Hlavním tématem Designbloku je jídlo.

Hlavním tématem Designbloku je jídlo. Zdroj: Designblok

Průmyslový palác, pravé křídlo, Výstaviště Praha Holešovice, Praha 7. Superstudio Designbloku představuje novinky českých a světových výrobců, prezentujících produkty vzniklé ze spolupráce se špičkovými designéry. Představují se zde všechny oblasti designu, především však nábytek, svítidla a bytové doplňky. V Superstudiu se prezentuje vždy více než 70 vybraných výrobců.
Průmyslový palác, střední hala, Výstaviště Praha Holešovice, Praha 7. Krajina zážitků nazvaná Designérie je ústředním prostorem Desingbloku. Designérie vzniká na dané téma Designbloku a je vytvářena českými designéry a architekty. Návštěvníkům nabízí interaktivní instalace, její součástí je i Garden Stage, kde se odehrávají módní přehlídky Designbloku a každý den další doprovodný program.
3
Fotogalerie

Začíná Designblok. Co vás čeká a co se vyplatí neminout?

Designblok, největší designová přehlídka u nás, otevírá ve čtvrtek své brány na Výstavišti v pražských Holešovicích. Ústředním tématem celé přehlídky je letos design a jídlo.

V novém čísle Reflexu, které vyjde ve čtvrtek 26. října, najdete exkluzívní prezentaci fotografií dokumentující proměny nedělního svátečního stolu v Česku v letech 1937–2017. Na detailu prostřené tabule si připomenete vznešený jídelní rituál první republiky, socialistickou iluzi hojnosti v čele s opečeným lančmítem, porevoluční zbohatlickou manýru i současný, hipsterský brunch s nepostradatelným mobilem hned vedle talíře.

Jednu z besed na letošním Designbloku povede autorka tohoto unikátního projektu a nová šéfredaktorka časopisu F.O.O.D. Darina Křivánková, jejíž povídání zasvěcené historickým podobám našeho stravování si budete moci v Průmyslovém paláci užít spolu s největšími pozoruhodnostmi, jaké letošní Designblok nabídne.

Střední halu Průmyslového paláce – místo hlavního programu Designbloku – přetvořili Maxim Velčovský a Veronika Jiroušková v unikátní krajinu s obřími dorty, létající cukrovou vatou, kolotočem a spoustou šlehačky. Na pódiu se budou střídat módní přehlídky, koncert Please The Trees nebo série tematických pásem. Jako delikatesu si určitě vyzkoušejte skákací horu Říp včetně rotundy svatého Jiří a svatého Vojtěcha. Lapidárium už tradičně promění designéři k nepoznání. Sochy, svědci staletí, se dostávají do nečekaných kontextů. Jedna z letos nejočekávanějších instalací nese název Štěstí a její autor Maxim Velčovský v ní pracuje se světlem a hromadou skleněných střepů, jež na rozdíl od vystavených soch nepřežily své stvořitele. Připravte se na zázrak věčnosti. Do Prahy se rovněž sjíždějí velké postavy českého i světového designu. Jednou z nich je i Richard Hutten. V Superstudiu představí například unikátní kolekce pro italské mistry v práci s mosazí Ghidini 1961. Kanadský grafik a ilustrátor Dirk Wright navrhl pro Křehký nový dekor jejich ikonické Chudé sady. Základní jídelní set vyzdobil dekorem, v němž zpodobnil jídla, která byla v různých částech světa považována za jídla chudých: pampeliška, holub, rak, ale i humr, který se prý podobné pověsti těšil právě v Kanadě.

Lucie Koldová připravila pro českou značku Brokis nečekaná svítidla inspirovaná tvarem laskonek Makronek. Její Macrones spojují nádherné vlastnosti skla s magií onyxů. Letošní finalistka studentské soutěže Diploma Selection, módní návrhářka Lenka Vacková, pro změnu vyvinula recyklovanou látku z textilního odpadu. Nic vyjma etikety, loga a výšivky není z nového materiálu. Daniela Chodilová, vystavující v expozici Erste Premier Talent Display, realizovala ve spolupráci s firmou Moser kolekci broušených lamp Zoom, inspirovanou objektivem fotoaparátů.

Letos budete mít na Designbloku příležitost koupit svým blízkým i srdce z perníku. Michal Bačák, Maria Makeeva, Eva Maceková, Alžběta Skálová, Tomski Polanski, Okolo, Miroko Maroko, Veronika Jiroušková a Martina Černá, tedy ilustrátoři, umělci a grafici, vytvořili pro Designblok motivy na tradiční pouťová perníková srdce nejrůznějších tvarů – ve zlatě, jako vesmírná mlhovina, ze zabijačky nebo jako pána s knírem. Limitovaná edice srdcí bude k dostání v Perníkové chaloupce od H3T architektů v Designérii.

Více informací a program přednášek na Reflex stage najdete zde.

Více o Designbloku čtěte zde.