Jak využít čas strávený doma? Tady jsou tipy, jak to děláme my!

Současná opatření respektujeme a snažíme se co nejvíce času trávit doma. Ale jak se zabavit, když doděláte věci do práce? A jak si poradit s dětmi, které se pochopitelně doma nudí? Třeba vás inspirují naše tipy.

Andrea – redaktorka webu Ženy.cz

Konečně zpomalím

Přestože jsme většinou otrávení, že nemůžeme dělat to, na co jsme zvyklí, já jsem si vlastně uvědomila, že jsem za možnost zpomalit vděčná. Žiju dost hekticky a najednou mám konečně dostatek času. V klidu si dopřeji masku na obličej, nespěchám při vaření, oblečení skládám do vzhledných komínků, večer si rozložím karimatku a chvilku cvičím nebo se alespoň protáhnu... A musím říct, že mi tohle pomalé tempo dělá opravdu dobře.

Vrhnu se do jarního úklidu

Konečně mám čas začít postupně a po malých kouscích s velkým úklidem celého bytu. Ale ne zbrkle, jako jsem měla ve zvyku, ale pěkně důkladně a každý den jen chvilku.

Pustím si seriály

Na Netflixu a HBO mám už tak dlouho připravený seznam seriálů, filmů i dokumentů, které chci vidět, ale zatím na ně nebyl čas. Teď začínám postupně ukrajovat z nabitého listu a každou minutu si maximálně užívám.

Radka – editorka webů Maminka.cz a Supermámy.cz

Určíme si pravidla

Zavedli jsme doma pravidlo, že nebudeme mít žádný „pyjama day – pěkně ráno snídaně, sprcha, zuby, převléknout se, každý ty svoje ranní rituály. A do práce. Miluju pracovat v županu, ale když by to bylo na týdny, přijde mi to kontraproduktivní. Shodli jsme se, že je potřeba zachovat na sobě pel civilizačních návyků. Takže třeba obědváme a večeříme společně, ne každý u svého počítače.

Zabavíme děti

Jsme momentálně doma tři dospělí na home office, plus dvě děti. Zabavit děti tak, abychom mohli pracovat a aby se nenudily a neprudily, je zatím nejtěžší úkol. Se školním synem děláme každý den školu, po týdnu doma už se na to místy i těší. Dětem jsme také mimořádně prodloužili denní limity na používání elektroniky.

Dopřejeme si zdravotní procházky

Snažíme se každý den jít na chvíli ven na čerstvý vzduch i v době karantény. Máme štěstí, že bydlíme hned u lesa.

Majka – redaktorka webu Mojezdraví.cz

Ponořím se do knížek

Konečně mám čas, energii i chuť na čtení. Kdo se dostatečně nezásobil knížkami, může využít čtečky, teď se to fakt hodí. Já takhle hodlám relaxovat každý den klidně i několik hodin!

Udělám si pořádek v receptech

Těším se, že si konečně sesumíruji a zorganizuji recepty, které jsem za dlouhé roky nasbírala. Některé mám v počítači, jiné na mobilu či v tabletu a pak taky nějaké na papíře. Všem dám jednotnou formu, důkladně je prostuduji a pak si něco dobrého uvařím! A hned potom se pustím do zredukování šatníku.

Budu tvořit

Konečně budu mít více času na nejrůznější DIY projekty, u kterých se dokonale odreaguji a dělají mi radost. Vyrábím svíčky, náušnice a plánuji se pustit i do nějaké jarní výzdoby. Pokud máte doma všechny potřebné pomůcky, zkuste to taky.

Petra – redaktorka webu Ženy.cz

Vyčistím si PC

Vzhledem k tomu, že teď budu mnohem více pracovat online a přes Skype, potřebuji mít hned při ruce příslušné soubory, tak jsem se pustila do totálního úklidu počítače. Smazat nepotřebné, roztřídit fotky, dokumenty a také konečně dodělat fotoknihu za rok 2019.

Procvičím si angličtinu

S dcerou, která opakuje mimo jiné i angličtinu, jsem i já vyhrabala staré učebnice a každý den si opráším gramatiku a slovíčka. Už se na to těším!

Budeme pracovat na zahradě

Naše velká zahrada, která už se pomalu probouzí k jaru, nám dává opravdu spoustu možností, jak se ani na chvíli nenudit. Takže nás čeká stříhání, hrabání, uklízení, umývání, přemísťování... No, nebude toho málo, ale výsledek bude stát za to!

Aneta – redaktorka webu Bleskproženy.cz

Zbavím se nepotřebných věcí

Rozhodla jsem se, že se v době karantény zbavím všeho, co už nepotřebuji. Začala jsem tříděním šatníku, dále se chystám probrat kosmetiku, knihy a také bižuterii, která mi doma tak akorát zbytečně leží. Všechno pak věnuji lidem, kteří si některé věci nemohou sami dopřát a využijí je více než já.

Budu se hýbat

Jsem celkem aktivní člověk, který se skoro denně věnuje nějakému sportu. Současná situace nám však nedovoluje chodit do oblíbených fitek, což je naprosto v pořádku, a tak si člověk musí poradit nějak jinak. Spousta trenérů začala na Instagramu cvičit online, což mi přijde strašně super! Stačí jen na zem hodit podložku, převléct se do oblečení na cvičení a můžete začít! Už jsem několik lekcí vyzkoušela a musím přiznat, že mi vlastně vyhovuje, že cvičím v pohodlí domova. Vyřízená jsem stejně jako po lekci ve fitku a sprchu mám navíc jen pro sebe!

Věnuji čas seriálům

Netflix! Už nějaký pátek mám členství, ale až teprve teď jsem propadla jeho kouzlu! Když prostě nemám co dělat, vyhledám si seriál, který mi doporučili přátelé, a pokud mě chytne, nemám problém zkouknout hned několik dílů za sebou! Občas se už musím krotit, abych udělala taky něco užitečného a neseděla celý den jen u notebooku. Pokud členství ještě nemáte, doporučuji všemi deseti!

Irena – editorka webů Ženy.cz a Moje zdraví.cz

Čas pro sebe i s ostatními

V nedobrovolné karanténě máme trochu náskok po návratu syna z rizikové země. Jeho izolace rozhodila do samostatných místností i všechny ostatní a ukázalo se, že vymezit si „čas po sebe“ a „čas společný“ docela funguje. I když nám během toho společného „ten, co musí být izolovaný“ líčí své zážitky ze školního zájezdu přes škvíru ve dveřích.

Režim nad zlato

S tím souvisí i snaha dodržet režim, což je v rodinách s dětmi školou povinnými podle mě klíčové. Vstáváme trochu později, ale tak, abychom dopoledne všichni pracovali nebo dělali úkoly. Máme plus minus určený „digital time“, čas na pohyb a abychom se nezbláznili, tak také čas na procházku.

Kdo řekl, že nemá rád vstávání?

Zatím nemám moc pocit, že bych měla času nazbyt – skloubit dvě home office a děti v reálném čase je trochu hukot. Co se ale ukazuje jako čím dál tím hezčí část dne, je ráno, kdy ostatní spí. Konečně mám opravdu každý den čas na mindfulness meditace, které se snažím trénovat už dva roky. Pak pár cviků z jógy s tím, že za 14 dní natrénuji čandra namaskár na obě strany, kafe a den je krásný. Opravdu jsem někdy říkala, že nenávidím ráno?