povídačky do větru, je už jasné asi každému. Přispět ke zlepšení přitom může kdokoli z nás. Máme proto několik praktických tipů, jak na to.

1. Volte přírodní složení

Minerální oleje, silikony, syntetické emulgátory, tenzidy a další chemikálie. Díky těmto látkám výrobky sice krásně voní, pění, jsou barevné a dlouho vydrží, ale jejich přemíra nedělá dobře našemu organismu, potažmo ani životnímu prostředí. Z odpadu domácností se dostávají do kanalizace a odtud pak do řek a oceánů. To je mimo jiné důvodem, proč se z přírodní kosmetiky stal trend současnosti a dnes ji nabízejí vedle malých lokálních značek i světoví výrobci konvenční kosmetiky. 

Co můžete udělat? Jak poznat, že má výrobek opravdu přírodní složení? Hledejte označení CPK (certifikovaná přírodní kosmetika). Takové produkty nesmějí obsahovat syntetické látky a složky škodlivé lidskému zdraví. 

TIP NA VIDEO: Přejděte z chemických čisticích prostředků na přírodní. Které jsou nejúčinnější?

Video placeholde

2. Omezte plasty

Balíky s PET láhvemi se ze supermarketů tahá pořád spousta z nás. Není proto divu, že jsou nejčastěji vyhazovaným kusem plastu v Česku. I když máte pocit, že je to v pohodě, protože vy přece třídíte, recykluje se jich ve výsledku pouhých 56 %. K tomu si připočítejte další plastový odpad, jako jsou mikrotenové sáčky, igelitové tašky, brčka, plastové kelímky a další věci, které nás obklopují. Ty končí nejčastěji na skládkách nebo ve spalovnách, kde se je bohužel nepodaří zlikvidovat úplně. Není to tak dávno, co vědci objevili mikroplast nejen v pitné vodě, ale dokonce i v lidské stolici. 

Co můžete udělat? Na vodu si pořiďte skleněnou láhev, kterou si můžete prakticky kdekoli naplnit vodou z kohoutku. Stejně tak si noste i vlastní hrnek na kávu a nekupujte ji v kelímku. Snížit spotřebu plastů můžete ale třeba i tak, že nebudete používat plastová brčka nebo reklamní propisky. Na nákup noste vlastní sáčky na ovoce a zeleninu a látkovou tašku a obecně dávejte přednost produktům, které nejsou vyrobeny z plastu. 

3. Oblékejte se chytře

Taky máte pocit, že pořád nemáte co na sebe, přitom v šatníku už není místo ani na ponožky? Nakupovat oblečení je díky e-shopům a slevám tak jednoduché. Co na tom, že černých crop topů a oversize mikin máte tolik, že byste je mohla rozdávat – nekupte to za ty super peníze! Tohle je ale přesně ten důvod, proč řetězce neustále chrlí tuny oblečení mnohdy nevalné kvality. Výroba přitom není v mnoha směrech vůbec ekologická – od spotřeby vody a energií přes porušování lidských práv po uhlíkovou stopu. 

Co můžete udělat? Objevte kouzlo slow fashion. Ta klade důraz na kvalitu před kvantitou, řemeslnou dovednost a tradici s respektem k ekologii a lidským právům. Zkuste podporovat české návrháře, oblečení nevyhazujte, ale darujte, občas projděte second handy a vsaďte na nadčasový styl oblékání. 

Všech 7 tipů pro zelenější život najdete v zářijovém čísle časopisu Dieta. Koupit si ho můžete v on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 09/22.
Dieta 09/22. | Zdroj: Ondřej Košík