Zpomalte den, aby vám hned neutekl. Jak na to?
Rychlá Wi-Fi, rychlé auto, rychlé hubnutí a rychlé seznamování… Rychle a ještě rychleji, to je heslo dnešní doby. Něco se ale pomalinku začíná měnit. Přibývá žen, které hodlají mít ze života mnohem víc. Znovu objevují pomalu vařenou omáčku, na míru ušité košile nebo jízdu motorákem. Tomuto trendu se říká slow lifestyle. Jde o to nejjednodušší, co jsme denně jako malé holky uměly stejně dobře jako běhat, houpat se nebo skákat přes gumu – o vychutnání si každé minuty. Protože pak má den třicet hodin a náš život je sladší s každým dalším nadechnutím. Co může pomoct všem slow začátečnicím?
Jezte dezertní lžičkou
Hltáte oběd u počítače? Zkuste počítač na chvíli zavřít a jíst dezertní lžičkou. S ní do sebe krmi prostě tak rychle nenaházíte. A víte přece, jak pomůžete zažívání, když sousto pořádně přežvýkáte, než ho spolknete.
Očima turisty
Kdy jste naposledy byla v centru města, na náměstí, v těch nejhezčích kostelech? Někdy stačí, když zvednete hlavu od mobilu a budete se dívat na cestu, jako kdybyste ji viděla poprvé. Koukejte se i nahoru (ale pozor, ať nezakopnete). Pokud chodíte kolem historických domů, budete možná přímo šokovaná, jak krásné mají fasády, kterých jste si nikdy předtím nevšimla.
Nastavte si mobilní detox
Stačí i 20 minut denně. Spojte to s denní rutinou, třeba s cestou z práce. Režim „letadlo“ to jistí, domů přijedete dokonale zklidněná.
Myslete na buňky
Volte kvalitu před kvantitou. Jste to, co jíte. Je to prostě tak. Vaše buňky se tvoří z toho, co vypijete a sníte. Říkám to svým dětem a sama se tím řídím.
Nerozhazujte
Uvědomte si, za co utrácíte a jestli se to vyplatí. I na tu vodu v PET láhvi za dvacku musíte vydělat. Za měsíc je to 400 Kč, když si ji koupíte každý den. Neudělaly by vám za ty peníze dvě lekce samby nebo večeře s kamarádkou větší radost?
Pěstujte vztahy
Aspoň dvakrát do týdne se sejděte s rodinou, blízkými nebo s někým novým. Kontakt tváří v tvář je pořád nejlepší, Instagram, Messenger a esemesky prominou…
Jezte spolu u stolu
Ať se děje, co se děje, rodina by se měla sejít večer u stolu, a když to nejde, tak alespoň ráno. Jídlo spojuje. Je to možná jediná chvíle všedního dne, kdy všichni děláte něco společně. Večeře třeba v sedm by měla být svátost.
Společně a spokojeně
Ženy se spolu odjakživa družily při domácích pracích a báječně si přitom popovídaly. Slepici asi škubat nebudete, ale naplánujte si s kamarádkou, sestrou nebo maminkou společné vaření nebo třeba třídění oblečení.
Na šatník chytře
U každého nákupu si ujasněte: Vezmu si to na sebe ještě za rok nebo dva? Také si spočítejte takzvaný cost per wear, tedy kolikrát a kam si tu věc vezmete a na kolik vás tedy vyjde jedno její „vynesení“. Pokud si pořídíte kožené nadčasové kozačky za 5000 Kč a budete je nosit pět sezon, vyplatí se vám víc než levné, které se vám rozpadnou po jedné zimě.
VIDEO TIP: Capsule šatník - základní kousky do šatníku
Pod polštář
Je trochu smutné, že žijeme v době, kdy se musíme učit žít spokojeněji. Ale je to tak. Tato kniha je každopádně inspirující. Slow Living, Grada.
Mini slovníček slow:
Trend, který oslovuje čím dál víc lidí, už má i své specifické termíny a pojmy. Co znamenají?
Slow fashion (pomalá móda): Jde o udržitelnou a zodpovědnou módu, která podporuje lokální výrobu, autorskou tvorbu, tradiční řemeslo a etický přístup.
Slow living (pomalý život): Jde o návrat ke kořenům, prožívání přítomného okamžiku a sdílení s blízkými.
Slow food (pomalé jídlo): Představuje protiváhu stravování ve fastfoodech. Příznivci tohoto směru se zajímají o to, jaké jídlo jedí nebo odkud pochází, včetně místních gastronomických tradic.
Nedržte to, pusťte to
Když mi bylo nejhůř, každý mi říkal: „Drž se!“ A já se držela zuby nehty, přitom jsem podvědomě věděla, že pustit se je vlastně to nejlepší, co můžu udělat. Prožít emoce do dna a jít dál. Neplatí to ale jen pro zármutek nebo vyhořelý vztah. Nelpěte ani na drahém autu, když na něj zrovna nemáte, nebo na oblečení, které je krásné, ale nesedí vám. Lpění, jak říká dalajlama, je jedna z věcí, která člověku nejvíc komplikuje život.
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 11/2018