S tetičkou Flo na dovolenou. Jak o prázdninách zvládnout menstruaci?
Chystáte se na last minute dovolenou, těšíte se, že si užijete poslední dny tepla a uvolněné prázdninové pracovní morálky... A pak mrknete do kalendáře a zjistíte, že zrovna v den odjezdu má dorazit tetička Flo. Menstruace není nijak příjemná ani v normálním režimu, natožpak u moře nebo pod stanem. Poradíme vám, jak ji zvládnout v co největším pohodlí i na cestách.
To, že si ženy v létě plánují dovolenou mimo svoje dny, případně si příchod menstruace oddalují pomocí antikoncepce, není nijak překvapivé. Kromě vyšších hygienických požadavků, které se třeba v klasických českých tábořištích či na dlouhých cestách po světě jen těžko dodržují, má více než polovina žen před začátkem periody problémy s bolestivým PMS, přibírají na hmotnosti, jsou spavé, nervózní, trpí migrénami. Pokud se prázdninového výletu s přáteli, partnerem nebo dětmi děsíte ze stejného důvodu i vy, zkuste následující tipy.
TIP NA VIDEO: Praktickou pomůckou na dovolenou jsou menstruační plavky. Podívejte se, jak vypadají!
1. Změna jídelníčku jako prevence PMS
Pokud víte, že vás na dovolené přepadne PMS, můžete si značně ulehčit, když se přibližně měsíc před odjezdem budete věnovat tomu, co jíte. Vaše strava by měla obsahovat hodně hořčíku a kyseliny listové, je dobré eliminovat cukry. Odpusťte si čokoládové tyčinky a omezte alkohol. V zásadě platí, že pokud se budete stravovat podle zásad keto diety, neuděláte chybu.
2. Jak zabránit nafouknutí?
Během PMS a menstruace řadu žen trápí nafouklé břicho. Když se k tomu přidá pocit, že s takovým břichem člověk bude nosit plavky nebo lézt po horách, může to být nepříjemné. Zaměřte se tedy na to, abyste krátce před menstruací a během ní vynechala slané potraviny: brambůrky, polotovary, fast food, ale také uzeniny. Nepomůže vám ani káva, co naopak může rychle ulevit, jsou bylinkové čaje určené k odvodnění organismu.
3. Vhodné pomůcky jsou základ
I když se může zdát, že třeba takový kalíšek je na cestování lepší než klasické vložky, dovolená není obdobím vhodným pro experimenty s menstruačními pomůckami. Pokud jste zvyklá ho používat a sedí vám, přibalte si ho bez váhání, jestli jste ho ale dosud nezkoušela, raději si vezměte to, co znáte a vyhovuje vám. Praktickou pomůckou mohou být menstruační kalhotky, aktuálním hitem jsou také menstruační plavky – i tady ale platí, že je třeba mít ozkoušeno, jaký stupeň savosti potřebujete. V teplém počasí se nám totiž zrychluje krevní oběh, což znamená také intenzivnější krvácení. Pokud vás čeká dlouhá cesta v autě nebo autobuse, vybavte se menstruačními potřebami s vyšší savostí.
4. Pravidelná hygiena
Ani na dovolené nezapomínejte, že menstruační pomůcky je třeba měnit – tampon může být zavedený maximálně 8 hodin. Pokud vám vyhovují intimní mýdla a hygienické ubrousky, určitě si je přibalte do kosmetické taštičky. Stejně tak si s sebou můžete vzít krém určený ke zmírnění příznaků kvasinkové infekce. Ve vedru a mokrých plavkách se vám může rozjet velmi rychle. Tyto přípravky jsou většinou volně prodejné, příjemnější ale určitě je koupit si je v klidu před odjezdem než se jich například v zahraničí dožadovat lámanou angličtinou.
5. Zjistěte si, kam jedete
Zní to možná zvláštně, tady jde ale konkrétně o to zjistit, jaké hygienické podmínky vás v cílové destinaci čekají. Chystáte se do zemí, kde jsou na toaletách běžně k využití bidety? Skvělé! Čeká vás týden na čundru a spaní pod stanem? Mějte po ruce balenou vodu, kterou můžete omýt sebe i menstruační kalíšek, a ideálně také antibakteriální gel. Výměnu menstruačních pomůcek byste vždy měla provádět čistýma rukama.