Držení těla o vás prozradí více, než si myslíte. Víte, jak působíte vy?
Určitě znáte minimálně jednoho člověka, který vejde do místnosti, a vám je hned jasné, že je to třída a že ví, co chce. Přitom ještě ani nepromluvil a stačí si ho pouze prohlédnout. Ale jak to? Může opravdu postoj ovlivňovat to, jak se cítíte?
Představte si, že máte nějakou kamarádku, třeba Marušku. Vzdělaná, sportovkyně, na šéfovské pozici, s krásnými havraními vlasy. Říkáte si, tak ta musí mít sebevědomí v malíku. Jenže když kráčí k vašemu kavárenskému stolečku, i přes hezké oblečení a účes vidíte holku, která si zas tolik nevěří. Svěšená ramena, lehce nahrbená záda, váhavý krok a těkavý pohled. Přitom má za sebou tolik úspěchů, jen je nevidí a nevěří si. Její postoj už zdálky mluví za vše.
Podobně to donedávna mohlo být i u kolegyně Lenky. Shrbený postoj a hlava zapadlá mezi rameny. Tady byl důvod jiný. Její přítel byl o trochu menší než ona, zato o to větší dirigent. Aby ho Lenka nepřevyšovala, nejen vzrůstem, začala se hrbit. Po jejich rozchodu zase vyrostla o pět centimetrů a na svět se dívá se zvednutou hlavou.
Obě mají jedno společné. To, jak se cítí uvnitř, dávají najevo svým postojem. A víte, jak působíte vy? Zkuste si stoupnout před zrcadlo. Co vidíte? Máte ohnutá záda? V jaké pozici je vaše hlava?
Hlava, ramena, záda
Stará rčení tu nejsou jen tak. Tahle svatá trojice o tom, jak se cítíte, říká nejvíc. Pochopíte-li jejich smysl, velmi vám to může pomoci.
1. Pokaždé, když vás bolí záda v oblasti beder, připomeňte si, že „si na svá bedra nakládáte příliš“ a že jste to s tím To Do seznamem asi přepískla.
2. Lidé, kteří se necítí úplně dobře, to většinou prozrazují svěšenými rameny. Takový člověk poté připomíná ptáka se zplihlými křídly, nesoucího velké břímě odpovědnosti. A naopak. Člověk, který se prezentuje, že je pánem situace, „dělá ramena“.
3. Naivní idealista „má hlavu v oblacích“.
4. Víte, proč vás bolí hlava při hledání nějakého složitého řešení? Protože si doslova „lámete hlavu“.
5. Pravděpodobně jste někdy slyšeli větu „hlavu vzhůru“, když jste potřebovali dodat odvahu. A to se přeci neříká jen tak, že?

Knihy vám to také potvrdí
Na principu propojení emocí a těla například pracuje tradiční čínská medicína. Avšak tato interakce byla podložena i vědecky. To, jak spolu souvisí duše a tělo, vám dokonale osvětlí kniha Nemoc jako řeč duše od proslulého terapeuta Ruedigera Dahlkeho, který při svých výkladech vycházel z chorobopisů pacientů.
Úzkou souvislost mezi naší psychikou a tělem rozebírá i náš významný český psychiatr Radkin Honzák ve své knize Psychosomatická prvouka. Takže pokud vás zajímá více, neváhejte a utíkejte do knihovny.
A jak je to s tím sebevědomím?
Změna postoje dokáže s vaším sebevědomím zázraky. Pokud tedy chcete působit sebejistěji, není nic jednoduššího než napřímit postoj, dát hlavu vzhůru, vypnout prsa a zhluboka se nadechnout. I taková mírná změna vašeho postoje může mít příznivý efekt na vaši náladu a promítá se i do hlasu.
„Během dne řešíme spoustu situací a možná si ani neuvědomíme, jak při tom sedíme, stojíme či chodíme. A právě tento postoj ovlivňuje naše naladění a míru sebevědomí,“ říká klinická psycholožka, která se specializuje na pozitivní psychologii a zlepšování života, Angela Faith.
Je dobré na držení těla pracovat postupně a hlavně vědomě. Ať už s pomocí cvičení, jako je třeba jóga, která vaše tělo otevře a narovná, nebo návštěvou odborníka, který vám pomůže s vaším vlastním kritikem a vnitřním dítětem.
Nevěříte si, že dokážete mluvit na veřejnosti před skupinou lidí? Narovnejte se a dejte hlavu vzhůru, uvidíte, že to zvládnete.