.

. Zdroj: Profimedia.cz

Milujete styl Francouzek? Tohle jsou 4 knihy, které vám budou doma dělat radost

Styl Francouzek fascinuje už od dob Marie Antoinetty. Co na tom, že byla původem Rakušankou, jako pozdější francouzská královna udávala styl celé Evropě. A o dvě stě let později podobně Jane Birkin (co na tom, že byla Britkou). Karl Lagerfeld tvrdil, že nemusíte být Francouzkou, abyste mohla být Pařížankou. Přesto, pokud vás jejich módní styl baví, je dobré učit se od těch ryzích a opravdových. A od těch nejlepších, které navíc své rady či zkušenosti dokážou shrnout do dobrých knih. Které to jsou?

.
. | Zdroj: Archiv Ženy.cz

Brigitte Bardot: My Life In Fashion

Henry-Jean Servat

Ultimátní módní ikona Brigitte Bardot stvořila ve spolupráci s francouzským životopiscem Henrym-Jeanem Servatem knihu, která je krásnější, než si umíte představit. Žádné tisíckrát omleté drby z jejího osobního života, ale výpravná módní kronika hereččina ikonického stylu, plná úchvatných fotografií, které navíc ona sama komentuje.

Při jejím prohlížení vám dojde, že všechno, co dnes chceme nosit, nosila slavná BB už před šedesáti lety, aniž by jí to někdo diktoval. Prostě se jen oblékala podle nálady a své svobodné vůle, což znamenalo, že třeba na galavečer v roce 1967 dorazila s rozpuštěnými vlasy, v kalhotách a v saku ve stylu vojenské uniformy. Nejspíš ji inspiroval sám pořadatel, tehdejší prezident, generál Charles de Gaulle. Až na to, že dress-code vyžadoval malé černé a uhlazený drdol. No co, právě drzým překračováním hranic se móda posunuje dál. I když v případě Brigitte chceme, aby se k ní neustále vracela.

Se šarmem Pařížanky

Inès de la Fressange a Sophie Gachet

Inès de la Fressange byla v osmdesátých letech múzou Karla Lagerfelda a módního domu Chanel, kam návrhář v roce 1982 nastoupil. Od té doby ji můžeme vídat na každé haute couture přehlídce jako čestného hosta. V Česku je ale tato bývalá modelka známá především díky své knize Se šarmem Pařížanky, která u nás vyšla v roce 2011, tedy v době, kdy začal být na vzestupu módní street style.

A právě na fotografiích své dcery, pořízených zdánlivě náhodně při chůzi na ulici, demonstruje Inès de la Fressange to, co se později stalo mantrou všech módních magazínů – základy šatníku, díky kterým budete mít vždycky co na sebe. Do věčně proměnlivé, tekuté a chaotické módy tak vnesla řád, který čas od času potřebujeme všichni. Současně nás už před deseti lety začala Inès učit, že nemáme nosit zbytečně přiléhavé oblečení, hluboké výstřihy, flitry a podobné blbosti a raději se máme inspirovat u starých módních ikon. I když vás český překlad občas bude tahat za uši, rady této francouzské módní ikony mají i v roce 2020 svou platnost.

In Paris

Jeanne Damas a Lauren Bastide

Jeanne Damas je prototypem (ne)dokonalé Pařížanky. Jestliže předchozí generace měla Jane Birkin, pak ta naše má Jeanne Damas, která navíc vypadá jako její dcera. Ano, štíhlá tmavovláska s ledabylou ofinou, červenou pusou a v espadrilkách udává na Instagramu styl už více než milionu fanoušků. K tomu si založila e-shop s vlastní značkou Rouje, která staví na těch největších francouzských klišé – vintage květinové vzory a střihy inspirované Bardotkou či Birkinkou.

Právě na e-shopu Rouje.com můžete sehnat i knihu, která v angličtině nese název In Paris a má podtitul 20 Women on Life in the City of Light. Ačkoli by se mohlo na první pohled zdát, že půjde o další knihu, která stereotypně shrnuje styl Pařížanek, opak je pravdou. Jeanniny přítelkyně a múzy, které do jednotlivých kapitol vybrala, jsou zde zachyceny jako bytosti z masa a kostí. Nejde jen o mladé štíhlé bělošky, ale ženy různého věku, tvarů, barev, snů i starostí. Člověku díky tomu dojde, že tolik oslavovaný styl Francouzek je mnohem rozmanitější a nevejde se do jedné úzké škatulky.

Older but Better, but Older

Caroline de Maigret a Sophie Mas

Nejnovější příspěvek, který se bude hezky vyjímat na vašem nočním i kávovém stolku, je kniha Older but Better, but Older (v češtině vyšla pod krkolomným názvem Čím starší, tím lepší, ale starší). Stojí za ní spoluautorka dřívějšího bestselleru Jak se stát Pařížankou ...ať žijete kdekoli, charismatická a vtipná Caroline de Maigret. Ačkoli těmito slovy bychom ji možná naštvali, protože právě touto knihou se tato modelka, hudební producentka a autorka vyrovnává s faktem, že už jí není dvacet, což činí s hořkou, ale zábavnou sebeironií.

Že už jí není dvacet ani třicet (ale pětačtyřicet), si například uvědomila, když dorazila na večírek a pohledný třicátník o ni pohledem ani nezavadil. Že zažívá víc kocovinové únavy než večírků. Že je starší než současný francouzský prezident. A podobně. Kniha je souborem osobních zpovědí a nejrůznějších postřehů že života, někdy jen v podobě bonmotů, jindy kratších kapitol. Někdy vám při jejím čtení bude do smíchu, jindy možná trpko, ale hlavně zjistíte, že se svými pocity nejste sama. A ano, nechybí ani trocha té módní inspirace přímo od Caroline a několik stylingových triků, které vám pomohou vyzrát na to, že i vaše tělo se mění.