Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Knižní novinky: Vychází feministické eseje Šárky Homfray i nová Soukupová

Kdy jindy se zahrabat do deky a za svitu svíčky a vůně čaje si užít čas strávený s kvalitní knihou než právě během podzimu? Poslední čtvrtletí letošního roku má pro milovníky četby připravenou pestrou směsici titulů, mezi kterými nechybí feministické eseje, sonda do literatury 19. století i pátrání po historii domu, v němž záhadně umírají lidé. Jakému žánru dáte přednost, necháme na vás.

Sally Rooney: Kdepak jsi, krásný světe

O irské autorce Sally Rooney se mluví jako o hlavním literárním hlasu mileniálské generace. Její knihy Rozhovory s přáteli a Normální lidi sklidily obrovský ohlas a obě se dočkaly také seriálového zpracování. Teď se do českých knihkupectví dostává překlad jejího zatím posledního díla Kdepak jsi, krásný světe. Ústředním tématem budou – jak už je u této spisovatelky zvykem – životy mladých lidí (v tomto případě rovnou čtveřice) a jejich niterní prožívání problémů, kterým člověk čelí, když se z teenagera promění v dospělého. To vše Rooney tentokrát ještě podpořila užším provázáním s aktuálním světovým děním.

Již vyšlo.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

Šárka Homfray: Proč jsme tak naštvané?

Šárku Homfray nejspíš znáte jako odborovou právničku a autorku článků zaměřujících se na feministická témata. V říjnu jí v nakladatelství Wo-men vyšla knihaProč jsme tak naštvané?. Ve čtyřiadvaceti esejích se autorka věnuje zevrubnému popisu společenského postavení žen v současné české společnosti. Poukazuje na genderové nerovnosti, které se s ženami táhnou od rodinné výchovy přes školu až do dospělosti strávené v práci, a zároveň představuje možné strategie, jak do budoucna situaci zlepšit.

Již vyšlo.

Šárka Homfray: Proč jsme tak naštvané?, wo-men, 890 Kč, by-wo-men.com
Šárka Homfray: Proč jsme tak naštvané?, wo-men, 890 Kč, by-wo-men.com | Zdroj: archiv nakladatelství

Pokračování 3 / 8

Honza Vojtko: Vztahy a pasti

Nuda je ve vztahu nevyhnutelná. To je jasné, že spolu už nebudete spát tak často jako na začátku. Neustálá komunikace je základ pro spokojené partnerství. Drtivá většina z nás má v sobě zakořeněnou představu o tom, jak má vypadat ideální vztah a co je v něm potřeba dělat, aby i nadále zůstal idylický (alespoň naoko). Často se ale nakonec lapíme do vlastních pastí, které vztahy činí naopak komplikovanějšími. Známý vztahový terapeut Honza Vojtko vás ve své nové knize naučí, jak tato nenápadná pytlácká oka vztahů rozpoznat a jak se jim vyhnout. To vše s humorem jemu vlastním.

Vychází v říjnu.

Honza Vojtko: Vztahy a pasti, Paseka, info o ceně v nakladatelství, paseka.cz
Honza Vojtko: Vztahy a pasti, Paseka, info o ceně v nakladatelství, paseka.cz | Zdroj: archiv nakladatelství

Pokračování 4 / 8

Karolína Zoe Meixnerová: Průvodce literární hysterií 19. století

Během loňského léta spustila svými vtipnými instagramovými reels s Boženou Němcovou a Karlem Havlíčkem Borovským absolutní literární nadšení. Od té doby Karolína Zoe Meixnerová své fanoušky z řad studentů i dospělých knihomolů přesvědčuje, že národní obrození nebylo tak nudné, jak se nás učitelé na škole snažili přesvědčit. Její prvotina Průvodce literární hysterií 19. stoletíkombinuje zábavné i naučné informace z mýty opředené knižní historie a nechybí ani krátké povídky, kterými Karolína zaplňuje chybějící dílky obrozenecké literární skládačky.

Již vyšlo.

Karolína Meixnerová: Průvodce literární hysterií 19. století, CooBoo, 369 Kč, albatrosmedia.cz
Karolína Meixnerová: Průvodce literární hysterií 19. století, CooBoo, 369 Kč, albatrosmedia.cz | Zdroj: archiv nakladatelství

Pokračování 5 / 8

Marie Hajdová: Jeřabinový dům

V Rychlebských horách se skrývá staré kamenné stavení, kterému se podle stromů a keřů v okolí přezdívá Jeřabinový dům. Do něj se teď vrací Lucie, která si tu chce dát život dohromady. Její přítomnost ale nedělá ve vesnici dobrotu a zejména Janinu, matku tří dětí, nenechává vůbec klidnou. Na rozdíl od Lucie se jí totiž nikdy nepodařilo z venkova odejít a navíc propadá pocitu, že neumí být správnou matkou. Pod tlakem emancipované Lucie se ale nakonec rozhodne svůj život změnit. Jeřabinový dům je vztahový román, který primárně zkoumá mnoho tváří mateřství a nutnost uvědomit si, že bez konců nikdy nemohou přijít nové začátky.

Vychází v listopadu.

Marie Hajdová: Jeřabinový dům, Paseka, info o ceně v nakladatelství, paseka.cz
Marie Hajdová: Jeřabinový dům, Paseka, info o ceně v nakladatelství, paseka.cz | Zdroj: archiv nakladatelství

Pokračování 6 / 8

Iva Hadj Moussa: Havířovina

Téma domů v rodných vesnicích je tento podzim skutečně oblíbené. Jednomu takovému se přezdívá Havířovina a dlouholeté zvěsti praví, že přitahuje samé špatné věci. Lidé tu umírají a údajně se v něm scházejí i duchové. Mladá hrdinka stejnojmenné knížky se jednoho dne rozhodne, že odhalí historii domu a přijde na kloub tomu, co se v něm skutečně děje. Začne tak zpovídat obyvatele vesnice a z jejich informací se rozhodne vytvořit knihu, která jí – jak doufá – přinese vysněnou literární slávu. Jak už ale bývá pravidlem, konečná realita je většinou na míle vzdálená počáteční idylické představě…

Vychází 3. listopadu.

Iva Hadj Moussa: Havířovina, Host Brno, 349 Kč, hostbrno.cz
Iva Hadj Moussa: Havířovina, Host Brno, 349 Kč, hostbrno.cz | Zdroj: archiv nakladatelství

Pokračování 7 / 8

Stuart Douglas: Shuggie Bain

Glasgow, 80. léta. Tvrdá vláda Margaret Thatcher připravila obyvatele průmyslové zóny o práci a život se zde mění v zašedlé přežívání ve stínu drogové epidemie. V jednom z místních obecních domů bydlí malý Hugh Bain, přezdívaný Shuggie. Jeho starší sourozenci odešli z domova hned, co to šlo, a on zůstal se svou matkou, která se propadá do stále hlubší dluhové a alkoholové propasti. Chlapec navíc zjišťuje, že on sám je vlastně vše, jen ne „normální“. Dokáže Shuggie najít podporu v rodiči, který ztrácí sám sebe? Román je důležitým společenským dílem, které vychází ze života samotného autora. Vyjít měl již v září, uvedení na trh se ale posunulo na listopad.

Vychází v listopadu.

Stuart Douglas: Shuggie Bain, Paseka, info o ceně u nakladatele, paseka.cz
Stuart Douglas: Shuggie Bain, Paseka, info o ceně u nakladatele, paseka.cz | Zdroj: archiv nakladatelství

Pokračování 8 / 8

Petra Soukupová: Nikdo není sám

O nové knize populární české autorky Petry Soukupové toho zatím víme pramálo. Brzké vydání své desáté publikace s názvem Nikdo není sám autorka teprve před pár dny oznámila skrze post na svém Instagramu. Obsah zatím zůstává utajen, o titulu Soukupová prozradila pouze dvě informace: kniha by v nakladatelství Host Brno měla vyjít během listopadu a obálky se zhostil typograf Martin Pecina. Toho teď mnozí znají především jako amatérského kuchaře ze soutěže MasterChef Česko, Pecina je ale též autorem grafického zpracování knihy Možnosti milostného románu, jež se stala Nejkrásnější knihou roku 2019.

Vychází v listopadu.