Jak odstranit zubní kámen? Bezpečná cesta je jen jedna

Prezentace klienta |  20. června 2019 • 00:00
V boji zubnímu kameni pomáhá především prevence.
V boji zubnímu kameni pomáhá především prevence. • Foto: Procter & Gamble

V online světě narazíte na mnoho zaručených tipů, jak se doma zbavit zubního kamene. Nejrůznější recepty a návody mnohdy opravdu odstraní nevzhledné usazeniny – spolu s nimi ale často i vaše zuby. Přečtěte si, proč zubní kámen vůbec vzniká a jak s ním můžete bojovat, abyste nenatropili více škody než užitku.

Jak vzniká zubní kámen? Plíživě, nános za nánosem

Stejně jako valná většina dalších problémů, které postihují naše zuby a dásně, i kámen se tvoří v důsledku nahromaděného plaku. Pokud ho pravidelně neodstraňujete ze zubů, může začít mineralizovat, vytvářet skvrny a postupně se měnit na zubní kámen.

TIP NA VIDEO: Proč je důležitá zubní hygiena? Je prevence proti zubnímu kamenu?

Co je zubní plak

Plak je lepivý bezbarvý povlak, který dennodenně vzniká na povrchu zubů a u dásní. Obsahuje zbytky jídel a tekutin, sliny a bakterie, které, když se neodstraní, poškozují zubní sklovinu. Plak se může začít tvořit už 4 hodiny po vyčištění zubů. Je tak velmi důležité, abyste ho odstraňovali alespoň 2× denně v rámci pravidelného čištění.

Nejúčinnějším způsobem, jak můžete zbavit své zuby plaku, je používat elektrický zubní kartáček. Jeho oscilačně-rotační technologie totiž efektivně odstraňuje zubní plak a zmírňují zánět dásní, a to účinněji než manuální zubní kartáčky. Při čištění s ním odstraníte až o 100 % více zubního plaku.

S prevencí proti zubnímu kameni vám pomůže například elektrický zubní kartáček Oral-B Genius 10000. Jeho kulatá kartáčková hlava perfektně odstraní plak i z hůře přístupných míst. Má navíc systém regulace tlaku (sleduje, zda příliš netlačíte na kartáček) a detekci polohy (dohlíží na to, že nevynecháte některou z oblastí dutiny ústní). Časovač bude za vás hlídat délku čištění zubů a různé režimy včetně bělicího a jemného se postarají o to, že bude každodenní rituál jak příjemný, tak i účinný.

Jak odstranit zubní kámen? Doma to raději nezkoušejte

Pokud už víte jistě, že zubní kámen pomalu zachvacuje i váš chrup, rozhodně ho nezkoušejte odstraňovat sami doma! Nezkušenou manipulací byste si mohli vážně poškodit sklovinu i dásně. Zapomeňte tak na „osvědčené rady“ zahrnující citron nebo ocet a raději se co nejdříve objednejte se ke svému zubaři nebo na dentální hygienu. Tam vám problematická místa profesionálně ošetří.

Zubní hygienistka zbaví vaše zuby plaku a ještě je krásně vyleští. K ošetření používá speciální nástroje, které odstraní zubní kámen a poradí si i s mezizubními prostory. Zároveň vám ukáže správnou techniku čištění a doporučí pomůcky, které jsou vhodné právě pro váš chrup.

Nejjistější cestou, jak se kameni vyhnout, je myslet na prevenci

Lidé jsou k vytváření zubního kamene různě náchylní. Někteří se s ním nesetkají za celý život, jiní musejí řešit jeho odstraňování pravidelně. S tím, jak stárneme, se navíc stáváme k jeho vzniku obecně náchylnější. Pokud patříte mezi ty, kterým se tato nepříjemnost nevyhýbá, můžete používat přípravky vhodné pro prevenci a odstranění zubního kamene a dodržovat několik zásad, které vám s vaším úsilím pomohou.

TIP: Při čištění se soustřeďte především na zadní zuby. Obvykle se na nich usazuje více plaku, protože jsou obtížněji přístupné.

Patero zdravé péče, abyste nemuseli otázku, jak odstranit zubní kámen, vůbec řešit

Vyvážené stravování je základ. Dejte si pozor, abyste se příliš často nerozmazlovali sladkostmi a nepili litry minerálních vod denně. Obzvlášť důležité je pak i samo čištění. Na co byste kromě správné techniky měli myslet především?

1. Používejte kvalitní kartáček a nezapomínejte ho měnit každé 3 měsíce za nový. U elektrického kartáčku byste měli ve stejném intervalu obměňovat jeho hlavici.

2. Pravidelně používejte také mezizubní kartáčky nebo nit. Alespoň 1× denně byste měli s jejich pomocí odstranit zbytky jídel a plak v mezizubních prostorech.

3. Pečujte o zuby antibakteriální fluoridovou zubní pastou. Můžete ji doplnit ještě ústní vodou s antibakteriální přísadou (například CPC), která vám pomůže lépe odstranit plak.

4. Zařaďte do svého čisticího rituálu i ústní vodu. Ochrání vaše ústa před hromaděním plaku a účinně předchází zánětům dásní.

5. Dvakrát do roka si udělejte výlet za dentální hygienistkou. Důkladně vám zuby vyčistí, a zabrání tak, aby se nahromaděný plak přeměňoval v zubní kámen.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy