Jednoduché a chic: Lekce módního minimalismu pro podzim 2021

S podzimní sezónou pomalu klepající na dveře módního světa se může zdát, že právě teď je ideální čas na to si pořídit co nejvíc nových kousků. Nemělo by tomu ale být přesně naopak? Neměl by se konec léta spíše stát obdobím, kdy skříň důkladně pročistíme a nákup nových věcí omezíme pouze na kvalitní oblečení, které nám dlouho vydrží? Vítejte v éře nového minimalismu!

Do karet minimalismu nehraje jen oblíbená estetika, kterou nastavila již za svého působení v módním domě Céline Phoebe Philo, na níž se dnes snaží navázat například značka The Row nebo Jil Sander. Stále důležitějším faktorem, který ovlivňuje naše šatníky, se stává také etický a ekologický rozměr kupovaných kousků.

TIP NA VIDEO: Pilíře dámského šatníku aneb Co by vám nemělo ve skříni chybět?

Právě kvůli nezměrným dopadům módního průmyslu na životní prostředí, stejně jako na osudy těch, které jsme sice nikdy nepotkali, ale pod jejichž rukama vzniklo všechno trendy oblečení, je důležité se před dalším nákupem řádně zamyslet a položit si dvě rozhodující otázky: Skutečně to potřebuju? a Kolikrát si to vezmu na sebe?

Skutečná cena zakoupeného kousku totiž není ta, kterou vidíte na cedulce. Zjistíte ji totiž až zpětně, když ji vydělíte počtem nošení. Dejme tomu, že si pořídíte šaty za 999 Kč. Pokud si je vezmete jednou, bude jejich cena skutečně 999 Kč, pokud je vezmete minimálně desetkrát, jste na necelé stokoruně na jedno nošení. A to už je velký rozdíl.

Loading

S minimalismem se často pojí – i kvůli vlivům slavné Marie Kondo – pojem kapsulový šatník. Mnozí si pod ním představí, že by jejich skříň měla obsahovat maximálně deset kousků oblečení. Jenže to není zcela správná interpretace. U kapsulového šatníku jde především o to vlastnit takové kousky, které můžete nosit hned na několik způsobů a jsou mezi sebou velmi dobře kombinovatelné. Je jedno, zda jich bude 5, nebo 50.

V neposlední řadě je dobré též mít na paměti, že kapsulový šatník rovná se šatník, ve kterém je jen oblečení, které skutečně nosíte. Nikoliv džíny na sezónu „až zhubnete“, nikoliv šaty „které by se mohly ještě někdy hodit“. Ne, váš šatník by v první řadě měl žít přítomností, nikoliv příležitostmi začínajícími slovy až nebo kdyby náhodou.

Loading

Konec léta se tak stává skvělou příležitostí vystavit své módní zásobě účet a vkročit do podzimu o pár nenošených kousků lehčí a s přeci jen trochu udržitelnějším přístupem k módě do budoucnosti. A pokud si nevíte zpočátku rady, které kousky si ponechat, případně které je potřeba uvědoměle doplnit, připravily jsme pro vás seznam základních pilířů šatníku pro chladnější měsíce, který je nadčasový a přitom s ním uděláte spoustu parády i při současných trendech.

Článek pokračuje na další straně >>>