Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Ať se loknám daří: Jak správně pečovat o vlnité a kudrnaté vlasy?

Mít vlasy jako prstýnky může být darem i prokletím. Péče o kudrnaté kadeře vyžaduje dost času, zručnosti i znalostí. Jak docílit toho, abyste místo beztvarého chemlonu měli na hlavě záplavu krásných loken?

Moc dobře si pamatuji na dobu, kdy jsem se každé ráno snažila své vlasy zkrotit hřebenem i kartáčem. Vždy jsem ale do školy a posléze do práce odcházela s hlavou, která v lepším případě připomínala vlasy Hermiony v první díle Harryho Pottera. Něco takového ale rozhodně nebyl výsledek, s nímž bych byla spokojená. Trvalo spoustu let, než jsem začala chápat, co mé vlnité vlasy potřebují a jak se o ně pořádně starat, aby vypadaly k světu, zároveň si ale ponechaly svůj přirozený, kudrnatý ráz.

TIP NA VIDEO: Jak vytvořit jemné vlny pomocí trojkulmy?

Video placeholde

Krásných loken lze docílit i bez toho, aniž byste dokonale ovládali slavnou curly girl method. Než začnete s co-washem a zabalováním vlasů do bavlněného trička, stačí se řídit několika osvědčenými radami, které i mně osobně daly vlasy do kupy. Nejsou složité, změnu rozpoznáte ale už během pár týdnů.

Proč je potřeba přistupovat ke kudrnatým vlasům jinak než k rovným?

Hříva s loknami má větší sklon k přesoušení, neboť přírodní oleje z pokožky hlavy se po vlnitých pramenech hůře dostávají do celé délky – vlasy se tak častěji lámou, třepí a ztrácí lesk. Základem kvalitní péče je tedy především dostatečná hydratace a zamezení manuálnímu poškozování vlasů. Od těchto dvou klíčových bodů se pak odvíjí celá péče.

Jak pečovat o kudrnaté vlasy?

Nemyjte si vlasy příliš často. Svou vlnitou hřívu si myjte ideálně dvakrát, maximálně třikrát do týdne. Častější mytí akorát přispěje k ještě většímu vysoušení. Vlasy vždy důkladně namočte a několikrát je důkladně pročešte prsty, aby se voda dostala do všech vrstev. Teprve poté přikročte k aplikaci šamponu.

Vybírejte si produkty určené přímo pro kudrnaté vlasy. Volte šampony a kondicionéry, které neobsahují parabeny, silikony a sulfáty. Sulfáty vlasy oslabují a přispívají k dehydrataci. Silikony obalují lokny neviditelným filmem, který nepropustí žádné hydratační složky. Parabeny vám mohou podráždit pokožku hlavy.

Používejte kondicionér do celé délky vlasů. Nejspíš jste se už setkali s doporučením nanášet kondicionér pouze do konečků vlasů. U kudrnaté hřívy toto ovšem kvůli potřebě hydratace a výživy neplatí. Aplikujte produkt do celé délky, vynechte pouze kořínky.

Oplachujte si vlasy studenou vodou. Teplá voda vás zbavuje přirozeného kožního mazu, a navíc otevírá vlasové kutikuly, vaše hříva je tudíž náchylnější ke krepatění a lámání.

Vlasy rozčesávejte pouze prsty. A už vůbec se nesnažte vlasy česat kartáčem, když jsou suché – přesně tak totiž vzniká nevzhledný chemlon. Mně osobně se nejvíc osvědčilo „prohrábnout“ vlhké vlasy po umytí prsty. Lokny jsou poté výraznější a lépe drží tvar i objem. Pokud cítíte, že to bez hřebenu nedáte, pořiďte si dřevěný se širokými zuby, který tolik nenaruší přirozenou strukturu vlasů.

Nesnažte se vlasy vysušit ručníkem. Drsné vysoušení poškozuje už tak křehké vlasy. Místo klasického ručníku používejte ten z mikrovlákna. Pokud si potřebujete hřívu vyfénovat, použijte dostatečné množství ochranného spreje a lokny vysoušejte na co nejnižší teplotu.

Nechoďte spát s rozpuštěnými vlasy. Na noc si vždy vlasy zapletu do copu anebo stáhnu do volného drdolu. Díky tomu se mi prameny v noci nezacuchají a ráno nemám tendence si je rozčesávat kartáčem. Od věcí také není pořídit si hedvábný povlak na polštář, který eliminuje tření. Nádherné modely seženete třeba u české značky ložního prádla Lejaan.

Nechte si pravidelně zastřihávat konečky. Ke kadeřníkovi choďte na tuto drobnou úpravu ideálně každých šest až osm týdnů.

Doporučujeme

Načíst další články