Přírodní deodoranty: Jaká je jejich výhoda a které dokáží omezit pocení?
Pokud jste ještě nikdy nevyzkoušeli přírodní deodorant, je ten pravý čas. Na trhu je jich totiž aktuálně obrovské množství, a tak si vyberou i ti nejnáročnější. Jak se přírodní deodoranty od těch konvenčních liší?
Nejprve si připomeňme rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Antiperspiranty zabraňují pocení ucpáním potních žláz, kdežto deodoranty chrání před nepříjemným zápachem při pocení. Omezují činnost bakterií, které žijí v podpaždí, živí se potem a jsou odpovědné za vznik nežádoucího odéru. Antiperspiranty jsou velice oblíbené právě pro svou schopnost omezit, či dokonce naprosto potlačit pocení. „Pocení je ovšem přirozená a zdravá očista těla, proto v regálech s přírodní kosmetikou antiperspiranty nenajdete – je to proti filozofii zdraví,“ říká BIO blogerka Lucie van Koten (Život podle Lucie).
V běžných antiperspirantech navíc najdeme často hliníkové soli, například Aluminum chloride nebo Aluminum chlorohydrate. Zatím se sice přímo neprokázala jejich přímá souvislost se vznikem rakoviny nebo dalších onemocnění, k tomu je potřeba mnoho dalších studií. Někteří odborníci ale doporučují takzvaný princip předběžné opatrnosti a používání kosmetických výrobků obsahujících hliníkové soli omezit nebo zcela vynechat.
Přírodní kosmetika nabízí nepřeberné množství deodorantů v různých formách. Chemie je v nich nahrazena esenciálními oleji v biokvalitě, výtažky například z aloe, eukalyptu či levandule a rostlinným glycerinem. Můžete si vybrat roll-on, sprej, krém nebo pudr, záleží na tom, co vám nejvíce vyhovuje.
Pokud by vám přeci jen chyběl přípravek, který omezí pocení, můžete vyzkoušet takzvaný kamenec neboli síran draselno-hlinitý (Potassium alum), kterého se není třeba obávat. „Molekuly kamence jsou narozdíl od jiných hliníkových solí příliš velké, aby pronikly kožní buňkou. Po nanesení vytváří v podpaží antibakteriální vrstvu, která zabraňuje vzniku tělesného pachu,“ vysvětluje Lucie van Koten.
Kamenec, kterému se také říká deo krystal, namočíte ve vodě a potřete s ním podpaží. Při jeho pořizování si ovšem dejte pozor na to, aby byl opravdu čistě přírodní z jednoho kusu a ne syntetický. Jeho velkou výhodou je dlouhá životnost. Nijak se nekazí a ubývá minimálně, takže i při denním používání vám rozhodně vydrží minimálně rok.
Lehce antiperspirační účinky má díky obsahu tříslovin také šalvěj. Pokud tedy chcete omezit pocení přírodní cestou, hledejte deodoranty, které ji obsahují.
Na závěr je důležité zmínit, že ne každý přírodní deodorant vám sedne. Je dost možné, že některé vůně se budou takzvaně prát s tou vaší přirozenou. Pokud vám nebudou vyhovovat obsažené citrusy, zkuste je vyměnit třeba za růži. Brzy určitě najedete ten pravý!