Maskné: Nový kosmetický problém, který možná trápí i vás!

Dlouhodobé nošení roušek, kterému se v aktuální situaci bohužel nevyhneme, způsobuje naší pleti viditelné nepříjemnosti. Specifický kožní problém koronavirové doby už má dokonce svůj odborný název − maskné (mask + acne). Jak s nepříjemnými pupínky bojovat?

Proč vzniká?

Maskné je mechanicky způsobené akné spojené s různými druhy vyrážek. Objevuje se především na bradě, kolem úst a na tvářích, tedy na místech, která jsou schována pod rouškou. Příčiny vzniku nepříjemných pupínků jsou hned dvě. Jednou je narušení ochranné bariéry pokožky častým třením roušky o pleť. Tou druhou je nepřirozená vlhkost, která se pod rouškou tvoří. Pokud navíc nosíte pravidelně make-up, problémy se mohou ještě zhoršit.

Jak tomu zabránit

Zdravou a jemnou pokožku získáte zpět jen a jen kvalitní a pravidelnou péčí. Nejdůležitější je čištění a hydratace!

1. Čistěte

Čištění pleti je aktuálně důležitější než kdy dřív! Pokud se chcete zbavit pupínků nebo jim úplně předejít, čistěte pleť důkladně ráno i večer každý den. Vsaďte na osvědčený přípravek, ať už je to čisticí gel, odličovací olej nebo třeba micelární voda, a přidejte taky závěrečný čisticí krok v podobě tonika. Dvakrát týdně dopřejte pleti peeling a alespoň jednou týdně detoxikační nebo čisticí masku.

Čisticí sonický přístroj s protivráskovým účinkem, FOREO LUNA™ 3, notino.cz, 5499 Kč

2. Hydratujte

Ráno, než si nasadíte roušku na cestu do práce, naneste na vyčištěnou pleť hydratační výživný krém, který pomůže obnovit ochrannou bariéru, dodá pleti živiny a zároveň sníží riziko podráždění pokožky i výskytu suchých míst a oděrek. Pokud máte tu možnost, během dne si obličej opláchněte vlažnou vodou, usušte a znovu naneste tenkou vrstvu hydratačního krému.

Ochranný rodinný pleťový balzám s přírodními oleji JABLKO a MANDLE, Manufaktura, 259 Kč/50 ml

3. Omezte make-up

Jak už jsme avizovaly, make-up může výskyt maskné ještě umocnit. Proto je ideální alespoň omezit make-up. Využijte opálené pokožky z letních dnů a nechte ji vyniknout jen za pomoci efektního bronzeru nebo rozjasňovače. A o to víc si třeba pohrajte s líčením očí, které s rouškou krásně vyniknou.

Tekuté oční stíny Liquid Eyeshadow, odstín Champagne, Alcina, 330 Kč

4. Pečujte o roušky

V neposlední řadě hraje velkou roli i to, jaké roušky používáte. Noste takové, které nebudou nepříjemně přilepené na obličeji. Pořiďte si roušku z kvalitního a prodyšného materiálu, jakým jsou třeba hedvábí, bavlna nebo satén. Velmi důležitá je i samotná péče o roušky. Jelikož tkanina zachycuje mimo jiné i prach a další nečistoty, je třeba ji pravidelně měnit, prát a důkladně sušit. Pokud vám zbyde čas, látkovou roušku si každý den před odchodem z domova rychle přežehlete.

Tipy na kosmetické produkty, které se vám v době koronavirové budou rozhodně hodit, najdete v galerii: