Proč se tichu vyhýbáme, když léčí naši duši?

Proč se tichu vyhýbáme, když léčí naši duši? Zdroj: iStock.com

Ponořme se do ticha: Jak nám škodí pasivní hluk a proč si naordinovat zvukové půsty?

Ivona Horváth Souralová

Když nás něco trápí, snažíme se myšlenky něčím přehlušit. Přitom ticho má mnohem silnější účinky na naši psychiku než třeba relaxační hudba.

Ráno vstáváme za zvonění budíku, přes den se na nás valí ze všech stran směsice různých zvuků a večer odpočíváme v doprovodu televize nebo hudby. Není divu, že mnohé z nás pak touží uniknout z toho hluku někam do klidu. Když se nám to pak ale podaří, začneme se cítit nekomfortně. Naše myšlenky totiž dostanou prostor, a to málokterá z nás doopravdy chce. 

TIP NA VIDEO: Co dělat, když na vás padne úzkost?

Video placeholder

Proč se tichu vyhýbáme

Ticho spojujeme s nudou, což je pro nás stav, kdy mozek nemá co na práci, a to je přece plýtvání naším drahocenným časem. Ticho během konverzace pak pro nás znamená dusno nebo jen klid před bouří. Naučily jsme se ticho vnímat v negativním smyslu. Ale i když se zdá, že se během něho nic neděje, opak je pravdou. Když se totiž zbavíme rušivých zvuků z okolí, ponoříme se konečně samy do sebe a začneme poslouchat myšlenky, které se derou z hloubi našeho nitra. A přesně toho se spousta lidí bojí. Protože by na ně mohli vybafnout nějací kostlivci a traumata, která nechtějí oživovat. 

Sluch podle pohlaví

Až budete mít pocit, že vás vaše drahá polovička neposlouchá, tak se nehněvejte. Možná vás jen neslyší. Podle vědeckých studií totiž mají ženy dvakrát až desetkrát citlivější sluch než muži a lépe slyší vysoké frekvence. To proto, aby zaslechly pláč dítěte. Vědci z EEG a magnetické rezonance pak zjistili, že u muže v klidu utichá až sedmdesát procent mozkových center, zatímco u žen zůstává devadesát procent stále ve střehu. Jsme tedy zároveň i mnohem citlivější na hluk. 

Když zvuk škodí

Bylo zjištěno, že pasivní hluk má na naše zdraví podobné účinky jako pasivní kouření. Jde o takzvaný auditivní šum, to je vše, co náš mozek nepotřebuje zpracovat, ale vnímá ho podvědomě. Řadí se sem různá bzučení, dunění a drnčení. Pokud bydlíte v centru, tak tyto zvuky můžete utlumit maximálně lepším odhlučněním, často jsou na vině ale spotřebiče doma. Patří sem čerpadla, lednice, ventilátor apod. Akustický smog pak znamená nadměrnou hlučnost. Jde například o houkání sirén, hučení klimatizace a hlasitou hudbu. 

Zvuková otupělost

Hudba a další hlasitá zábava jsou fajn. Všeho dohromady už je ale v dnešním moderním světě tolik, že se stáváme otupělými. Přestaneme vnímat, jak nám při procházce přírodou pod nohama křupe větvička a v korunách stromů se rozléhá ptačí zpěv. Tahle otupělost nám brání být ve spojení s léčivou přírodou a především nalezení vnitřního klidu. Místo toho, abychom odpočívaly, zapneme si při běhu do uší hudbu nebo nám náš hlas v hlavě diktuje, co všechno je třeba během dne ještě udělat. Výsledkem je únava a roztěkanost.

Zajímavost

I když eliminujete zvuky kolem sebe, nebudete nikdy v úplném tichu. To byste musely zařídit uměle, jako je tomu v audiolaboratoři v kampusu Microsoftu ve státě Washington. Ruchy zde tlumí zdi o tloušťce třicet centimetrů, na stěnách je systém klínů z pěny, které pohlcují i ozvěny. V takové místnosti uslyšíte i tlukot vlastního srdce. Rozhodně ale nejde o příjemný zážitek. Už po chvilce pobytu v komoře se mohou dostavit závratě, nevolnost nebo panické ataky.

6 tipů pro zvukový půst

  • Vypněte zvukovou kulisu – pokud si při běhu pouštíte hudbu do sluchátek nebo při práci máte puštěnou televizi, zkuste to bez toho. Uvidíte, že se budete na danou činnost lépe soustředit. 

  • Tichý režim – na mobilu navolte místo zvonění vibrace, případně i tichý režim. Vypněte i oznámení, která nutně nepotřebujete (například sociální sítě a aplikace). Když zrovna neočekáváte důležitý telefonát, zkuste si jednou začas na chvíli i vypnout mobilní telefon úplně. Nemusíte být stále k dispozici. Eliminujte rušivé elementy – jde o zvuky, které mají vyplnit čas během jízdy autem nebo jiné činnosti, na které se nemusíte intenzivně soustředit. Jde o různé podcasty, reklamy a rádio. 

  • Pravidla ložnice – měla by být místem výhradně k odpočinku, proto z ní vyneste nemilosrdně mobily, notebook i televizi.

  • Cestování – pokud zvažujete koupi nového auta, určitě zvolte takové, které je tiché. Ve vlaku se pak můžete usadit v tichém oddílu, který poskytují cestujícím České dráhy. Nesmí se zde telefonovat, poslouchat nahlas hudbu nebo se hlasitě projevovat. 

  • Poslouchejte přírodu – místo hudby začněte poslouchat zvuky přírody. Při procházce vnímejte, jak šumí listí nebo teče voda. 

  • Pravidlo 45/15 – jestliže pracujete v hlučném open space, zkuste domluvit pravidlo 45/15. Tedy 45 minut nevyrušovat a posledních 15 minut v hodině pak na sebe můžete mluvit nebo telefonovat. Pokud to neprojde, pořiďte si sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Nebo můžete zkusit špunty do uší z včelího vosku, které netlačí.

Decibely

Hladina intenzity zvuku se měří v decibelech. Úroveň do 65 dB není pro lidské zdraví škodlivá. Nad tuto hodnotu se už začínají projevovat kardiovaskulární problémy, nad 80 dB roste agresivní chování a nad 85 dB už může dojít k problémům se sluchem. Jen pro představu – vysavač vydává hluk okolo 70 dB, rušná ulice 80 dB a rockový koncert až 120 dB.

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 7/21.

Doporučujeme

Načíst další články