Za normálních okolností se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 36 – 37°C. Během dne kolísá a nejvyšší bývá večer. Pokud tělesná teplota vyšplhá přes 37°C, ale nepřekročí hranici 38°C, hovoříme o zvýšené teplotě. Pokud překročí hranici 38°C, jde o horečku. Nad 40°C už jde o vysokou horečku.
Horečka může mít mnoho příčin. U dětí často doprovází infekční onemocnění, růst zoubků nebo bývá součástí reakce na očkování. V létě se ale může objevit i z úplně jiných důvodů.
Nejčastější příčiny letní horečky:
- Angína; - Úžeh – přehřátí organismu způsobené sluníčkem; - Úpal – přehřátí organismu způsobené vysokou teplotou; - Nedostatek tekutin – dehydratace organismu; - Otrava jídlem – v teple se bakterie rychle množí a jídlo se rychle kazí.
Jak s horečkou bojovat?
Do 38°C teplotu nesrážíme
Pokud se dítě cítí relativně dobře a nic ho nebolí, do 38°C (do 38,5°C měřeno v konečníku) není třeba teplotu nijak srážet. Jinak tomu ale bude ve chvíli, kdy dítě bolí třeba ouško. Tehdy je lepší antipyretikum (lék na snížení teploty) podat a domluvit si návštěvu u lékaře.
Antipyretika v domácí lékárničce
Ke snížení horečky u dětí podáváme 2 druhy antipyretik, které se liší účinnou látkou.
Antipyretika s paracetamolem (Paralen, Panadol)
Antipyretika s ibuprofenem (Nurofen, Ibalgin)
V lékárničce by měly být zastoupeny oba druhy těchto léků, které lze v případě potřeby střídat. Zakoupit je můžete například zde.
Jakou lékovou formu zvolit?
Jak léky s paracetamolem, tak s s ibuprofenem, jsou k dostání ve třech lékových formách. V tabletách, sirupu i čípkách. Formu volíme s ohledem na věk dítěte a také aktuální zdravotní stav. Pokud dítě zvrací, nejlepší volbou jsou čípky. Pokud má průjem, volíme sirup, u větších dětí tablety apod.
Léky ve formě čípků mají rychlejší nástup účinku, u malých dětí jsou tedy tou nejlepší formou. Větší děti už s námi při jejich aplikaci bojují, volíme tedy jinou formu.
Jak jinak horečku snížit?
Dalším způsobem, jak horečku snížit, jsou zábaly nebo vlažná sprcha. Ty ale mohou být aplikovány pouze v případě, že je horké CELÉ tělíčko dítěte. Pokud má dítě studené ruce, nohy, uši, bradu nebo nos, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ SE DO ZÁBALU NEPOUŠTĚJTE!
Jak správně aplikovat zábal?
Slabé prostěradlo nebo osušku namočíme do vody o teplotě přibližně 35°C a dítě do něj od hrudníčku po kyčle zabalíme. Přes tuto „mokrou“ vrstvu dáme suchou osušku nebo deku. V žádném případě nepoužíváme igelit ani jinou neprodyšnou vrstvu.
Zábal by měl trvat cca 12-15 minut, poté by měla následovat stejně dlouhá pauza. Zábal můžete zopakovat 3x za sebou, vždy s patřičnou pauzou.
Pro některé děti je snesitelnější vlažná sprcha. Můžete namočit i hlavu a sprcha by měla trvat 5-10 minut.