...

... Zdroj: iStock.com

Mimo signál:

Mám jedno místo u kamarádů na chalupě, kde dokážu naprosto vypnout. Nebo jsem k tomu spíš donucena okolnostmi. Prostě tam není signál. Jenom mobilní ticho. 

Nezlobte se, že ruším i o víkendu“ nebo „Vím, že jste na dovolené, omlouvám se, ale…“ jsem tady ani jednou nezaslechla. Tady mě zvonění mobilu nikdy nevyrušilo. Musím přiznat, že zprvu jsem pociťovala určitý neklid a se záminkou, že je potřeba vyvenčit psa, jsem se honila po okolních kopcích a snažila se ulovit alespoň čárku. Pak jsem si prostě zvykla a nakonec se fakt, že tu jste bez signálu, stal i jedním z mnoha důvodů, proč se na chalupu uprostřed brdských lesů moc ráda vracím.

Místa off-line

Taková místa, k nimž když se blížíte, tak čárky na telefonu pomalu ubývají, až zmizí docela, se dají najít i jinde. I když samozřejmě panenských míst nedotčených operátory není zas tak mnoho. A to, co by někomu mohlo připadat jako nevýhoda, se pomalu mění v luxus, který vyhledává stále více lidí a za který jsou si ochotni i připlatit. Spočinout alespoň o víkendu na místě, kde vás nikdo nemůže dohnat, se mění v duševní wellness. Lidé začínají cíleně vyhledávat penziony či hotely, které se na svých internetových stránkách pyšně honosí obřím nápisem NO WIFI, kde aspoň na dva dny můžou zapomenout na neodvratně se blížící termíny odevzdávek čehokoli a další nevyřízené úkoly a resty.

Digitální upíři

Chytrý telefon, notebook, tablet. Ani jeden z nich není dobrým společníkem pro opravdovou dovolenou a skutečný odpočinek. Dopřát si naprostý digitální detox bez všudypřítomných a stále blikajících displejů znamená zažít alespoň na chvíli svobodu od skutečných či jen domnělých povinností. Však oni si tam venku, chycení v sítích, bez vás už nějak poradí. A čas, který tu strávíte, může patřit jen vám plus dalším, které si do svého světa mimo signál vezmete s sebou.

Češi podle nedávno provedených studií patří mezi jedny z nejaktivnějších uživatelů elektronických přístrojů na světě. Ze sledovaných 30 zemí světa se řadí na 12. místo a denně se dívají na mobil, televizi, počítač nebo tablet přes sedm hodin, což je téměř o hodinu a půl více, než kolik času sledováním displejů tráví Italové nebo Francouzi. Nejvíce času tráví denně Češi u počítače, těsně následuje mobil a až třetí je televize. Poměrně hodně času tráví Češi i s tabletem, v tomto směru jsme podle výzkumu dokonce čtvrtí na světě.

Výhody digitálních prázdnin

Absence mobilního signálu přináší řadu výhod a nemusí se jednat jen o ničím nerušený romantický víkend ve dvou nebo rodinnou dovolenou velmi zaměstnaného špičkového manažera, jehož neustále zvonícího telefonu má jeho manželka a děti skutečně už plné zuby. Často do takového prostředí míří i celé firmy v rámci teambuildingů, protože tady se můžou dokonale soustředit na dané úkoly bez toho, že by byli neustále vyrušováni zvonícími telefony kolegů nebo klientů.

Stačí pár hodin

Nejsou to ale jenom hotely nebo penziony, v nichž můžete strávit několik dní off-line. Přibývají kavárny, restaurace a hospody, kde není wi-fi, prostě jen z toho důvodu, aby se zase lidi bavili mezi sebou a nekoukali ve společnosti druhých, ale ve skutečnosti osaměle, na displeje svých telefonů. Zkuste si alespoň pár hodin denně dopřát bez mobilu, počítače či tabletu a buďte off-line. Je to ten pravý duševní odpočinek, který potřebuje každý z nás.

DIGITÁLNÍ DEMENCE

Neurovědec Manfred Spitzer, autor knihy Digitální demence, dospívá k přesvědčení, že oslabení jednotlivých kognitivních složek, jako je paměť, pozornost, vytváření vztahů, komunikace, ale i tělesný rozvoj, souvisí s technologiemi. To, že se člověk například neorientuje v prostoru nebo čase, je defi nice počáteční demence. Digitální demence podle něj vzniká na základě digitálních technologií, ale má stejné příznaky jako jakýkoli jiný druh demence. Spitzer píše, že jí lidé začínají trpět daleko dříve než kdysi, a její časný nástup spojuje s nadužíváním digitálních technologií.