Video placeholde

Ukliďte si v životě: Proč právě teď a co z toho budete mít?

Jsou místa, která je složité uklízet – jako třeba usazený prach za šatními skříněmi. Ještě hůř se ale uklízejí zákoutí našich duší, které jsou plné zlozvyků, závislostí a nespokojenosti. Jak s nimi zatočit?

1. Alkohol

Také se už delší dobu neúspěšně snažíte omezit alkohol? Pak komplikujete situaci nejen svému tělu, ale i mysli. Zkuste se inspirovat následujícími řádky, možná budou dobrým důvodem se rozhoupat ke změně. Klidně alespoň malé.

Tip na video: Inspirujte se zdravým životním stylem

Video placeholde

Proč to změnit?

Kocoviny mohou morálně a fyzicky trestat déle než jeden po akci. Dopady na tělo mohou být ale zákeřnější, než si myslíte. Lékařské studie potvrzují, že čím více a déle během života pijete, tím výrazněji se zvyšuje krevní tlak, riziko infarktu či mozkové mrtvice. Ve třiceti nemusíte mít obtíže, ale tělo si vaši minulost pamatuje a může vás překvapit i později. Ohrožený je nejen kardiovaskulární systém, ale zejména játra a další orgány, které se vinou obalují tukem. Pravidelné opíjení se neprospívá ani mozku, který může stárnout rychleji než lidem, kteří alkohol konzumují rozumně.

Čím začít

Zkuste pro začátek vydržet bez alkoholu dva až tři dny v týdnu. Nemá smysl se od něj ze dne na den odříznout úplně. Může to způsobit psychické problémy nebo jojo efekt. V případě, že na alkohol dostanete chuť, zkuste ji umlčet kávou nebo jiným nealkoholickým nápojem, který milujete. Zapojte do života pravidelnou dávku sportu a podpořte regeneraci zdravým jídlem. Dopřejte si každodenní porci zeleniny bohatou na vitaminy skupiny B, jako je květák, brokolice nebo pak choi. Zkuste začlenit i ostropestřec mariánský. Olej z této bylinky má regenerační schopnosti zejména pro játra.

2. Zbytečné kritizování

Život není televizní show. Je jednoduché z pohodlí gauče kritizovat někoho v televizi, ale zkuste si sami sebe představit v jeho roli. Navíc čím víc člověk někoho kritizuje a pomlouvá, tím víc ve skutečnosti ubližuje sám sobě. Proč? Říká se, že závist a nepřejícnost zanáší naši duši „jedem“ a pomalu nás psychicky ničí.

Proč to změnit?

Pokud patříte mezi ty, kteří okolí pouze kritizují, jste na nejlepší cestě ke ztrátě přátel, jestliže tedy ještě nějaké skutečné máte, protože se zdá, že lidmi spíše pohrdáte. Permanentně hledáte chyby na všech a na všem. Tím ale ubližujete sami sobě. Zkuste se zamyslet, zda tato vlastnost nepramení z vaší vlastní nespokojenosti. Pokud je člověk k sobě extrémně kritický, pak v sobě podněcuje úzkost a depresi, které vedou i k problémům – ze začátku k nedostatku fyzické energie a špatnému spánku. Zamyslete se nad tím, kde se tendence k permanentní kritice bere.

Video placeholde

Čím začít

Odstraňte cíle své neustálé palby. Tím se zbavíte i související emoční reakce. Pokud jsou předmětem odsuzování lidé na sociálních sítích, naordinujte si digitální detox. Začnete více vnímat sebe sama stejně jako pocit vlastní nedostatečnosti, který bývá příčinou problému. Přiznejte si, že se tak chováte. Berte to jako zrcadlo, které vám svět nabízí, abyste zapracovali na sobě. Digitální detox můžete využít ve svůj prospěch. Zkuste rozklíčovat důvod, proč neustále někoho kritizujete. Například pokud opovrhujete kariérním úspěchem nějakého člověka, pak jste možná sami nešťastní v práci. A jak se zbavit vnitřního kritika? Odborníci radí, že to chce soucit a všímavost k sobě samým. Nejdříve je potřeba pochopit, že nedokonalost je součástí života. Pak je nutné vystoupit z role oběti a začít být tvůrcem vlastní reality. Jen my sami jsme strůjci života, jen my sami jej dokážeme ovlivnit k vlastní spokojenosti. Chce to jak špetku sebevědomí, tak pokory. A pomoci mohou i mantry a afirmace.

3. Cukr

Málokdo si uvědomuje, že energetické tyčinky, nápoje a další sladké dobroty často jen maskují problémy, které se mohou v budoucnu rozvinout a zasáhnout do života. Cukry jsou droga, která se umí nečekaně vymknout z rukou. Mohou být fyzickou i mentální závislostí. Proto je užívejte střídmě, vybírejte si a vnímejte důvod, který vás nutí k jejich konzumaci.

Proč to změnit?

Důsledkem dlouhodobé vysoké spotřeby cukru je nejen přírůstek hmotnosti, ale také zvýšené riziko onemocnění, která s obezitou souvisejí. Takovými mohou být vysoký krevní tlak či chronické záněty odrážející se zejména v podobě srdečních onemocnění. O kvalitě zubů nemluvě, protože právě kvůli cukru se nám v ústech hromadí množství bakterií, které jsou příčinou zubních kazů. Odborníci tvrdí, že nadměrná dlouhodobá konzumace cukru může vést také k poruchám nálady, k úzkostem a depresím.

Cukry mohou způsobit fyzickou i mentální závislost
Cukry mohou způsobit fyzickou i mentální závislost | Zdroj: iStock

Čím začít

Zkuste omezovat spotřebu jednoduchých cukrů, zejména těch v průmyslově zpracovávaných potravinách, a vsaďte na ovoce. Pozor i na disacharidy, mezi které patří maltóza, laktóza a sacharóza. Ty jsou bohužel přidávány téměř do všech průmyslově vyráběných potravin a nápojů, i do těch, které se zdají, že sacharidy neobsahují. Čtěte si složení výrobků a zkuste takovéto potraviny omezovat, nebo si je připravte sami, protože tak budete znát složení. Třetí skupinou sacharidů jsou složité – komplexní sacharidy – polysacharidy, které nemají sladkou chuť. Patří mezi ně celulóza, škrob nebo glykogen a jsou zdrojem energie. Zasytí a pomůžou ukočírovat chutě na sladké. Přijímáme je nejčastěji prostřednictvím obilovin či luštěnin.

4. Elektromagnetický smog

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Snadno se může stát, že najednou začnete žít víc v on-line světě než v off-line realitě. Navíc záření, která na nás permanentně působí, zejména z mobilů a notebooků, nejsou příznivá pro organismus. Zkuste si proto on-line svět a jeho studené modré světlo dávkovat méně a obezřetněji.

Proč to změnit?

Modré světlo z elektronických zařízení snižuje produkci melatoninu, hormonu, který je klíčový pro regeneraci těla a spánek. Studie potvrzují, že pokud jsou používána elektronická zařízení méně než hodinu před spánkem, zpozdí se nástup tvorby melatoninu až o hodinu a půl. Vzhledem k tomu, že je mnoho biologických procesů řízeno spánkem, používání mobilu a notebooku v noci má na zdraví horší vliv, než kdyby ráno vstával o několik hodin dříve, než je běžně zvyklý. Je také potvrzeno, že dlouhé koukání do notebooku či mobilu zhoršuje zrak. Digitální zařízení nám – kromě nepříznivého vlivu na zdraví – přinášejí umělé vztahy, neschopnost běžné sociální interakce a pocity úzkosti a osamělosti.

Digitální detox si nejlépe vychutnáte v přírodě
Digitální detox si nejlépe vychutnáte v přírodě | Zdroj: iStock

Čím začít

Nainstalujte si aplikaci, která bude hlídat čas strávený na mobilu a notebooku. Věřte, že je to užitečné. I když se podle toho nebudete řídit vždy, připomínka z aplikace přispěje k tomu, že daný přístroj dřív odložíte. Snažte se alespoň hodinu před spaním nekoukat do notebooku, telefon si na noc vypínejte či přepínejte do leteckého režimu a odkládejte minimálně tři metry od postele. Během doby, kdy používáte notebook, se po každých dvaceti minutách podívejte alespoň na dvacet sekund jinam než do obrazovky. Ideálně do dálky a do přírody.

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Dieta. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Lucie Robinson

Video placeholde