Procházka je jednoduchý způsob prevence různých onemocnění. Od obezity přes oteklé nohy po kardiovaskulární nemoci. K chůzi navíc nepotřebujete žádné drahé vybavení. Začít můžete klidně už dnes.
Zpevní svaly
Čemu všemu tedy chůze pomáhá? Při správné chůzi posilujete samozřejmě hlavně dolní končetiny bez většího rizika přetížení. Každý krok by měl doprovázet i kývavý pohyb pánve a lehké zhoupnutí v bocích. Pokud chodíte napřímená, dochází i k aktivaci středu těla, uvolnění trapézových svalů a hrudníku.
Právě vzpřímenému postoji při chůzi pomáhají trekingové hole. Proto když se rozhodnete, že chůze bude ten správný parťák pro vaše zdraví, hole si určitě pořiďte. Zapojí vám totiž i ruce, takže budete mít pohyb zaměřený kompletně na celé tělo.
Na začátku jděte rychleji
Pokud chcete během chůze spálit větší množství kalorií, začněte procházku svižným tempem. Tím se nastartujete a po zbytek chůze udržujete spalování na téhle vyšší úrovni. Můžete si s tempem také hrát, chvíli se courat, chvíli přidat do kroku. I to funguje na hubnutí. Jediné, co vám s kily nepomůže, je samotné courání se.
Jak přirozeně začlenit pohyb do života s dětmi? Podívejte se na tipy kondičního trenéra.
Vylepší psychiku i postavu
Jestli čekáte nějaké „ale“, u chůze se ho nedočkáte. Žádné nevýhody ani minusy. Tím, že rozpohybujete oběhový systém, dáte trochu zabrat i svému srdci. Ovšem v dobrém. Naučí se fungovat v zátěži, což je skvělý předpoklad k tomu, abyste byla v kondici. Prokrvení celého těla pomáhá při odplavování odpadních látek, čímž dochází k detoxikaci.
A co účinek na hubnutí? Důležitý je čas, intenzita a vzdálenost. Chodit pro hubnutí byste měla tak rychle, abyste se po půl hodině lehce zpotila. A celkový čas by měl být alespoň pětačtyřicet minut. Přitom čím častěji budete chodit, tím bude efekt samozřejmě vyšší.
Kolik kroků je prý ideální pro hubnutí a jak vybrat hole pro nordic walking? Dočtete se v druhé části článku.
Pokračování 2 / 2
Chůze pro zdraví
Ideálních je osm tisíc až deset tisíc kroků denně. V přepočtu je to šest až sedm kilometrů. Možná se vám to zdá hodně, ale každý krok se počítá. A nějaké si sama přidejte – vyjděte schody místo použití výtahu nebo jděte jednu stanici na tramvaj pěšky. Díky tomu si dlouhodobě udržíte svou váhu, což je pro tělo to nejlepší.
Výzkumem se navíc zjistilo, že při deseti tisících kroků denně budete mít stejnou kondici jako při pravidelném aerobním cvičení. A když přidáte dva tisíce kroků navíc, začnete hubnout! Stačí si zapnout nastavení v mobilu a můžete své kroky během dne kontrolovat.
Zvolte správné hole
Známý je takzvaný nordic walking. Jedná se o chůzi s holemi, jak už je zmíněno výše. Díky nim dochází k zapojení horní poloviny těla a odlehčení zátěže vynakládané na dolní končetiny. Tento styl chůze také více podporuje aktivitu kardiovaskulárního systému, procvičení větší skupiny svalů a je celkově efektivnější. Zkrátka se více zapotíte i ztížíte chůzi.
Plánujete procházku zakončit koupáním? Podívejte se na tipy pro výběr plavek.
Není hůl jako hůl
Často dochází k záměně nordic walkingu za hiking nebo treking. Při severské chůzi se však používají speciální hole uzpůsobené právě pro tuto aktivitu. Madla jsou opatřena popruhem podobným rukavici, zatímco na konci hole je měkké zakončení, takzvaná botička, nebo kovový hrot. Na treking se používají hole velmi podobné lyžařským či běžkařským. Výrazný rozdíl je též v technice samotné.
Při stylu nordic walking umisťujeme hole mírně za tělo pro ideální odraz a následně je pouštíme. Zvyšujeme tak výkon i dynamiku. Trekingové hole se naopak umísťují spíše před tělo pro zvýšení stability, průzkum terénu a zmírnění nárazů.
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 7/2020
Text: Blanka Kubíčková