Košilové džínové šaty: Letní kousek, za který budete ráda i na podzim | Ženy.cz
 


Košilové džínové šaty: Letní kousek, za který budete ráda i na podzim

21. července 2021 • 06:00
Street style v Kodani • Foto: Profimedia.cz

Džínové šaty jsou praktické, vděčné a také věčné. I když nepatří do hlavního proudu letních trendů, stále se v kolekcích objevují, a to napříč produkcí – od řetězců po vysokou módu. Jaké střihy letí nejvíc a současně jsou nadčasové? A co si při výběru džínových šatů pořádně rozmyslet?

Denim jako módní materiál v posledních sezonách nabírá na významu. Navzdory tomu, že je výroba džínových kousků nesmírně náročná na spotřebu vody a velmi kontroverzní, co se týče používání chemických látek nebo dosahování patřičně obnošeného vzhledu (obojí představuje riziko pro zaměstnance textilních továren, chemické látky navíc znečišťují řeky).

Tip na video: Připomeňte si historii džín.

 

Přesto denim pronikl i do letošní haute couture, kde však návrháři pracovali na principu upcyclingu – tedy přešívání starých kousků do nových. Ručně šité džínové modely představily módní domy Jean Paul Gaultier, Balenciaga nebo Schiaparelli. Na festivalu v Cannes pro změnu zazářila herečka Marion Cotillard v denimové večerní róbě Dior. 

Marion Cotillard na festivalu v Cannes Marion Cotillard na festivalu v Cannes Autor: Profimedia.cz

Ale zpět k šatům na běžné nošení. Po jaru, kdy denim patřil k hlavním materiálům sezony a mohl se různě mixovat (double denim), se o slovo hlásí i džínové šaty. Sice byly k vidění i na přehlídkách, ale nepatří vysloveně mezi definující trendy. Spíše ke stálicím, které můžete každý rok vyndat znovu ze skříně. Jsou také skvělým přechodovým kouskem z léta do podzimu, silnější materiál si přímo žádá nějaké zajímavé vrstvení, obzvlášť když sáhnete po tom nejvděčnějším a asi nejvíc nadčasovém střihu – košilových šatech s předním zapínáním.

A právě těch je v aktuálních kolekcích zdaleka nejvíc. Co se týče délky, pak letos kralují spíše mini, častým prvkem jsou u letošních džínových šatů také balonové rukávy. Rada na závěr: Ať si vyberete jakékoli, myslete na to, abyste je chtěla nosit i příští rok. Upřednostněte ty, které jsou vyrobené z organické bavlny nebo z lehkého tencelu a neberte ty bělené či ošoupané. Stejně to teď není trendy.

Celine Celine Autor: Archiv Celine
Dolce Gabbana Dolce Gabbana Autor: Profimedia.cz
Tod's Tod's Autor: Profimedia.cz

Fotogalerie: Kde koupíte stylové džínové šaty?

Fotogalerie

24 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy