Staňte se královnou pořádku: Šikovné rady, jak zorganizovat domácnost

Aby vaším domovem mohla proudit pozitivní energie, je třeba dát jí prostor. Toho docílíte tím, že si své bydlení zařídíte podle určitých pravidel, a hlavně – nebude v něm chaos. Přinášíme tipy a triky odbornic na úklid, které do vašich domácností vnesou dokonalý systém a řád.

Domů se většinou vracíme proto, abychom si odpočinuli. Ovšem problém nastává, pokud máme pocit, že na nás doma vše padá, špatně se nám spí, zkrátka se v daném místě necítíme dobře. Soused za to většinou nemůže, stejně tak ani hlučná silnice za oknem. Vymezený prostor si vždy definujeme my sami. Svou přítomností, svou osobností a svým přístupem k bydlení. A jakmile se někde na cestě za ideálně vyladěným domovem stane chyba, může nás provázet dlouhodobě. Proto je namístě odhalit špatné rozmístění nábytku, negativní obraz na stěně, nevhodnou barvu kuchyně. A zapracovat na změně, abychom se doma cítili skvěle.

Jak na to?

Kouč PhDr. Milan Šmíd vysvětluje: „Dispozicemi bytu jistě nepohneme, to možné není, je ale jen na nás, jak rozmístíme místnosti v bytě či domě. Tedy kde bude ložnice, kde obývací pokoj, kde pracovna. Jde o nastavení harmonického vztahu se svým domovem, kam se budeme rádi vracet.“ Odborník dodává, že nejčastějším nešvarem českých domácností je sběratelství a schraňování všeho možného, střídmost je ovšem jedním z cílů čínského učení feng-šuej. „Pokud tedy chcete žít podle pravidel feng-šuej, nemusíte být znalcem čínské kultury, je třeba poznat sebe. Své potřeby, své radosti, svůj styl relaxace,“ doplňuje. A na základě toho vytvořit domov, který budete milovat a cítit se v něm dobře.

TIP NA VIDEO: Proč hromadíme tolik věcí?

Zásadní rovnováha

Ovšem v dnešní době není v duchu této filozofie budován jen dům či byt jednotlivce, stejně jako na východě, jsou i u nás některé stavby zadávány tak, aby splňovaly podmínky tohoto stylu. Architekti se věnují projektům v tomto duchu a dokážou třeba změnit umístění domu na pozemku tak, aby jím proudila pozitivní energie a láska zvaná čchi. Velmi důležitá je přitom vaše osobní pohoda, která vám umožní odpočívat, mít život v rovnováze. Což je i základem učení feng-šuej. Pojďme si proto uvést pár příkladů, které ale mají pouze informativní charakter. Vy, váš byt, váš dům i ulice jste natolik unikátní, že si musíte vypozorovat, co vašemu prostoru i životu konvenuje.

Důležité jsou barvy i tvary

„Je dobré, pokud je barevnost celého prostoru vyvážená, tedy krémově bílá například, červené prvky působí rušivě. Hnědá ve všech odstínech, i zelená, mají vliv na zdraví, zmíněná červená na aktivitu a hádky, fialová je barvou smutku, takže může pesimisticky působit i na vás. Výmalbou se dá změnit hodně, ale například zaoblení rohů, protože čchi ty pravoúhlé nesnáší, změníte jen těžko. Za rušivý element jsou považována velká zrcadla, lichá výzdoba. Ta by měla být vždy v sudém počtu. Skvělým doplňkem pro klidný spánek jsou v ložnici řezané květiny, ty zlepšují náladu. Centrem obývacího pokoje by neměla být televize, sedací souprava by měla být vždy natočena směrem ke dveřím. V kuchyni je skvělé mít hřejivý plynový sporák, nože zakryté, protože ostří je zkrátka negativní," vypočítává kouč. Pokud si chcete vytvořit alespoň relaxační koutek, pak by měl být světlých barev, čistý, s jednou oblíbenou soškou, vždy čerstvými květinami, vonnou svící… De facto zmenšený obývací pokoj, přichystaný vám na míru.

TIP NA VIDEO: Jak si utřídit oblečení v šatně?

Pokud vám výše uvedené přivodilo chaos v hlavě, nebojte se. Vyzpovídali jsme pro vás hvězdy pořadu Královny pořádku, Lucii Kocman a Pavlínu Štefanovou.

Článek pokračuje na další stránce. >>>