Dá se žít bez sexu? Ano. Jak vypadá život těch, kteří se takto rozhodli? | Ženy.cz
 

Dá se žít bez sexu? Ano. Jak vypadá život těch, kteří se takto rozhodli?

30. března 2017
Dá se žít bez sexu? Ano. Jak vypadá život těch, kteří se takto rozhodli?
Být singl je fajn, ale občas si musíte zvyknout na nové situace. • Foto: Shutterstock.com

Umíte si představit, že byste se vzdali sexu? Některé ženy takto žijí roky a tvrdí, že jim schází stále méně…

Češi vycházejí při mezinárodním srovnání spíše mezi sexuálně aktivnější národy, avšak ve výzkumu Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty UK z roku 2008 jen 66 procent dotázaných žen uvedlo, že má sexuální vybití. Ostatní jsou tedy bez sexu. Šlo o výběrový vzorek obyvatelek. Tento výzkum ale neuváděl, kolik z nich je s touto situací smířeno a nemá s ní problém.

Podle řady odborníků sex nepatří mezi základní životní potřeby. Člověk, který nemá potřebu se věnovat sexualitě, de facto není vůbec nijak porouchaný ani dysfunkční. Dalo by se to dokonce přirovnat k tomu, že někteří lidé sportují a jiní ne. Člověka, který neholduje pravidelnému sportu a pohybu, také nelze považovat za psychicky chorého či zdravotně dysfunkčního.

Sexualita a sexuální apetit je podle odborníků individuální a může se měnit věkem. Zda jde o muže či ženu, nehraje až takovou roli. Během let se vyvrací názor, že ženská sexualita je něco pasivního. Ženám dříve bývalo odpíráno mít své touhy a sexuálně se realizovat.

Vedla je k tomu i výchova, která často zapříčinila negativní přístup k tělu a sexualitě. V dnešní době rozdíl může být v tom, že sexualitu ovlivňují zážitky jako těhotenství a porod, péče o malé dítě. Averzi k sexu lze získat nátlakem, naléháním partnera. To ale obecně platí i pro muže.

Zmíněné chování je třeba odlišit od dobrovolného celibátu, například z náboženských důvodů, nebo od takzvané asexuality. Asexuálové tvrdí, že sex od začátku vlastně nepotřebují a že je jim sexuální pud cizí.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy