Válenky: Kontroverzní trend milovala i vévodkyně Kate a teď je zpět!

Jen na málo bot se snáší tolik kritiky jako na kultovní válenky značky UGG. Pokud jste jásali, že již definitivně skončily v propadlišti dějin, musíme vás bohužel vyvést z omylu. Během loňského podzimu zahájily návrat na trendové výsluní a letos budou hitem číslo jedna. Dáte jim šanci?

Paris Hilton a Britney Spears je během prvních let nového tisíciletí kombinovaly s ikonickými růžovými teplákovkami Juicy Couture a nejedna celebrita se do nich přezouvala během natáčení filmů i seriálů – za kultovní platí třeba fotky Pamely Anderson, která je při natáčení Pobřežní hlídky obula k typickým červeným plavkám, stejně tak na ně nedala dopustit Sarah Jessica Parker při natáčení Sexu ve městě. A v době, kdy s princem Williamem teprve randila, jim propadla dokonce i budoucí módní ikona Kate Middleton.

TIP NA VIDEO: Které boty vám tuto zimu nesmí chybět?

Nechvalně proslulé válenky UGG se nosily k silonkám, ultra krátkým šortkám i mini sukním a mnozí módní fanoušci ještě teď mají husí kůži při pomyšlení na sešlapané paty, které u věrných bot v mnoha případech nemohly chybět. A tak se možná ptáte, proč by se zrovna v roce 2022 mělo něco takového vrátit do módy. Nebojte, vysvětlení přijde záhy.

Z farem a pláží do Hollywoodu

UGG bezesporu platí za obuv, která je dodnes spjatá hlavně s Hollywoodem a celebritami – právě od nich jsme totiž před dvaceti lety čerpali všechnu inspiraci, a válenky se tak naplno zapsaly jako oblíbené (byť mnohými nenáviděné) boty. Pravda ale je, že jejich historie je mnohem pestřejší. Svůj původ mají v Austrálii, kde je již na počátku 20. století nosili farmáři na zahřátí. Boty, pro něž vždy byla klíčová výroba z ovčí kůže i rouna, si pak během 60. let oblíbili také surfaři, kteří do nich rádi vklouzávali, když po ránu vylezli z chladného oceánu.

Paris Hilton v roce 2006. Válenky nejraději kombinovala s teplákovkou.

Budoucí vévodkyně Kate též UGGs propadla. O vzhlednosti bot by ale šlo polemizovat.

Komerční úspěch si ale válenky připsaly až v letech sedmdesátých. Tehdy devětadvacetiletý Brian Smith zatoužil po životě v prosluněné Kalifornii, kde si dal za cíl sjet na surfu každou vlnu u všech známých pláží. Při tom si ale všiml, že na rozdíl od jeho rodné Austrálie zde místní nadšenci nenosí žádné kvalitní ovčí boty. A tak přivezl šest párů bot na vyzkoušení. Osvědčily se a slavná éra značky UGG tím oficiálně započala.

Je návrat opravdu tak překvapivý?

Od té doby UGG ušly dlouhou cestu a postupně rozdělily módní svět na milovníky a naprosté odpůrce. V posledních letech se zdálo, že jsou již definitivně odepsané a není možné, aby se něco tak nevzhledného vrátilo mezi trendy. Jenže lidé míní, móda mění. A přestože se může zdát, že se v posledních měsících všechny ty snímky modelek Emily Ratajkowski, Kaiy Gerber či Hailey Bieber ve válenkách objevily jako rána z čistého nebe, návrat UGGs do módy zas tak velkým překvapením ve skutečnosti být nemůže.

Emily Ratajkowski na podzim roku 2021. Trendy model Ultra Mini obula ke koženému kabátu.

Důvody jsou hned dva. Jedním z nich je samozřejmě stále větší vliv tiktokové generace Z na celý fashion svět. A ta je právě teď fascinovaná oblékáním Y2K z přelomu tisíciletí. Díky tomu se do módy vrátily široké a extra dlouhé kalhoty, džíny s nízkým pasem, žabky na podpatku, kabelky bagetky i crop topy. A válenky jsou pouze dalším charakteristickým prvkem této nostalgické éry. Proto bylo jen otázkou času, kdy mladí módní nadšenci objeví i jejich kouzlo.

K návratu trendu ale nemalým dílem přispěla také pandemie. Dva roky, kdy jsme se pohybovali od lockdownu k lockdownu, jsme zcela změnili módní priority. Mnohem více hledíme na kvalitu materiálů, pohodlí se stalo hodnotou číslo jedna a hranice mezi oblečením na doma a na ven se setřela. A který kousek splňuje všechna tři kritéria dohromady? Samozřejmě že boty, které jsou vyrobené z ovčí vlny, vás zahřejí za všech okolností, a navíc se nosí jak na doma, tak na ven. Současná doba i rozpoložení společnosti válenkám jednoduše přeje.

Cher v kampani značky UGG pro rok 2022.

Sílu značky UGG potvrdil i fakt, že firma do své kampaně pro rok 2022 obsadila hudební ikonu Cher. „Celý život mě lidé buď milovali, nebo nenáviděli. Nejprve toužíte být oblíbená, ale pak se dostanete do fáze, kdy vám to všechno začne být úplně jedno,“ okomentovala kampaň zpěvačka, a přesně tak vystihla i podstatu válenek. Vždy se najdou lidé, kteří budou UGG milovat, či nenávidět. Ale pokud jste vy sama s nimi zadobře, nemusíte řešit, co si o nich myslí okolí. A že se lidé s touto filozofií též ztotožňují, dokazuje i to, že ihned po zveřejnění kampaně stoupla poptávka po válenkách o 1280 %.

Styling je klíčem k úspěchu

Je potřeba objektivně přiznat, že letošní podoba válenek i to, jak je zejména módní influencerky kombinují s jinými prvky oblečení, je podstatně líbivější a méně kontroverzní než před dvaceti lety. Nejžádanějším modelem UGG jsou takzvané Classic Ultra Mini, které s lehce zkoseným lemem sahají pouze do úrovně kotníku. Kromě tradiční béžové barvy letí také šedá a černá, kterou v kampani oblékla i Cher. Stále ale bodují také jejich chlupaté sandály i tradiční slippers s masivní platformou.

Loading
Loading
Loading

A mění se rovněž způsob, jak UGGs nosit. Zapomeňte proto na všechny obrázky z nultých let a podívejte se na boty zcela novou optikou. Noste je především k rovným či širokým džínám a kalhotám, které necháte přes boty volně viset, případně jejich délku zarovnáte s výškou boty. Stejně tak je můžete vzít k legínám; vždy k nim ale přidejte ještě prošívaný oversize kabát. Názornou ukázku, jak na to, najdete třeba na IG profilu Lydie Tomlinson. Díky ní vám rozhodně žádné válenkové faux pas hrozit nebude a třeba si je nakonec i vy zamilujete.

Loading

Fotogalerie: Podívejte se na srovnání, jak se válenky nosily dříve a nyní