Ne všem kalíšek sedne. Není ale důvod propadat panice.

Ne všem kalíšek sedne. Není ale důvod propadat panice. Zdroj: iStock

Eko menstruace: Víte, jak se používá kalíšek a pro koho je vhodný?

Menstruační byznys je zlatý důl. Jako kdyby nestačil jeden, dva druhy tamponů podle velikosti, na výběr dnes máme snad ke každé příležitosti. Na spaní, na sport, na zábavu, snad i na snídani nebo na večeři. Jenže pokud jdete alespoň trochu s dobou, budete chtít vyzkoušet něco, co je přirozenější, více ekologické a z dlouhodobého hlediska i levnější. 

Slyšela jste už někdy o menstruačním kalíšku? Lákalo vás někdy ho použít, ale vlastně nevíte, jak na to a jestli vám to bude vyhovovat? Máme pro vás malého průvodce, jak na to.

Mně osobně vždycky přišel menstruační kalíšek jako něco nadmíru divného, až nehygienického. Čím dál tím více žen v mém okolí na něj ale začalo pět chválu, takže mi nezbylo nic jiného, než se mu také podívat na zoubek. Hlavní výhody, které jsou uváděny v souvislosti s jeho používáním, jsou zdravotní a finanční.

Kalíšek je vyráběn ze silikonu, který je lidskému tělu neškodný. Oproti tomu tampony jsou už předem nasáklé mnoha látkami, kterým byste se třeba jinak raději vyhnula. Je to například chlor, kterým se bělí, nebo látky, které mají eliminovat zápach. I z toho důvodu mohou být kalíšky zdravější, zvláště pro ženy, které často trpí na záněty nebo mykózy.

Podle Veroniky Lančaričové z kalisek.cz se u žen, které na záněty často trpěly, snížil jejich výskyt. Z finančního hlediska je výhoda jasná, jednou zaplatíte za kalíšek a poté už nemusíte co pár dnů řešit nákup nových potřeb.

I časté záněty by pro vás mohli být signálem, že něco není v pořádku.
I časté záněty by pro vás mohli být signálem, že něco není v pořádku. | Zdroj: Shutterstock.com

Pokračování 2 / 4

Trochu komplikovaná výměna

Jenže na druhou stranu, zase taková samospásná záležitost, jak se zdá, to rozhodně není. Výměna totiž vyžaduje trochu více času a pozornosti, než tomu je třeba u tamponu. A tak komplikované to může být v případě, kdy si jej potřebujete vyměnit mimo domov. Kalíšek vydrží zhruba čtyři až osm hodin, vše záleží na síle menstruace. Poté, co se naplní, jej musíte vyjmout, obsaženou tekutinu vylít, kalíšek vypláchnout, umýt si ruce poté kalíšek zase vložit zpět. Představa, že na to dojde třeba večer v restauraci, není úplně lákavá.

Pokud k vám bude osud milosrdný, bude přímo v jedné místnosti toaleta i umyvadlo, takže výměna nebude tak dramatická. Ano, na to se dá namítnout, že přeci lze vypočítat, kdy bude třeba si kalíšek vyměnit, a tak to lze zvládnout dříve, než se dostanete do této patové situace. Jenže komu se chce kromě samotné menstruace ještě vypočítávat, kdy si musím vyměnit? To s tampony je to mnohem jednodušší. V každé kabelce, v práci ve stole můžete mít náhradní, který použijete, aniž by vás to překvapilo někde nepřipravenou.

Káva je diuretikum.
Káva je diuretikum. | Zdroj: iStock

Pokračování 3 / 4

Jak si jej vybrat?

Nicméně zdravotní benefity anebo i ekologické (je přeci mnohem více nature friendly koupit si jeden silikonový kalíšek jednou za čas než každý měsíc několik desítek papírových tamponů napuštěných chemikáliemi) jsou pro mnohé stále lákavější než nepohodlí při vyměňování. Pak nebuďte překvapena, až narazíte na nabídku dvou velikostí. Velikosti kalíšků se ovšem u každého výrobce liší a někteří nabízejí dokonce velikosti tři nebo čtyři, takže spektrum je hodně široké a je z čeho vybírat pro každý typ ženy.

Menší velikosti jsou pro ženy, které ještě nerodily, jsou spíše štíhlejší postavy a mají dostatečně posílené svaly pánevního dna. To se týká zejména těch z nás, které navštěvujeme jógu, pilates nebo tanec, ale také těch, které mají zaměstnání, ve kterém většinu doby stojí. Nicméně každá z nás asi tuší, jak na tom sama je, jak moc úzká je, či není. Větší velikosti se pak doporučují ženám po porodu, starší třiceti let, kdy svalstvo ochabuje, a tak by se mohlo stát, že by kalíšek protékal.

Aplikace je velmi jednoduchá. Vezměte kalíšek, ohněte jej a vsuňte dovnitř. Tam se narovná, přilepí na poševní stěny a o víc se nemusíte starat. Když jej chcete vyndat, zmáčknete jen strany, aby zmizel podtlak a vy jste jej mohla vyndat.

Velikost zvole dle toho, zda máte dostatečně silné svaly  pánevního dna, nebo jste rodila.
Velikost zvole dle toho, zda máte dostatečně silné svaly pánevního dna, nebo jste rodila. | Zdroj: iStock

Pokračování 4 / 4

Není pro každou

Všechno ale může ve výsledku působit jinak, než se zdá. Některé ženy se s používáním kalíšků nesžijí a stejně jsou nakonec nuceny vrátit se k tamponům nebo vložkám. Což rozhodně není tragédie, každá žena si přeci může sama rozhodnout o tom, jakou cestou hygieny se vydá. Zpravidla ale během prvních dnů použití zjistíte, zda je to pro vás to pravé ořechové, či nikoliv. Neměla byste se ale nechat odradit třeba hned při první aplikaci.

Ne všem kalíšek sedne. Není ale důvod propadat panice.
Ne všem kalíšek sedne. Není ale důvod propadat panice. | Zdroj: iStock