Roušky od návrhářů: Jak se z nedostatkového zboží stává módní doplněk?

Respirační roušky jsou v těchto dnech natolik žádoucím zbožím, že se z nich postupně stává módní doplněk. Když už neseženete tu zdravotní, kde seženete roušku aspoň od návrháře?

Když se objevily první případy koronaviru v Itálii, byl zrovna milánský fashion week v plném proudu. Kromě toho, že Giorgio Armani z obav před jeho šířením na poslední chvíli uspořádal přehlídku bez diváků, se však panika tohoto týdne módy příliš nedotkla.

To v Paříži už nervozita z koronaviru viditelně stoupla. Francouzská návrhářka Agnès B. svoji přehlídku rovnou zrušila, zatímco na přehlídkách Isabel Marant či Dries van Noten dostávali diváci při vstupu roušku a desinfekční gel. Jak poznamenal na svém webu deník NY Times, nikdo vlastně netušil, jak se správně zachovat. Někteří hosté se tradičně líbali na obě tváře, zatímco jiní posílali jen vzdušné polibky. Někteří si roušku vzali, jiní ne. Některé večírky byly zrušeny, jiné ne.

Rouška se navíc pro některé návštěvníky stala i vděčným módním doplňkem – i když o její funkčnosti může být pochyb, aspoň jim neničí styl. Na pařížském fashion weeku tak byly k vidění roušky značky Chanel, Louis Vuitton nebo Marine Serre, návrhářky, která rouškou vybavila i některé modelky na molu.

Street style v Paříži

Street style v Paříži

Módní influencerka Akimoto Kozue v masce Marine Serre

Roušky se přitom staly módním manifestem už na londýnském fashion weeku, který se konal v půlce února. Na snímku je návštěvnice v roušce značky Off-White, kterou za 70 eur prodává třeba Farfetch.com.

Street style v Londýně

Rouška Off White, 70 eur, prodává Farfetch.com

A co česká reakce na šíření koronaviru? Již příští víkend totiž svůj fashion week pořádá i Praha. Česká značka stylových batohů a brašen Naut totiž v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku 14. března pořádá brunch, na který dostanete pozvánku, když si zakoupíte předmět v jejich online „večerce“ – a jedním z nich je i černá rouška s Logem značky. Prozíravé, že?

Rouška Naut, 590 Kč, www.carrynaut.com