Jak si zorganizovat domácnost? Nechte si poradit od profesionálek!

Jak si zorganizovat domácnost? Nechte si poradit od profesionálek! Zdroj: Instagram @o_domove

Královny pořádku
...
Domov pro extroverta přeje společenskému vyžití. Je pestrý a barevný
...
Víte kolik máte věcí ve skříni?
8
Fotogalerie

Staňte se královnou pořádku: Šikovné rady, jak zorganizovat domácnost

Aby vaším domovem mohla proudit pozitivní energie, je třeba dát jí prostor. Toho docílíte tím, že si své bydlení zařídíte podle určitých pravidel, a hlavně – nebude v něm chaos. Přinášíme tipy a triky odbornic na úklid, které do vašich domácností vnesou dokonalý systém a řád.

Domů se většinou vracíme proto, abychom si odpočinuli. Ovšem problém nastává, pokud máme pocit, že na nás doma vše padá, špatně se nám spí, zkrátka se v daném místě necítíme dobře. Soused za to většinou nemůže, stejně tak ani hlučná silnice za oknem. Vymezený prostor si vždy definujeme my sami. Svou přítomností, svou osobností a svým přístupem k bydlení. A jakmile se někde na cestě za ideálně vyladěným domovem stane chyba, může nás provázet dlouhodobě. Proto je namístě odhalit špatné rozmístění nábytku, negativní obraz na stěně, nevhodnou barvu kuchyně. A zapracovat na změně, abychom se doma cítili skvěle.

Jak na to?

Kouč PhDr. Milan Šmíd vysvětluje: „Dispozicemi bytu jistě nepohneme, to možné není, je ale jen na nás, jak rozmístíme místnosti v bytě či domě. Tedy kde bude ložnice, kde obývací pokoj, kde pracovna. Jde o nastavení harmonického vztahu se svým domovem, kam se budeme rádi vracet.“ Odborník dodává, že nejčastějším nešvarem českých domácností je sběratelství a schraňování všeho možného, střídmost je ovšem jedním z cílů čínského učení feng-šuej. „Pokud tedy chcete žít podle pravidel feng-šuej, nemusíte být znalcem čínské kultury, je třeba poznat sebe. Své potřeby, své radosti, svůj styl relaxace,“ doplňuje. A na základě toho vytvořit domov, který budete milovat a cítit se v něm dobře.

TIP NA VIDEO: Proč hromadíme tolik věcí?

Zásadní rovnováha

Ovšem v dnešní době není v duchu této filozofie budován jen dům či byt jednotlivce, stejně jako na východě, jsou i u nás některé stavby zadávány tak, aby splňovaly podmínky tohoto stylu. Architekti se věnují projektům v tomto duchu a dokážou třeba změnit umístění domu na pozemku tak, aby jím proudila pozitivní energie a láska zvaná čchi. Velmi důležitá je přitom vaše osobní pohoda, která vám umožní odpočívat, mít život v rovnováze. Což je i základem učení feng-šuej. Pojďme si proto uvést pár příkladů, které ale mají pouze informativní charakter. Vy, váš byt, váš dům i ulice jste natolik unikátní, že si musíte vypozorovat, co vašemu prostoru i životu konvenuje.

Důležité jsou barvy i tvary

„Je dobré, pokud je barevnost celého prostoru vyvážená, tedy krémově bílá například, červené prvky působí rušivě. Hnědá ve všech odstínech, i zelená, mají vliv na zdraví, zmíněná červená na aktivitu a hádky, fialová je barvou smutku, takže může pesimisticky působit i na vás. Výmalbou se dá změnit hodně, ale například zaoblení rohů, protože čchi ty pravoúhlé nesnáší, změníte jen těžko. Za rušivý element jsou považována velká zrcadla, lichá výzdoba. Ta by měla být vždy v sudém počtu. Skvělým doplňkem pro klidný spánek jsou v ložnici řezané květiny, ty zlepšují náladu. Centrem obývacího pokoje by neměla být televize, sedací souprava by měla být vždy natočena směrem ke dveřím. V kuchyni je skvělé mít hřejivý plynový sporák, nože zakryté, protože ostří je zkrátka negativní," vypočítává kouč. Pokud si chcete vytvořit alespoň relaxační koutek, pak by měl být světlých barev, čistý, s jednou oblíbenou soškou, vždy čerstvými květinami, vonnou svící… De facto zmenšený obývací pokoj, přichystaný vám na míru.

TIP NA VIDEO: Jak si utřídit oblečení v šatně?

Pokud vám výše uvedené přivodilo chaos v hlavě, nebojte se. Vyzpovídali jsme pro vás hvězdy pořadu Královny pořádku, Lucii Kocman a Pavlínu Štefanovou.

Článek pokračuje na další stránce. >>>

Pokračování 2 / 2

Vnímají lidé, že žijí v chaosu, nebo musíte přijít vy a vysvětlit jim to? LUCIE: Lidé, co si nás volají, to dělají většinou proto, že jim doma není dobře, že to doma nefunguje, jak má, nebo se jim jejich domov nelíbí. Domácí harmonie jde ruku v ruce s mentálním nastavením. PAVLÍNA: Žena, na kterou domácnost doslova padá, se necítí dobře, je nervózní a nespokojená. Z toho jsou nevrlé děti a manželovi se třeba ani nechce domů. Vše souvisí se vším. Společně s klientkou hledáme, co bude potřeba udělat, abychom stav změnily. Každá domácnost má skrytý potenciál, když nás je na to více, mnohem lépe se hledá ta nejlepší cesta.

Proč by se měli lidi obklopovat pořádkem, je to dobré pro duši? PAVLÍNA: Proto projekt O domove vznikl. Cvičíme, protože je to dobré pro tělo, držíme správnou životosprávu, abychom byli zdraví, nevýchovně vychováváme děti. Často si však domácí logistikou přiděláváme tolik starostí, že je nám doma až úzko. A tam nastupujeme my, snažíme se vše zjednodušit, zpříjemnit a v neposlední řadě zharmonizovat.

Vycházíte při své tvorbě například z feng-šuej? LUCIE: Feng-šuej je léty ověřený japonský přistup řešení životního prostoru, ale naše domovy podle něj mnohdy nejsou stavěné a nejde jej aplikovat všude. Určitě patří mezi směry, které nás inspirují a provází, nedržíme se ho však dogmaticky.

Každý člověk je jiný, jak moc jeho osobnost promítáte do interiéru, který tvoříte? PAVLÍNA: Každá naše organizace je individuální. S klienty dlouho mluvíme, ptáme se jich na spousty dotěrných dotazů, chceme znát rituály, co jim vadí, jak vstávají, jak nakupují. Je to takový psychologický exkurz do všech běžných domácích činností. Na základě toho se pak snažíme prostor zorganizovat tak, aby rodině vyhovoval. Do toho nám ale vstupuje proměnná určená velikostí daného prostoru. Ten je vždy limitující. Většinou je potřeba i stoprocentní účast klienta, protože společnými silami hodnotíme, jestli některé věci už není čas pustit dál.

Co vás ve vaší práci nejvíc překvapilo, měly jste někdy pocit, že tady (v daném prostoru) nelze dělat vůbec nic, nijak ho upravit, zlepšit? PAVLÍNA: Zatím jsme se nesetkaly s prostorem, se kterým bychom nemohly nic udělat. Co nás překvapuje, je nastavení mysli a to, že lidé nechají svůj domov dojít do stavu, že se tam neradi vracejí, že to ovlivňuje vztahy, výchovu atp. Někdy je potřeba postupovat velmi citlivě, i proto spolupracujeme s psychoterapeutkou a koučkou Michaelou Tetzteli. LUCIE: Někdy i já mám pocit, že u sebe doma nemůžu udělat už vůbec nic. Pak přijde Pavlína na návštěvu, posune věc zprava doleva a já žasnu. Člověk ve vlastním prostoru ztrácí nadhled, proto jsme dvě a proto vznikla tato služba pro druhé. Náš brainstorming v rámci organizované domácnosti je někdy docela legrace, nehádáme se, ale občas problém vidíme každá trochu jinak, a řešení se snažíme „udat“ po svém. Pak záleží, jaké řešení si vybere klient.

Co byste doporučily všem, kdo se chtějí vrhnout na zklidnění svého domova a nevědí, kde začít? PAVLÍNA: Začněte s něčím menším. Šuplík s běžnostmi, nevyužitá skříňka pod dřezem, police v obýváku. Od menších věcí přejděte k větším skříňkám. LUCIE: Je potřeba se nezahltit, když víte, že máte třeba hodinu čas, nevyskládejte najednou třeba kuchyň, to je celodenní záležitost. Akorát vás to odradí. Je také potřeba lépe zvažovat nákupy nových věcí. Opravdu to ke kvalitnímu životu potřebujete?

A co byste doporučily chronickým sběračům, kteří nikdy nevyhodí ani jedinou věc? PAVLÍNA: Neplňte své domovy na 100 %. Když na vás při otevření skříně věci vypadávají, je čas s tím něco udělat. Kolik věcí máš, tolikrát jsi jejich otrokem, to říkala moje babička a zní mi to v hlavě při každé organizaci. Neskutečně pravdivé rčení. Moc věcí znamená nulový prostor pro zážitky a psychický rozvoj, zkrátka pro věci, co za to stojí. LUCIE: Dodržujte postup: 1. všechno ven, 2. podobné věci do skupin, 3. vytřídit, 4. vracet zpět. Ono když uvidíte, že máte 12 karaf na vodu a z toho 4 nevybalené, 65 ručníků v 18 barvách, kterými byste vybavili menší hotel, tak někdy pochopíte, že toho tolik nepotřebujete. A jsou mezi námi lidé, kteří to ocení. Všemu se dá dát druhý život. PAVLÍNA: A když nepochopíte, tak jsme tady my, abychom vás podpořily, nastavily zrcadlo, ukázaly, že do té skříně, kterou jste dedikovaly postupem let jen papírovým taškám, dáte třeba půlku věcí z linky a úklid kuchyně najednou bude jednodušší, kratší a efektivnější. A o to jde, aby věci měly své místo. LUCIE: Organizace domova může být i zábava, když k tomu tak přistoupíte. Správně zorganizovaný domov vám ušetří spoustu času i financí.