Tipy, jak si pořídit to správné funkční prádlo na zimní sporty

V běžném tričku nebo legínách se při jakémkoliv zimním sportu dost pravděpodobně zpotíte, budete se cítit nepříjemně a ještě můžete prochladnout. Proto je vhodné investovat do kvalitního funkčního prádla, které vám zajistí maximální komfort během vysokohorské túry, lyžování, běžkování nebo třeba skialpinismu. 

Funkční prádlo se dokáže vašemu tělu přizpůsobit v různých teplotách. V zimě vás zahřeje, v teple zase zvládne ochladit a odvádět pot. Aby ale plnilo svou funkci tak, jak má, je nutné naučit se správně vrstvit. Na běžné zimní sporty vám většinou postačí tři vrstvy – spodní prádlo, mikina nebo svetr, bunda a kalhoty.

K čemu ho budete využívat

Před pořízením nového funkčního prádla je třeba si ujasnit, na co ho chcete využívat. Jedno stejné tričko není dobré nosit v zimě na lyže, na lekci jógy a v létě v něm venku běhat. Pokaždé se totiž hýbete jinak a v každém ročním období vaše tělo vyžaduje něco jiného. „Dnes už není funkční prádlo výsadou jen aktivních sportovců. Můžete si vybrat jak prádlo pro sportovní aktivity, tak do práce nebo na volný čas. Důležité je, abyste se cítili dobře,“ uvádí Mario Vlček, zakladatel značky Moira. Výrobci se většinou neorientují jen na jeden druh sortimentu, ale mají v nabídce celou škálu produktů, které uspokojí vaše požadavky. Nebojte se zeptat a nechat si poradit.

Vybírejte důkladně

Jelikož funkční prádlo není zrovna za hubičku, je třeba ho vybírat opravdu důkladně, aby se investice vyplatila. Velmi důležité je, aby vám prádlo dokonale padlo. Mějte na paměti, že i když nemáte rádi upnuté oblečení, funkční prádlo by mělo k vašemu tělu jemně přiléhat. Pokud by vám totiž někde odstávalo, často to bývá u rukávů, neplnilo by správně svou funkci. Rozhodně se nemusíte bát, že by vás prádlo někde škrtilo. Vyrábí se často bezešvé a z materiálů, do nichž se přidává elastan, proto se vašemu tělu skvěle přizpůsobí a vy ho ani neucítíte.

Zaměřte se na materiál

Funkční prádlo se vyrábí hned z několika různých materiálů. Mohou to být umělá vlákna, ale také přírodní materiály jako třeba v dnešní době velmi oblíbená merino vlna. Ta je přirozeně elastická a zamezuje množení škodlivých bakterií. Významnou roli hraje také gramáž, ale neplatí vždy, čím těžší, tím teplejší. Správné funkční prádlo je zpravidla velmi jemné a se strukturou pleteniny, která drží vzduch jako izolant. A ten nic neváží.

Co od něj očekáváte

Než si pořídíte nové funkční prádlo, je třeba si ujasnit, co od něj očekáváte. Chcete, aby spolehlivě odvádělo pot? Pak sáhněte po tričku s maximální gramáží od 100 do 130 g/m². Do takového výrobku pak můžete propotit litr vody a budete v suchu. V létě je pak na něj ideální obléci ještě další vrstvu z přírodních materiálů, kam se vlhkost převede a spodní tričko ji už nepustí zpět. Pokud potřebujete především zateplit, je vhodné zvolit výrobek o hmotnosti od 150 g výše a jako druhou vrstvu použít opět funkční tričko, mikinu či bundu.

Tipy na funkční spodní prádlo najdete v galerii: