..

.. Zdroj: Shutterstock

Dopřejte svým dětem radost ze skákání na trampolíně, podpoříte tím jejich zdraví

Skákání je sport, který milují děti i dospělí. Trampolíny totiž přináší pořádný kus legrace, a navíc prospívají našemu celkovému zdraví. Jakto?

Posilování hlubokého svalstva

Děti se díky skákání na trampolíně pořádně zapotí a hlavně unaví. Jak lépe je mohou rodiče utahat, než když jim pořídí ke hře trampolínu. Během skákání dochází k posílení svalů a celkovému zlepšení stability. Děti posilují hluboké vnitřní svalstvo a během této činnosti spálí dokonce o 15 % víc kalorií, než kdyby běhaly. Na trampolíně mohou navíc dovádět v jakémkoli ročním obdobím. Stačí dítě trochu víc obléknou a může sportovat i v lednu.

Skákáním ke kvalitnějšímu spánku

U skákání vydrží děti poměrně dlouhou dobu. Proč? Je to prostě zábava. Skákání na trampolíně odbourává stres a dítě se zdravě vybije. Zlepší si při tom také koncentraci a pohyb lymfy, která odvádí z těla škodlivé látky. Dítě, které je dostatečně fyzicky unavené bude lépe spát, takže během noci se tělo lépe zregeneruje. Co se týče bezpečnosti, jsou trampolíny stejně rizikové, jako kterýkoli jiný sport. Pokud si budete dávat pozor, a nepodceníte bezpečnostní doporučení, nemělo by se dítěti nic stát. Jaká pravidla tedy dodržovat, abyste eliminovali riziko úrazu?

Jak dětem zajistit bezpečnost?

V první řadě pořiďte kvalitní trampolínu. Podívejte se například na stránky Hawaj.cz. Ideální je trampolína, která má po celém obvodu ochranou síť, aby dítě nevypadlo během dovádění ven. V ideálním případě nechte skákat pouze jedno dítě, nejvíc úrazů se stává ve chvíli, kdy do sebe děti nešťastně narazí. Pokud to nejde a bude skákat víc dětí, snažte se je poučit, aby si nechávali kolem sebe dostatečný prostor, popřípadě je kontrolujte.

Cesta k lepší postavě

Skákat můžete samozřejmě i vy dospělí, záleží na velikosti a typu trampolíny, kterou koupíte. Trampolína je skvělým pomocníkem pro ty, kteří bojují s váhou a chtějí shodit nějaké to kilo. Hlavní výhodou je, že skákání nijak nezatěžuje klouby ani páteř, což bývá problémem například u běhání, kde jsou klouby více namáhané. Vždy se před nákupem podívejte, jaká je nosnost trampolín a zda splňují bezpečnostní normy stanovené EU. Trampolínu usaďte na rovný a pevný povrch. A pak už vám ani vašim dětem nic nebrání užít si radost z pohybu a udělat něco pro své zdraví.