Jak nosit kontaktní čočky v létě? Dávejte si pozor na těchto pět oblastí

Koupání, přespávání ve stanu, mořská voda, přímé slunce a spousta sportu. Léto je skvělé a kontaktní čočky z oka téměř nevyndáme. A to může být problém. Kdo už jednou v očích zánět měl, podruhé ho nechce. Z dovolené si vozte krásné suvenýry, a nikoliv ty v podobě bolavých očí. Na co si dát pozor?

Nošení kontaktních čoček nám dává v létě neskutečnou svobodu. Brýle schováváme do pouzder a necháváme spát. Protože koupání, různé druhy sportů, které v létě zkoušíme a provozujeme, nošení slunečních brýlí, hraní si s letním líčením, jde tak nějak s kontaktními čočkami lépe. Já osobně si je v létě užívám maximálně, ale také jako jejich poučená nositelka si v létě dávám mnohem více pozor, jak s nimi zacházím. Se zánětem v oku si pokazíte jakýkoliv letní den. A tak pozor na letní nástrahy.

TIP NA VIDEO: Nezapomínejte na ochranu očí i zvenku

Na noc je raději vyndejte!

Spát s čočkami, či nikoliv? Častá otázka, kterou si nositelé čoček pokládají. Existují sice čočky pro nepřetržité měsíční nošení, odborníci ovšem vedou o této problematice diskuze a mnozí z nich trvalé nošení čoček nedoporučují. „Výzkumy ukázaly, že i když spíte s kontaktními čočkami méně než jednou týdně, je riziko infekce 6,5× vyšší,“ varuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Proto i čočky určené pro dlouhodobé nošení na noc vyndavejte a ukládejte do speciálního dezinfekčního roztoku. Nikdy jej ale nezaměňujte za obyčejnou vodu! „Voda čočky ničí, protože v ní mohou nabobtnat. A izotonický roztok je živná půda pro jakékoli bakterie, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek,“ upozorňuje Skorkovská. Lahvičku s roztokem nenechávejte dlouho otevřenou a dbejte na expiraci, aby nedošlo k infekci očí nebo k jejich podráždění způsobenému usazeninami v čočkách.