Maskné: Nový kosmetický problém, který možná trápí i vás!
Dlouhodobé nošení roušek, kterému se v aktuální situaci bohužel nevyhneme, způsobuje naší pleti viditelné nepříjemnosti. Specifický kožní problém koronavirové doby už má dokonce svůj odborný název − maskné (mask + acne). Jak s nepříjemnými pupínky bojovat?
Proč vzniká?
Maskné je mechanicky způsobené akné spojené s různými druhy vyrážek. Objevuje se především na bradě, kolem úst a na tvářích, tedy na místech, která jsou schována pod rouškou. Příčiny vzniku nepříjemných pupínků jsou hned dvě. Jednou je narušení ochranné bariéry pokožky častým třením roušky o pleť. Tou druhou je nepřirozená vlhkost, která se pod rouškou tvoří. Pokud navíc nosíte pravidelně make-up, problémy se mohou ještě zhoršit.
Jak tomu zabránit
Zdravou a jemnou pokožku získáte zpět jen a jen kvalitní a pravidelnou péčí. Nejdůležitější je čištění a hydratace!
1. Čistěte
Čištění pleti je aktuálně důležitější než kdy dřív! Pokud se chcete zbavit pupínků nebo jim úplně předejít, čistěte pleť důkladně ráno i večer každý den. Vsaďte na osvědčený přípravek, ať už je to čisticí gel, odličovací olej nebo třeba micelární voda, a přidejte taky závěrečný čisticí krok v podobě tonika. Dvakrát týdně dopřejte pleti peeling a alespoň jednou týdně detoxikační nebo čisticí masku.
2. Hydratujte
Ráno, než si nasadíte roušku na cestu do práce, naneste na vyčištěnou pleť hydratační výživný krém, který pomůže obnovit ochrannou bariéru, dodá pleti živiny a zároveň sníží riziko podráždění pokožky i výskytu suchých míst a oděrek. Pokud máte tu možnost, během dne si obličej opláchněte vlažnou vodou, usušte a znovu naneste tenkou vrstvu hydratačního krému.
3. Omezte make-up
Jak už jsme avizovaly, make-up může výskyt maskné ještě umocnit. Proto je ideální alespoň omezit make-up. Využijte opálené pokožky z letních dnů a nechte ji vyniknout jen za pomoci efektního bronzeru nebo rozjasňovače. A o to víc si třeba pohrajte s líčením očí, které s rouškou krásně vyniknou.
4. Pečujte o roušky
V neposlední řadě hraje velkou roli i to, jaké roušky používáte. Noste takové, které nebudou nepříjemně přilepené na obličeji. Pořiďte si roušku z kvalitního a prodyšného materiálu, jakým jsou třeba hedvábí, bavlna nebo satén. Velmi důležitá je i samotná péče o roušky. Jelikož tkanina zachycuje mimo jiné i prach a další nečistoty, je třeba ji pravidelně měnit, prát a důkladně sušit. Pokud vám zbyde čas, látkovou roušku si každý den před odchodem z domova rychle přežehlete.