Eko menstruace: Víte, jak se používá kalíšek a pro koho je vhodný?

Menstruační byznys je zlatý důl. Jako kdyby nestačil jeden, dva druhy tamponů podle velikosti, na výběr dnes máme snad ke každé příležitosti. Na spaní, na sport, na zábavu, snad i na snídani nebo na večeři. Jenže pokud jdete alespoň trochu s dobou, budete chtít vyzkoušet něco, co je přirozenější, více ekologické a z dlouhodobého hlediska i levnější. 

Slyšela jste už někdy o menstruačním kalíšku? Lákalo vás někdy ho použít, ale vlastně nevíte, jak na to a jestli vám to bude vyhovovat? Máme pro vás malého průvodce, jak na to.

Mně osobně vždycky přišel menstruační kalíšek jako něco nadmíru divného, až nehygienického. Čím dál tím více žen v mém okolí na něj ale začalo pět chválu, takže mi nezbylo nic jiného, než se mu také podívat na zoubek. Hlavní výhody, které jsou uváděny v souvislosti s jeho používáním, jsou zdravotní a finanční.

Kalíšek je vyráběn ze silikonu, který je lidskému tělu neškodný. Oproti tomu tampony jsou už předem nasáklé mnoha látkami, kterým byste se třeba jinak raději vyhnula. Je to například chlor, kterým se bělí, nebo látky, které mají eliminovat zápach. I z toho důvodu mohou být kalíšky zdravější, zvláště pro ženy, které často trpí na záněty nebo mykózy.

Podle Veroniky Lančaričové z kalisek.cz se u žen, které na záněty často trpěly, snížil jejich výskyt. Z finančního hlediska je výhoda jasná, jednou zaplatíte za kalíšek a poté už nemusíte co pár dnů řešit nákup nových potřeb.