Jak pečovat o pleť v zimě? Zaměřte se na hydrataci a nezapomínejte na rty!

V každém ročním období vyžaduje pleť specifickou péči. Jak ji udržet v kondici právě teď v zimních měsících?

Hydratační krémy

Působení větru, mrazu, nízká vlhkost ve vytápěných místnostech a náhlé přechody ze zimy do tepla dokáží pleť pořádně potrápit. Všechno to jí ubírá vlhkost, takže pokožka je sušší, drsnější, celkově unavená a bez jasu. Proto je v tomto období klíčem ke správné péči důkladná hydratace a posílení přirozené ochranné bariéry. „Základem zimní péče o pleť je zvolit výživnější krém než ten, který používáme v létě. Určitě ale nic nezkazíme, pokud použijeme hydratační řadu. Mnoho lidí se bohužel stále ještě domnívá, že hydratační krémy by se neměly v zimě používat, protože voda v nich obsažená by nám mohla „zmrznout“ na obličeji, když je venku pod nulou. Pokud však používáme kvalitní kosmetiku, jsou tyto obavy zbytečné,“ vysvětluje Denisa Jasinská z české kosmetické značky Essenté. Pokud chcete sáhnout po té nejlepší péči, volte na zimu krémy obsahující aloe vera, kyselinu hyaluronovou, vitamín E nebo třeba bambucké máslo.

Obnovující pleťový krém T.E.N. Cremor Skin Renewal Cream, Cremorlab, fann.cz, 1199 Kč/45 g

Pleťové masky

V zimě je také vhodné si pravidelně dopřát výživnou pleťovou masku, která doplní to, co hydratační krém nezvládne. Zkuste, který typ masky vám bude nejvíce vyhovovat. Vybírat můžete z plátýnkových, klasických krémových či gelových, které po čase smyjete, nebo z nočních, které necháte působit po celou dobu spánku. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv, dopřejte si ji jednou týdně.

Hydratační plátýnková maska Systeme Skin, Marionnaud, 159 Kč

Ochranný faktor

Chystáte se na hory? Přibalte si do své kosmetické taštičky také krém na opalování. Čím vyšší nadmořská výška, tím více jste vystaveni UV záření. „Stále nemáme zažité, že opalovací krémy jsou nutné i v zimě. Sluneční paprsky se v zasněžené přírodě ještě více odrážejí a mohou vaši pokožku poškodit. Bohužel platí, že každých 300 výškových metrů se intenzita slunečního záření zvyšuje o 10 %,“ říká dermatoložka a skincare expertka prodejen Marionnaud Hajnalka Méryová Faragó. A nezapomínejte na to, že sluneční záření proniká i skrze mraky, takže krém s ochranným faktorem je nutný, i když je zamračený šedý den.

Opalovací krém na obličej Sun Care Face Cream SPF30, Clarins, fann.cz, 820 Kč

Čištění pleti

Ani v zimě nesmíme podceňovat čištění pleti, které je zkrátka základem úspěchu. Důkladně vyčištěná pleť lépe vstřebá pečující produkty, a jejich účinky jsou tak účinnější. V zimních měsících se nedoporučují čisticí přípravky s obsahem alkoholu. Ten totiž pokožku příliš vysušuje. Raději sáhněte po jemné čisticí vodě na olejové bázi, čisticím mléku nebo oleji.

Hydrofilní odličovací olej s CBD, Cannor, cannor.cz, 599 Kč/50 ml

Péče o rty

V mrazivých dnech musíme dbát také na péči o rty, jejichž kůže je velmi křehká, tenká a bez mazových žláz. Mnohem rychleji tak ztrácí hydrataci a následně se loupe a praská. Mějte proto u sebe neustále balzám na rty, který nanášejte klidně i několikrát za den. Vsaďte na produkty s přírodními složkami, jako jsou bambucké máslo, včelí vosk nebo třeba jojobový olej.

Pečující balzám na rty Sedmikráska, Manufaktura, 119 Kč/4 g

Tipy na zimní pečující kosmetiku najdete v galerii: