Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Nesmrtelný a kouzelný francouzský cop: Zvládněte tento účes jednou provždy

Velmi pravděpodobně vám ten první pletla vaše maminka a některé z nás se dodnes nenaučily, jak jej vytvořit sobě samé. Řeč je o francouzském copu. Ten je nejen trendy, ale také velmi praktický. Oceníte ho hlavně v teplých dnech, které nás už za nedlouho čekají. Jak jej jednoduše vytvoříte v pouhých pěti krocích?

Mezi francouzským a obyčejným copem jsou pouhé dva rozdíly. Ten francouzský začíná na temeni hlavy a během pletení postupně přidáváme jednotlivé pramínky, čímž vznikne kýžená silueta copu, zatímco ten klasický začíná nad zátylkem a pracujeme s předem definovanými třemi prameny. Pokud umíte uplést jednoduchý cop, ten francouzský po troše cviku zvládnete s přehledem také.

TIP NA VIDEO: Jak jednoduše zaplést francouzský cop podél obličeje?

Video placeholde

Co budete potřebovat?

  1. gumičku do vlasů

  2. hřeben

  3. sprej pro definování textury vlasů

  4. lak na vlasy 

  5. sponky, pinetky

Krok č. 1: Připravte svou hřívu

Nejprve vlasy perfektně rozčesejte a vykartáčujte tak, aby se nezamotávaly. Platí, že copánky se nejlépe tvoří z alespoň den nemytých vlasů, proto je tento účes ideální hlavně v momentě, kdy nestíháte mytí a foukanou. Pokud si však bez umytých vlasů nedokážete představit vyjít na ulici, doporučuji do nich nastříkat sprej pro definování textury vlasů nebo slaný sprej pro tzv. plážové vlny. Jen takto vám nebudou jednotlivé pramínky prokluzovat a cop bude mít krásnou siluetu. 

Krok č. 2: Vlasy rozdělte

Shrňte vlasy hřebenem a vytvořte tzv. trojúhelníkový výsek zahrnující vlasy z celého temene s linií končící těsně nad spánky. Tuto část pak rozdělte na tři stejně široké pramínky, ze kterých budete cop zaplétat. 

Krok č. 3: Pletení

Začněte zaplétat cop. Vezměte postranní pramen a překřižte jej do středu, stejně jako u tradičního pleteného copu, a pokračujte tak i s ostatními částmi. Jakmile budete mít hotovo první zapletení, začnete v každém kroku k jednotlivým pramínkům přidávat zbylé vlasy. Je důležité nebrat zbytečně moc vlasů, nejenže by výsledný účes utrpěl na estetice, ale navíc by vám mohly vlasy zbytečně prokluzovat mezi prsty.

Krok č. 4: Cop zajistěte

Ideální je cop zajistit pevnou gumičkou v barvě vašich vlasů, takovou, u které máte jistotu, že neklouže. Omotejte ji alespoň dva centimetry před konečky vašich vlasů, jedině tak zabráníte tomu, aby vám jednotlivé pramínky zbytečně unikly z gumičkového sevření. Pokud byste chtěli gumičku i přesto skrýt, omotejte kolem ní jeden tenký pramínek zbylých vlasů a zastrčte jej nebo zafixujte sponkou.

Krok č. 5: Styling

Nakonec výsledné dílo zafixujte lakem na vlasy, i když tento krok můžete vynechat, pokud se chystáte plavat v moři či bazénu. Je jen na vás, jestli dáte přednost pevně utáhnutému copu, nebo chcete zkusit jeho ležérní variantu – v takovém případě můžete na závěr jednotlivé „pletence“ lehce povytáhnout. Výhodou je, že vlasy tak působí hustším dojmem. Francouzský cop nicméně vypadá skvěle v různých provedeních, a to i na krátkých vlasech. Možností, jak jej nosit, je nespočet.