Alena Šeredová: Italská tchyně je opravdu postrach

Říká, co si myslí. Hned a každému. Problémy řeší okamžitě nebo nejpozději druhý den. A v kabelce má všechno, co potřebuje k životu nejenom ona sama, ale i její okolí. Tyhle tři věci jsou pro Alenu Šeredovou receptem na klidný a šťastný život. 

Na první pohled z vás vyzařuje pozitivní energie a chuť do života. Jde vám to jen tak, samo od sebe, anebo na to musíte vynakládat nějaké úsilí?

Mám velkou radost, že je to znát. Myslím, že hodně lidí si dnes stále na něco stěžuje. Když potom potkáte někoho s pozitivní energií, je to příjemné i inspirativní. Občas se mi stává, že po dni stráveném mezi lidmi bývám unavená, a zdá se mi, že někteří z nich mi tu energii vysávají. Já ji ráda rozdávám, umím si ji znovu dobít, nemám s tím problém. Jako například včera – k večeru jsem najednou začala hrozně zívat, což nebývá mým zvykem, takže je možné, že někdo si trochu té mojí energie usál. A mně už večer chyběla. Ale nerada si stěžuju. I když mám v životě spoustu problémů, tak jako každý, raději k nim přistupuji pozitivně.

Chtěla byste na sobě něco změnit?

Mám některé povahové vlastnosti, které jsou pro život ve společnosti problematické. První věc je, že nelžu. Už odmalička. A to je opravdu velký problém. Já to prostě neumím. Každému mám potřebu říci, co si myslím. A to mnoha lidem leze na nervy. Už ve škole se mi stávalo, že jsem například některé kamarádce řekla, že jí něco nesluší, a ona už se potom se mnou nebavila. Ale nemyslím to ve zlém, jen prostě svým přátelům nedokážu něco neříct. Raději je vždycky předem upozorňuju: pokud máte něco, co bych neměla komentovat, tak mi to ani neříkejte, protože já to neokomentovat nedokážu. Postupně jsem se naučila ne snad nestarat se o ostatní, ale být v určitých chvílích zticha. To je hodně důležité, protože díky tomu jsem spokojenější. Člověk už se pak sám se sebou tolik nedohaduje, v autě už tolik netroubím. Raději si tu energii držím pro sebe, než bych ji pouštěla do světa rozčilováním.

Ale pravdomluvnost by ve vztazích měla být spíš pozitivní, ne?

Měla by být, ale není. Třeba tenkrát, když jsem byla poprvé těhotná. Myslím opravdu těhotná, protože v novinách to předtím napsali asi šedesátkrát. (směje se) Zatelefonovala jsem to své sestře a povídám jí: „Je to teprve krátkou dobu, takže mámě to zatím neříkej. Povím jí to až za měsíc.“ Jenže pak, asi za půl hodiny, mi zavolala máma, která o ničem nevěděla. Moje sestra by jí to nikdy neprozradila. „Tak co, Ali, jak se máš, nějaké novinky?“ A já jsem jí to nedokázala neříct, tak jsem vyhrkla: „Jo jo, jsem těhotná.“ Za chvíli mi volala sestra: „Tak prý až za měsíc, a tys jí to vyslepičila za půl hodiny?“ Já to prostě neumím. Nedokázala bych zalhat a říct: „Ne, mami, nic se neděje.“ Ale někdy je v životě potřeba umět něco skousnout. Stalo se mi, že jedna dobrá kamarádka mi provedla takovou ošklivou věc, nějakým způsobem zradila mou důvěru. V životě jsem jí už neodpověděla, i když mi ještě teď občas napíše. Nemělo by to smysl. Když někomu nevěřím, nemůže být mým kamarádem. Je to složité, protože spousta lidí by raději slyšela milosrdnou lež než takovouhle upřímnost. Nicméně můj současný přítel Alessandro to má rád. Vždycky říká: „Alespoň hned vím, na čem jsem.“ Když mi něco vadí, máme to na stole hned. „Tady to máš!“ A je to.

Alena Šeredová

Nedokázala bych zalhat a říct: „Ne, mami, nic se neděje.“

Takže tohle byste na sobě vlastně asi změnit nechtěla, že?

Ne, i když bych si přála, aby to ostatní víc tolerovali. A mám díky tomu život snadnější, protože mě netrápí vůbec nic. Protože každému všechno říkám popravdě, nemusím si pamatovat, komu jsem co řekla, nemusím držet v hlavě dvě verze a řešit, komu jsem řekla jakou variantu. To by teprve bylo opravdové psycho! (směje se) Já totiž vašemu časopisu říkám Moje psycho, to se mi líbí víc.

Možná i díky téhle své vlastnosti působíte dost sebevědomě…

Nejsem si jistá. Já se třeba hrozně stydím, což by do mě při mém povolání asi málokdo řekl. Nemyslím si, že bych byla nějak hodně sebevědomá, jen jsem prostě vyrovnaná. I se svými problémy. Ne že bych nebrečela, brečím taky. Ale pobrečím si a druhý den už se připravím na to, jak problém vyřeším. Potřebuju hned mít jasno. Vědět, jak to bude. Samozřejmě jsem naštěstí zdravá a lidé v mém okolí také. Takže nemoci nás netrápí. A myslím, že veškeré ostatní problémy se nějak vyřešit dají.

Jste spíš plánovač, anebo máte ráda překvapení?

Jsem velmi organizovaný člověk, ráda si všechno zapisuju a mám ve všem pořádek. Vše si píšu do diáře, telefon používám jen na telefonování. Mám ráda barevné tužky, šestibarevná tužka je nejlepší dárek, jaký můžu dostat. Díky tomu, že si všechno zapisuju, pak také všechno dokážu najisto dohledat. Nedávno mi například přišla pokuta za dopravní přestupek z roku 2013. Tak jsem si vytáhla diář z roku 2013 a zjistila jsem, že jsem v tom městě nebyla. Napsala jsem jim prohlášení, že jsem tam nebyla, a díky tomu mi nevzali body. Pořádek ve svém životě mám ráda, a že bych úplně milovala překvapení, to se říct nedá, ale když se mi přihodí nějaká nečekaná situace, umím zareagovat. Jsem na všechno připravená, jak říká Ale. V kabelce mívám spoustu věcí, které umějí vyřešit jakýkoli problém. Když někdo řekne: „Bolí mě hlava“, já na to: „Chceš? Mám prášek na bolení hlavy.“ – „Teče mi nudle.“ „Chceš? Mám kapesník.“ – „Umazala jsem se.“ „Chceš? Mám vlhké ubrousky.“ V kabelce mám všechno, kapesník, prášek, bonbon, žvýkačku. Jsem nachystaná na překvapivé situace a ráda je řeším. Baví mě to, organizaci mám v krvi.