Jak správně vyčistit pleť: Důkladný návod krok za krokem!

Největší službu vaší pleti prokáže pravidelné a důkladné čištění v kombinaci se správně zvolenou péčí. Poradíme vám, jak se o pleť co nejlépe starat!

Krok číslo 1: Peeling

Odstranění zrohovatělé kůže (ano, tvoří se i na pleti) je nedílnou součástí důkladného čištění i péče o pleť. Zařaďte peeling do svého rituálu! Stačí jen jednou týdně. Krouživými pohyby masírujte peelingem obličej a nezapomeňte ani na krk a dekolt. Jak se říká, obličej končí až u prsou!

Pravidelným používáním peelingu docílíte hladké a rozjasněné pleti, které zároveň umožníte, aby do ní pečující krémy pronikly mnohem hlouběji. Pleťový peeling má velmi jemné mikročástečky, které jsou vhodné i pro citlivou pleť. Nikdy tak místo něj nepoužívejte tělový peeling, který je pro jemnou kůži na obličeji absolutně nevhodný.

Krok číslo 2: Čištění

A teď už k samotnému čištění pleti, které je nutné provádět ráno i večer, bez ohledu na to, jestli se líčíte, nebo nikoliv. Prvním krokem k úspěchu je najít přípravek, který bude vaší pleti plně vyhovovat. Může to být jemná micelární voda, hydratační olej, chladivé mléko nebo třeba šetrný čisticí gel. Obecně platí, že pro sušší pleť jsou vhodné krémové a olejové přípravky, pro smíšenou nebo mastnou zase gelové a pěnové. Micelární vody někomu maximálně vyhovují, jiným zase mohou pleť vysušovat. Je to velmi individuální. Proto vždy pozorně čtěte složení a pamatujte, že to, co vyhovuje jiným, nemusí vyhovovat vám. Pokud si nejste jistá, jaký typ pleti máte, můžete využít diagnostiku z pohodlí domova.

I samotný postup při odličování i čištění je důležitý. Vatový tamponek dostatečně navlhčete daným přípravkem nebo ho namočte do vody a až pak na něj produkt naneste. Je to důležité, protože když bude tamponek suchý, budete si během odličování mechanicky dráždit pleť. Začněte od očí, kam tamponky s přípravkem na chvilku přiložíte a pak jemnými pohyby budete stahovat líčidla směrem dolů. Až teprve ve chvíli, kdy jsou oči perfektně odlíčené, můžete přejít na zbytek obličeje. Nezapomínejte ani na rty, a to ani v případě, že na nich nemáte rtěnku. Místo odličovacích tamponků, jejichž používání není příliš ekologické, můžete použít také populární čisticí sonické kartáčky, konjakové houbičky nebo látkové tamponky či rukavice, které stačí umýt vodou a jednou za čas vyprat.

Čištění pleti provádějte vždy večer a také ráno, protože na pleti zůstávají usazené nečistoty z polštáře, maz a pot. Navíc na vyčištěné a osvěžené pleti drží mnohem lépe make-up.

Krok číslo 3: Dočištění a hydratace

Než nanesete hydratační krém, zařaďte do svého ranního i večerního rituálu také pleťové či květinové vody nebo tonika. Oba tyto přípravky pleť perfektně dočistí, hydratují a také osvěží. Naneste oblíbený přípravek na vatový nebo látkový tamponek a jemnými pohyby přejíždějte po celém obličeji včetně krku a dekoltu. Následně můžete nanést sérum a hydratační krém.

Krok číslo 4: Maska

Stejně jako peeling byste si jednou týdně měla dopřát také vyživující pleťovou masku. Opět nezapomínejte ani na krk a dekolt, i když třeba v současnosti oblíbené plátýnkové masky na tyto partie nedosáhnou. Stačí využít přebytečný produkt, který zbyde v obalu. Rozhodně však můžete sáhnout i po klasické pleťové masce, kterou si nanesete štětcem, přiloženým aplikátorem nebo klidně pomocí prstů.

Ideální je před nanesením masky splnit všechny tři kroky, tedy aplikovat peeling, vyčistit pleť a nanést tonikum, a až úplně na závěr, tedy po smytí masky, použít sérum a pleťový krém. Díky všem těmto krokům a správně zvoleným produktům spolehlivě zpomalíte stárnutí!