Slunce svítí a to je skvělá příležitost vyrazit na zahradu či do parku s novou knížkou (a vínem)! Mezi aktuálními literárními novinkami si na své přijde skutečně každý. Je libo osobitý průzkum lidské sexuality, svět parfémů, nebo spíš oddechové čtení o Bobu Dylanovi a The Beatles?
‹
Haruki Murakami: První osoba jednotného čísla
Pro slavného japonského autora bylo vždy typické psaní v první osobě. Styl změnil až v pozdějších dílech, teď se ale prostřednictvím nové povídkové knihy vrací ke svým stylistickým i tematickým kořenům. V osmi textech se dozvíte, jak vypadal studentský život v 60. letech nebo proč Murakami miluje jazz a The Beatles, k nimž odkazoval již ve svých předešlých knihách. Ač se jednotlivé povídky mohou na první pohled zdát trochu banální a bez pointy, věřte, že na ně jen tak nezapomenete.
Kniha vychází 10. června.
Haruki Murakami: První osoba jednotného čísla, Odeon, info o ceně v knihkupectví
TIP NA VIDEO: Milujete Harryho Pottera? V tom případě by vám neměla ujít tato kniha!
Článek pokračuje na další straně. >>>
Chimamanda Ngozi Adichie: Zápisky o smutku
Autorka titulů Purpurový ibišek a Amerikána a slavné přednášky Feminismus je pro každého (vyšla knižně, v originále We Should All Be Feminists) přichází s velmi osobní esejí, v níž se vyrovnává se smrtí tatínka, o něhož přišla v roce 2020, uprostřed covidové pandemie. Text nejprve vyšel v časopise The New Yorker a teprve poté získal knižní podobu, která je plná vzpomínek, lásky i pocitů, o nichž většina nechce mluvit, byť je jednoho dne zakusí každý z nás.
Kniha vychází 9. května.
Chimamanda Ngozi Adichieová: Zápisky o smutku, Host Brno, 249 Kč
Frances Mayes: Přítelkyně z kamenné vily
Trojice žen se rozhodne skoncovat s usedlým životem. Vyberou proto všechny úspory a vyrazí do Toskánska pít víno a jednoduše zase žít. Společnost jim při tom bude dělat jejich nová sousedka, shodou okolností americká spisovatelka, která veselým cestovatelkám začne pomáhat coby osobní průvodkyně. Kniha je tak nejen silným a přitom rozverným příběhem o ženském přátelství a chuti užívat si i v pokročilejším věku, ale také bohatým italským průvodcem po místních památkách a gastro scéně.
Kniha již vyšla.
Frances Mayesová: Přítelkyně z kamenné vily, Paseka, 469 Kč
Dominique Roques: Sběratel vůní
Vůně jsou vzpomínky. Díky nim si vybavíme dětství strávené u babičky, příchod jara, čerstvě posekanou trávu i parfém první lásky. Jsou všude kolem nás a ovlivňují nás víc, než si myslíme. Na cestu za nejslavnějšími parfémy světa, principy jejich výroby, výběrem surovin, vonnou udržitelností i celkovým porozuměním parfémářskému umění čtenáře zve Dominique Roques, který se přes třicet let věnuje vonným esencím. Tato knížka nemůže chybět žádnému voňavkovému nadšenci.
Sex jako akt se v průběhu historie nezměnil, zato smýšlení o něm ano. Kate Lister se pouští pomocí humorných, populárně-naučných textů a osobitých dobových ilustrací do obsáhlého tématu lidské sexuality. Nevynechává ani historii penisu a vulvy a dotýká se také diskuze o sexuálním násilí, afrodiziakách, netradičních choutkách i novodobých nevěstincích, v nichž pracovnice naplno nahradili roboti.
Kniha již vyšla.
Kate Listerová: Podivuhodná historie sexu, Paseka, 489 Kč
Anna Mayr: Bídníci
Neúspěšné lidi potřebujeme proto, abychom se my ostatní cítili o to úspěšnější. Autorka, německá novinářka, si ve svém životě o chudobě vyslechla mnohé, neboť její rodina rozhodně nepatřila mezi nejzámožnější. Za svůj původ i poměry se dříve styděla a nespočetněkrát jí bylo připomenuto, že lidé jsou chudí jednoduše proto, že jsou líní, málo se snaží a nezajímá je osobní rozvoj. V knize Bídníci se Anna Mayr snaží tento status quo změnit a ukazuje čtenářům odlišnou, narovnanou realitu, v níž se společnost nedělí na úspěšné a chudáky.
Kniha již vyšla.
Anna Mayrová: Bídníci: Proč společnost pohrdá nezaměstnanými, ale přesto je potřebuje, Host Brno, 349 Kč
Louie Kemp a Kinky Friedman: Dylan a já
„Poprvé jsem Bobbyho Zimmermana z Hibbingu potkal v roce 1953 na prázdninovém táboře v severním Wisconsinu. Bylo mu dvanáct a měl vlastní kytaru. Všem na potkání vykládal, že z něj jednou bude rokenrolová hvězda. Bylo mi jedenáct a věřil jsem mu to,“ těmito slovy začíná své vzpomínání na přátelství s jednou z klíčových osob dějin hudby Louie Kemp. S Bobem Dylanem zůstali kamarády celý život, a tak je kniha plná nečekaných historek a příběhů, díky kterým hudební nadšenci mohou na ikonického hudebníka nahlížet zase z trochu jiné perspektivy.
Kniha již vyšla.
Louie Kemp a Kinky Friedman: Dylan a já, Galén, 350 Kč
Carolyn Steel: Sitopie
Říká se, že láska prochází žaludkem. Při současném stavu planety by ale bylo vhodnější slovo láska vyměnit za budoucnost. To, jak se stravujeme, jaké potraviny si vybíráme i jak k jídlu přistupujeme, totiž neovlivňuje jen naše chuťové pohárky, ale také naše zdraví, společnost, hospodářství a v konečném důsledku celou Zemi. A ta se v tuto chvíli rozhodně nenachází v ideálním stavu. Autorka se proto vydává za farmáři, současnými filozofy i architekty, s nimiž diskutuje o jídle v měřítku, v jakém jste o něm dosud nečetli.
Kniha vychází 18. května.
Carolyn Steelová: Sitopie: Jak zachránit svět pomocí jídla, Host Brno, 449 Kč