Proč mám v noci chuť na sladké a co s tím? Poradí Petr Havlíček

Stává se vám, že před usnutím přemýšlíte o tom, že byste si dali kus čokolády? Probudíte se v noci a myslíte na ten kus dortu, který jste si nechali v lednici na zítra? Rozhodně nejste sami, noční chuť na sladké trápí řadu lidí. Proč se tak děje a co s tím? Odpověď přináší výživový poradce Petr Havlíček.

„Univerzální rada, dejte si dvě hodiny před spaním to a to, fungovat nebude, a pokud ano, pak jen velmi omezeně,“ říká odborník na výživu Petr Havlíček. Tak co tedy s tím? Ze všeho nejdříve radí odborník hledat příčinu toho, proč máme na sladké obří chuť a hlavně v noci. „Sladká chuť je něco, co nás uklidní, uspokojí a co nám umí přinést pocit bezpečí,“ vysvětluje Petr Havlíček. Tyto pocity se v nás mimochodem utvářejí už od dětství. Nasládlá chuť mateřského mléka a bezpečná náruč matky je vlastně první příklad, kdy se takové spojení tvoří.

Stres, úzkost, neodbytné myšlenky, co se stane, až... to vše může být příčinou toho, proč se v noci probudíme a hledáme potěšení a bezpečí v tom, co máme jednoduše po ruce a přinese rychlé uspokojení – ve sladkém. Co můžete udělat před spaním pro to, aby vás takové myšlenky v noci netrápily? „Představte si svůj mozek jako počítač,“ říká Petr Havlíček v úvodním videu a následně vysvětlí, jak s nepříjemnými stavy bojovat.

Další vážné i nevážné povídání o zaručených receptech, potravinách či produktech zdravé výživy sledujte na Mall.tv v pořadu Rozum v troubě.