Svatební den

Svatební den Zdroj: fotobanka

Na placené volno máte nárok také při svatbě. Jak ho uplatnit?

Svatební veselí je jednou z nejdůležitějších životních událostí pro nevěstu a jejího nastávajícího. Než slavnostní den nastane, čeká je spousta zařizování. Mají budoucí novomanželé a jejich nejbližší příbuzní nárok na placené volno v práci? A pokud ano, tak kdy, na jak dlouho a za jakých podmínek?

Co na volno na svatbu říká zákoník práce

Zákoník práce ošetřuje všechny překážky v práci vyvolané důležitými osobními záležitostmi včetně svatby. Podle něj je dovolená na svatbu poskytnuta na dva dny v případě vlastní svatby, avšak náhrada mzdy přísluší novomanželům pouze za jeden den. První den lze využít k přípravám a druhý na samotný ceremoniál.

Rodič novomonželů mají právo na jeden den volna s náhradou mzdy. Děti rodičů, kteří se budou vdávat či ženit, mají také právo na jeden den volna, ale bez náhrady mzdy. Volno před svatbou pro ostatní rodinné příslušníky není v zákoníku zakotveno.

Potvrzení o účasti na svatbě pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelé většinou nemají s uvolněním zaměstnance z důvodu svatby problém. Nicméně se může přihodit, že zrovna ten váš bude puntičkář, který po vás bude vyžadovat úřední potvrzení o účasti na svatbě pro zaměstnavatele.

Tento dokument vydává a potvrzuje příslušný úřad, který svatbu zaštiťuje. Vyžádat si ho může každý, kdo se události zúčastní. Pokud podle zákona máte právo na volno a doložíte zmíněné potvrzení, zaměstnavatel je povinen vás uvolnit. Pokud i přesto odmítá, neváhejte se poradit s právníkem.

Nárok na volno, když se svatba koná o víkendu

Většina svateb se koná o víkendu, kdy má většina lidí volno. I v takovém případě mají dle zákona snoubenci nárok na dovolenou v délce jednoho dne, který si mohou vybrat před nebo po svatbě například na zařizování a odpočinek po oslavě. Jedinou podmínkou je využití tohoto volna na záležitosti související se svatbou. Pokud se tedy svatba koná v sobotu, svatební volno si lze vybrat v pátek či pondělí.

Mají nárok na placené volno také sourozenci, svědci či další hosté

Svatební svědcí patří mezi nejdůležitější osob, bez nichž se obřad nemůže konat. Přesto mu zákoník práce nepřiznává nárok na pracovní volno na svatbu, stejně jako sourozencům snoubenců a dalším svatebčanům. Jediné, co tak mohou udělat, je si případné volno na svatbu domluvit se zaměstnavatelem v rámci standardní dovolené. Zaměstnavatel nemá povinnost je na svatbu uvolnit.

Co je potřeba zařídit na svatbu a před ní

Pokud jste prozatím žádnou svatbu nepořádali, jen těžko si dokážete představit, co vše je potřeba zařídit před svatbou. Kromě vyjednání volna v práci je potřeba udělat řadu dalších věcí, včetně:

●      zajištění potvrzení o svatbě od matričního úřadu,

●      vybrat a rezervovat místo obřadu a hostiny,

●      vytisknout svatební oznámení, pozvánky, jmenovky,

●      domluvit hudbu, fotografa, kameramana,

●      sehnat snubní prstýnky, svatební šaty a oblek,

●      objednat svatební dort a menu,

●      zajistit ubytování pro hosty

●      naplánovat líbánky a spoustu dalšího.

Jak můžete vidět, příprava svatby může být pořádná fuška. Není divu, že se některé nadšené nevěsty dostanou na hranici psychického zhroucení. Jak mu předejít, se dočtete zde. Také si ujasněte povinnosti svědka na svatbě a rozdělte úkoly všem zúčastněným.

Zamilovaný pár
Zamilovaný pár | Zdroj: fotobanka

Kdo platí svatbu a jak sestavit rozumný rozpočet

Svatba stojí nemalé peníze, a proto je důležité dopředu promyslet rozpočet a domluvit se, kdo co bude platit. V minulosti náklady hradily rodiče nevěsty, dnes už se na výdajích často podílí rodiče ženicha či si ji částečně nebo celou platí sami snoubenci.

Při sestavování rozpočtu na svatbu berte v úvahu:

●      vlastní finanční možnosti,

●      pronájem místa obřadu a hostiny,

●      svatební hostinu, dort, catering,

●      snubní prsteny,

●      šaty pro nevěstu a oblek pro ženicha,

●      hudbu, fotografa, kameramana,

●      výzdobu, svatební kytice,

●      ubytování pro hosty a další.

Pokud chcete ušetřit a mít levnější svatbu, leccos lze zařídit svépomocí či s pomocí rodiny a přátel. V rámci plánování určete, kdo bude mít hlavní proslov na svatbě. Obecně se očekává, že krátkou řeč pronese otec nevěsty, ženich či nevěsta nebo svědci.

Pro klid své duši a pohodovou svatbu nenechávejte nic na poslední chvíli. Čím dříve začnete svatbu plánovat a zařizovat, tím více stresu si ušetříte. A často i peněz. Souvisí s tím i samotné vyjednání volna v práci, které byste měli zaměstnavateli oznámit několik týdnů předem, abyste se vyhnuli komplikacím či dokonce napjaté atmosféře v práci.

Autor: Nikola Engelmann

Doporučujeme

Načíst další články