5 věcí, které dělejte každý den, aby vaše srdce bylo zdravé

Zdravá strava a cvičení srdci pomáhají, ale jak se o něj starat ještě víc? Zapojte do vašeho životního stylu zdravé návyky, které dělejte každý den a budete mít srdce jako zvon.

Podle Světové zdravotnické organizace nemoci srdce a cév připraví ročně o život zhruba 17 miliónů lidí. Už proto není dobré je podceňovat. Nemoci srdce máme dvojího druhu, vrozené a civilizační. S vrozenými se učíte žít a ty druhé, které vznikly nezdravým životním stylem, můžete sami ovlivnit. Postačí pár drobných změn, které však přinesou velké výsledky, což potvrzuje i Marc Gillinov, předseda oddělení kardiologie na Cleavlendské klinice.

1. Jezte zdravé tuky

Tuky ve stravě potřebujeme, avšak ne všechny, zejména ne trans tuky, které zvyšují riziko vzniku srdečních onemocnění nebo mrtvice. Ucpávají naše tepny zvýšením hladiny špatného cholesterolu (LDL) a snížením hladiny dobrého cholesterolu (HDL). Tím, že je vyčleníte ze své stravy, zlepšíte průtok krve v celém těle. A co jsou vlastně trans tuky? Jedná se o průmyslově vyráběné tuky, které se často používají v balených pečených výrobcích, svačinkách, margarínech a smažených fast foodech za účelem vylepšit chuť a texturu.

TIP:Čtěte si štítky na všech potravinách. Vyhněte se potravinám, kde stojí na etiketě ztužený tuk/olej. Přednost dávejte potravinám s nenasycenými kyselinami. „Správná životospráva sehrává velice důležitou roli jak v prevenci, tak v léčbě jednotlivých rizikových faktorů i samotných onemocnění srdce a cév,“ uvádí Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka, místopředsedkyně Sekce výživy a nutriční péče, z. s. a zároveň dodává: „Základem je pravidelné pestré stravování s dostatkem ovoce a zeleniny, s výběrem vhodných tuků a optimálním pitným režimem.“