Rozhovory o vztahu plné negativity nic nevyřeší

Rozhovory o vztahu plné negativity nic nevyřeší Zdroj: Shutterstock

Musíme si promluvit: Proč rozhovory o vztahu muže děsí a nikam nevedou?

Kolik rozhovorů o vztahu už máte za sebou? A přinesly vám někdy něco víc než dočasnou úlevu? Ženy často věří, že když shrnou vše, co jim vadí, partner se změní. Není divu, že věta „Musíme si promluvit“ vyvolává v mužích obavy z nepříjemného monologu plného výčitek. Rozhovor o vztahu je slepá ulička. Co tedy dělat, když chcete v partnerství něco změnit?

Co dělají ženy špatně?

Záměr je dobrý. Chcete si o všem promluvit, protože toužíte vztah zlepšit. Problémy se navršily a vy chcete probrat všechno najednou. Cítíte, že míra vaší tolerance byla překročena.

Jenže rozhovor se pak zvrtne v jednostrannou kanonádu výčitek. Muž obdrží seznam všeho, co dělá špatně. Pokud už něco takového zažil, ať už s vámi, nebo v předchozím vztahu, nedivte se, že se podobným situacím snaží vyhnout.

„S každým rozhovorem o vztahu se zvětšuje vzdálenost mezi partnery. Pár je stále nešťastnější. Oba partneři jsou proto stále méně připraveni být tu jeden pro druhého,“ upozorňuje vztahový poradce Christian Thiel, německý autor řady knih věnovaných partnerským problémům.

Rozhovor o vztahu zkrátka nic nezmění. Kritika spustí obranný mechanismus. Místo rozumného dialogu vzplanou emoce. Možná se vám krátkodobě uleví, protože jste vyventilovala všechno, co vás tížilo. Ale krok k pozitivním změnám to opravdu není. Spíš můžete očekávat tichou domácnost, v horším případě naschvály.

Jak na muže působí rozhovory o vztahu?

Když vyjádříte veškerou nespokojenost bez jasného návrhu řešení, u partnera vyvoláte pocit ponížení a bezmoci. Možná po něm často sbíráte pohozené ponožky a trpělivě je odnášíte do špinavého prádla. Nebo se o něj strachujete, když se zdrží s kamarády na pivu a nepošle vám zprávu. Nechcete to pořád řešit, takže si své pocity necháváte pro sebe. Až do chvíle, kdy mu všechno spočítáte najednou.

To už však nemluvíte o ponožkách, ale nazvete ho bordelářem. Neříkáte, že jste o něj měla strach, ale vyčtete mu, že na vás kašle. Nedáváte mu šanci změnit chování. Muž cítí, že by se měl změnit on sám. Od základu. A to prostě nejde. Změny k lepšímu se nekonají, zůstává hořký pocit nedorozumění.

Výčitkami ničeho nedosáhnete. Raději vzneste jasný požadavek či prosbu
Výčitkami ničeho nedosáhnete. Raději vzneste jasný požadavek či prosbu | Zdroj: Shutterstock

Co dělat jinak, když chcete něco změnit

Charakter člověka těžko změníte. Něčí chování však ovlivnit můžete. Cesta ovšem nevede přes kritiku a výčitky. Nejdřív si musíte ujasnit, co konkrétního vám na chování partnera vadí a jak má vypadat změna. Muži většinou rádi vyhoví, pokud ví, co se od nich očekává. Vždyť ani oni nechtějí žít ve vztahu plném napětí.

Pokud zaznamenáte, že partner udělal krok ke změně – třeba odnesl špinavé ponožky sám nebo vám napsal zprávu, že se večer zdrží, nezapomeňte to ocenit. Pozitivní posilování funguje, ať už u dětí, zvířat nebo dospělých lidí. Pochvala je odměna a náš mozek odměnu chce. Proto opakujeme chování, za které jsme už odměnu v podobě pochvaly dostali.

Pozitivní komunikace místo rozhovoru o vztahu

Když cítíte, že vám ve vztahu něco nevyhovuje, řešte to hned. Nečekejte, až se ve vás nahromadí nespokojenost. Jak na to?

  1. Buďte konkrétní a mluvte o sobě, o svých pocitech. Nevynášejte soudy o partnerovi a zaměřte se na jeho chování, ne na jeho osobnost. „Byla jsem smutná, když jsi nepřišel na večeři včas. Pro mě je důležité, když se domluva dodržuje.“ To zní mnohem lépe než „tobě na mně nezáleží“.

  2. Navrhněte, co by měl muž udělat. Požádejte o pomoc, poproste ho o laskavost. Konkrétní požadavky jsou lepší než stížnosti typu „tobě je úplně jedno, že všechno tady dělám já“. Když jasně sdělíte své očekávání, je pro druhého snazší vám vyhovět.

  3. Zvolte přátelský tón. Žádosti o změnu vyslovené v klidu mají větší šanci na úspěch než rozhovor o vztahu plný negativních emocí. 

Vsaďte na spolupráci, ne na konfrontaci. Zapomeňte na „musíme si promluvit“ a příště zkuste „pojďme tohle vyřešit“. Uvidíte, že bez kritiky, s jasnými instrukcemi a pochvalou se dostanete podstatně dál.

Doporučujeme