Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Instagram @emilisindlev, @larabsmn @greceghanem

New sporty chic: Jarní ulice ovládne styl, kterému by fandila i princezna Diana

Byť se ve společenské módě v posledních týdnech čím dál víc prosazuje návrat ke klasické eleganci, v té běžné každodenní ještě sportovní prvky neřekly poslední slovo a naopak svádějí k novým neotřelým kombinacím.

Definovat v současné době nějaký převažující módní styl je celkem složité. Pokud si odmyslíme širokou škatulku „ležérně elegantní“, kam spadá takřka cokoli, trendy se mění vlivem sociálních sítí jako na běžícím pásu. Tahle rychlost, akcelerovaná novými technologiemi, nakonec vede k tomu, že se jednotlivé módní hity prolínají a fungují společně – příklad za všechny: ugly devadesátky ještě neřekly poslední slovo a už se ke slovu dostala džínová móda z přelomu milénia, stejně jako třeba balerínky, které nejvíc zpopularizovala Kate Moss kolem roku 2008. Díky internetu totiž máme k dispozici nekonečnou studnici módního archivu, ze kterého můžeme neustále čerpat. Ve finále se souběžně nosí ultra krátké sukně ve stylu Y2K, cudnější šedesátkové mini, o dekádu starší midi i devadesátkové sukně dlouhé až ke kotníkům – zkrátka podle nálady.

TIP NA VIDEO: 5 typů kalhot, které budeme nosit v roce 2023

Video placeholde

Módní obec nicméně stále lační po unifikovaných trendech, které si eklekticky vyzobává z různých uplynulých dekád, a tvoří tak nové kombinace a styly. Zmíněné balerínky proto letos nebudeme nosit zcela stejně jako Kate Moss ke skinny džínům, ale k širším nohavicím anebo třeba k džínovým sukním, a s bílými ponožkami. Podobně krystalizuje i nový sporty chic styl, který se začíná objevovat na sociálních sítích a který kombinuje staré známé věci novým způsobem. Základ je těžko uchopitelný a nemá přesná pravidla, ale představte si třeba oblíbený bomber, k němu kapsáče a navrch lodičky s elegantní kabelkou. Anebo kšiltovku, džíny a střevíčky Mary Jane. Popřípadě drsnou koženou bundu a mini růžovou kabelku, k tomu široké džíny a růžové lodičky s výraznou špičkou. Názornou ukázku poskytuje následující inspirace z Instagramu.

Sluší se připomenout, že světově známou pionýrkou mixování elegantních a vysloveně sportovních kousků byla v 80. letech princezna Diana – to ona totiž dokázala spojit bomberovou bundu s plisovanou sukní, popřípadě přehodit americkou univerzitní bundu Philly Eagles (kterou dostala darem) přes malé černé. Byla to jasná demonstrace, jak hodlala skloubit roli veřejně známé osobnosti-princezny se soukromou rolí matky synů ve školním věku. Ikonický je též její outfit, do kterého zakomponovala tepláky s kozačkami, mikinu, byznysové sako a kšiltovku. Právě tento look se v době pandemie dočkal znovuzrození, neboť v sobě spojoval prvky prolínání pracovního života a volného času, které tehdy pozbyly hranice. Nynější kombinace vycházejí z podobného základu, častěji se však mixují pohodlné svrchníky a kalhoty se zdánlivě nepatřičnou kabelkou nebo botami.

Outfit princezny Diany z roku 1989, který se stal módní inspirací v době pandemie.
Outfit princezny Diany z roku 1989, který se stal módní inspirací v době pandemie. | Zdroj: Profimedia.cz

Styl princezny Diany z konce 80. let inspiruje dodnes.
Styl princezny Diany z konce 80. let inspiruje dodnes. | Zdroj: Profimedia.cz

Styl princezny Diany z konce 80. let inspiruje dodnes.
Styl princezny Diany z konce 80. let inspiruje dodnes. | Zdroj: Profimedia.cz

Styl princezny Diany z konce 80. let inspiruje dodnes.
Styl princezny Diany z konce 80. let inspiruje dodnes. | Zdroj: Profimedia.cz