Odličování a čištění pleti je pro mnohé rutina a většina už nad ní ani nepřemýšlí. Ale i tato péče má svá pravidla. Proč používat více odličovacích přípravků?
Jak a kdy se odlíčit
Pravidelně každý večer a vždy ráno! Večerní čištění je pro pleť velmi důležité, odstranění nečistot umožníte pleti dýchat a lépe vstřebávat výživné látky z pečujících přípravků . Nejdříve večer pleť vyčistěte pleťovým mlékem a poté ji dočistěte pleťovou vodou nebo tonikem.
Během noci regeneruje, její samočisticí proces běží během spánku na plné obrátky, takže je nutné ji vyčistit a osvěžit také ráno. Stačí použít pouze pleťovou vodu nebo tonikum, kterými z pleti odstraníte zbytky krému nebo séra, které jste na ní nechala přes noc působit. Nezapomínejte ani na krk a dekolt. Pleť osvěžíte a připravíte na nanesení denního krému a líčení.
Nezapomínejte během dne chránit pleť opalovacím krémem.
Podle čeho vybírat, jestli tonikum nebo pleťovou vodu? Pleťová voda na rozdíl od tonika obsahuje alkohol. Je tedy vhodná spíš pro pleť mastnější nebo smíšenou. Tonikum žádný alkohol neobsahuje. Mezi těmito výrobky volte tedy podle typu pleti. Pleťová voda není příliš vhodná pro suchou a citlivou pleť, kdy by byla ještě více vysušována.
Pleťová, nebo micelární voda? Plusy a mínusy naleznete na další stránce.
Pokračování 2 / 3
Jen pleťová voda
Použití pleťové vody by měl být vždy druhý krok, protože je stejně tak důležitý jako odlíčení pleťovým mlékem.
Plusy:
Dočišťuje. Začněte nejdříve pleťovým mlékem nebo emulzí, kterou nanesete na odličovací tamponek, a několika pohyby setřete zbytky líčení a různé nečistoty z ovzduší. Následně použijte pleťovou vodu, která pleť dočistí, osvěží, hydratuje a dodá potřebné látky. Stáhne póry. Tím, že se pleť dočistí a osvěží, se póry „stáhnou“, jsou méně vidět. Pleť je celkově jasnější a rozzářenější.
Mínusy:
Může obsahovat alkohol, který má tendenci pleť vysušovat.
Jak připravit pleť
Ráno i večer naneste na vatový tamponek trochu pleťové vody a setřete zbytky mastnoty.
Pouze micelárka
Patří mezi oblíbené odličovací produkty. Hloubkově čistí a odstraní nečistoty, které se přes den na obličej „nabalily“. Umí nahradit odličovací mléko a dvojfázové odličovače, a proto je praktická na ranní i večerní odličování.
Micelární voda není jako mýdlo. Podívejte se na video.
Plusy:
Je důsledná a rychlá. Poradí si i s voděodolným make-upem. Je ideálním prostředkem ve chvíli, kdy nemáte čas nebo chuť na dlouhé a pečlivé odličování – po večírku, na cestách nebo třeba pod stanem. Nemastí. Micelární voda má výhodu i v tom, že na rozdíl od odličovacího mléka nebo vody na bázi oleje nezanechává pokožku mastnou.
Mínusy:
Doporučuje se střídat ji i s jinými odličovacími produkty, při dlouhodobém používání může být pleť totiž přecitlivělá nebo vysušená.
Co k micelární vodě a jak na odlíčení očí? Dočtete se na poslední stránce.
Pokračování 3 / 3
Co k micelární vodě přidat?
Micely odstraňují i přirozený kožní maz, který naše pleť naopak potřebuje. Může tak docházet ke zbytečnému vysušování. Proto se doporučuje na závěr opláchnout obličej čistou vodou.
Zaměřeno na oči
Neodličujte současně s pletí
Při čištění pleti byste se měli nejprve zaměřit na odlíčení očí, na kterých bývá nejvíce líčidel. Pokud to neuděláte, budete si po obličeji nečistoty zbytečně a mnohem déle roztírat. K odlíčení je ideální použít speciální přípravek – odličovač očí, zvlášť pokud používáte voděodolnou řasenku. Pak se teprve pusťte do čištění pleti obličeje.
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 8/2022
Text: Lucie Ulmanová