...

... Zdroj: istock.com

Jak správně vydezinfikovat mobil: Které přípravky se hodí a které vám ho naopak mohou poničit?

Život bez mobilu si už většina z nás nedokáže představit. Bereme ho všude s sebou a mnohdy s ním dokonce i usínáme. Je tedy nutné mu věnovat stejnou pozornost jako třeba mytí rukou. A to nejenom v aktuální situaci. 

Dle nejnovějších studií se svého mobilního telefonu dotkneme až 2 600krát za den a zhruba 550krát si sáhneme na obličej. Přenos infekcí tak rozhodně není vyloučen. Jak tedy důkladně zbavit svůj mobil veškerých virů, bakterií či plísní a zároveň neohrozit jeho funkce? Poradíme vám krok za krokem.

Vypněte ho

Před každým čištěním svůj mobilní telefon vypněte, abyste zabránili nechtěnému spouštění funkcí a aplikací.

Umyjte si ruce

Než se pustíte do čištění telefonu, důkladně si umyjte ruce nebo vyčistěte dezinfekčním gelem.

Zvolte správné přípravky

Na čištění mobilního telefonu používejte přípravky na bázi alkoholu, například s isopropylem, kterým se čistí třeba brýle nebo fotoaparáty. Nikdy přípravek nenanášejte přímo na displej! Nejdříve ho dejte na hadřík z mikrovlákna, ale postačí vám také jemný papírový kapesník nebo vatový tamponek. Doporučují se také vlhčené ubrousky s obsahem alkoholu.

V případě, že nemáte přípravek na bázi alkoholu k dispozici, vystačíte si i s vodou a mýdlem. Ovšem pouze tehdy, že je váš telefon vodotěsný. Naneste na vlhký (nikoliv mokrý!) hadřík trochu mýdla a otřete displej i zadní část telefonu. Vyhněte se konektorům a repoduktorům! Nakonec čistým a suchým hadříkem mobil důkladně osušte.

Společnost Apple apeluje na všechny své zákazníky, aby k čištění mobilního telefonu rozhodně nepoužívali mycí prostředky na okna a do domácnosti, stlačený vzduch, aerosolové spreje, rozpouštědla, čpavek, abrazivní prostředky ani čističe obsahující peroxid vodíku.

Vyndejte ho z obalu

Pokud chcete mobil vyčistit opravdu důkladně, vyjměte ho vždy z obalu. Ten nezapomeňte samostatně vyčistit stejným postupem jako telefon.

Buďte důkladní

Nejdříve očistěte celý displej, pokračujte po stranách, zádech telefonu a buďte pečliví i u všech záhybů. Nakonec vyčistěte také kryt nebo obal. Pokud se pohybujete mimo domov, čistěte svůj mobilní telefon dvakrát denně.

Tip na závěr: Pokud to není nutné, nevytahujte telefon ve veřejné dopravě a v obchodech, nepokládejte ho na pracovní stoly a ani ho nikomu nepůjčujte.