Vitaminy pro krásu: Které bojují proti vráskám a které posílí vlasy?

Rady o tom, jak důležité je mít ve stravě dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků, čtete v Dietě každý měsíc. Napadlo by vás ale, že jsou velmi účinnými pomocníky také v kosmetice? Na jaké se zaměřit a co byste o nich měli vědět.

Na začátek je třeba si říct, že pokud jde o vitaminy a kosmetický průmysl, můžeme se bavit jednak o kosmetických přípravcích jako takových, tedy krémech, sérech a podobně, a jednak o potravinových doplňcích, které cílí na krásu, tedy nejčastěji o tabletkách pro krásnější vlasy, nehty a pleť. Jaký je mezi nimi rozdíl? Kromě způsobu aplikace – krémy a séra aplikujete na pokožku zevně (topicky), zatímco potravinové doplňky se užívají vnitřně – je to hlavně spektrum zastoupených vitaminů. V kosmetice se setkáte nejčastěji s vitaminy A, C a E a na popularitě nabývají také deriváty vitaminů B5 (kyselina pantotenová) a B3 (niacin). V potravinových doplňcích kromě běžně užívaných vitaminů hrají prim vitamin B7 (biotin) a vitamin D.

Další zcela zásadní věc zmiňuje Lenka Průšová, expertka v oblasti výzkumu a vývoje finálních forem kosmetických produktů, zdravotnických prostředků a léčiv: „Rozdíl v užívání je značný. Největší je asi ten, že v kosmetice se nepředávkujete. Tady rozhodně neplatí čím více, tím lépe. Na zbytečně vysoké koncentrace reaguje pleť obvykle podrážděním.“ Pojďme se teď na jednotlivé vitaminy podívat podrobněji.

Článek pokračuje na další stránce >>