Šaty, které ženám daly svobodu, jsou stále v kurzu. Tady máte ty nejlepší!

Zavinovací šaty. Jeden z nejoblíbenějších střihů, který před pár lety zažehl lásku k midi šatům (nebo to bylo naopak?), je stále přítomen i v aktuálních kolekcích. Vznikl sice už před padesáti lety, ale jeho původní idea má co říct i současným ženám. 

„Jednoduchý outfit v jediném kroku. Chic, pohodlné a sexy. Nezestárnou po jedné sezoně. Dají se nosit v kteroukoliv hodinu, kdekoliv po světě a sluší jakékoliv ženě.“ Těmito slovy definovala návrhářka Diane von Fürstenberg na počátku 70. let ikonické zavinovací šaty, které jsou s ní dodnes spojovány a mají svou vlastní kapitolu snad v každé knize o módě (třeba tento citát pochízí z bichle The Fashion Book). Návrhářka se tehdy inspirovala šatníkem Julie Nixon Eisenhower, dcery prezidenta Nixona, která si vzala vnuka prezidenta Eisenhowera. Právě ona tehdy v televizním vysílání nosívala k sukním zavinovací halenky.

Tip na video: Souboj velikostí S a XL. Jak dopadly šaty?

Diane von Fürstenberg se ale pohybovala poněkud v jiném prostředí. Byla častým VIP hostem legendárního klubu Studio 54, a tak do svých šatů promítla i tehdejší glamour sexy siluetu – byly ušité z bavlněného úpletu a střižené tak, aby živůtek přiléhal těsně k tělu, sukně naopak volně splývala. „Neměly žádný zip nebo háčky a staly se symbolem sexuálního osvobození žen,“ doplňuje Marnie Fogg, editorka knihy Móda: Úžasný příběh fenoménu.

Newyorská návrhářka s belgickými kořeny své šaty zamýšlela jako denní uniformu, ve které můžete vyrazit do práce a pak klidně na večírek. Byly vyjádřením ženské síly a protipólem jak korporátního unisexového stylu, tak i tehdy populárních hippie úborů. „Feel like a woman... Wear a dress,“ znělo marketingové motto, které Diane von Fürstenberg umisťovala na visačku.

Jako ženy se samozřejmě můžeme cítit v mnoha jiných outfitech, ale je pravdou, že i v roce 2021 mají zavinovací šaty svou platnost. Obzvlášť v létě, kdy člověk uvítá „jednoduchý outfit v jediném kroku“. Současné zavinovací šaty mají celou řadu podob a promítají se do nich všechny šatové trendy posledních pěti let.

Ačkoliv úplety jsou obecně hodně v kurzu, zrovna u tohoto střihu se častěji setkáte s nestrečovými materiály, jako je bavlna, len nebo viskóza. Nosí se ležérní kimonové střihy s širokými rukávy, oblíbený je skandinávský model s výraznými balonovými rukávy. V aktuálních kolekcích také najdete šaty, které kombinují zavinovací princip s košilovými prvky, jako je límeček nebo přední knoflíky – zavinovací je pak spíše spodní díl.

Fotogalerie: Nejkrásnější zavinovací šaty z aktuálních kolekcí