Začíná Designblok. Co vás čeká a co se vyplatí neminout?

Designblok, největší designová přehlídka u nás, otevírá ve čtvrtek své brány na Výstavišti v pražských Holešovicích. Ústředním tématem celé přehlídky je letos design a jídlo.

V novém čísle Reflexu, které vyjde ve čtvrtek 26. října, najdete exkluzívní prezentaci fotografií dokumentující proměny nedělního svátečního stolu v Česku v letech 1937–2017. Na detailu prostřené tabule si připomenete vznešený jídelní rituál první republiky, socialistickou iluzi hojnosti v čele s opečeným lančmítem, porevoluční zbohatlickou manýru i současný, hipsterský brunch s nepostradatelným mobilem hned vedle talíře.

Jednu z besed na letošním Designbloku povede autorka tohoto unikátního projektu a nová šéfredaktorka časopisu F.O.O.D. Darina Křivánková, jejíž povídání zasvěcené historickým podobám našeho stravování si budete moci v Průmyslovém paláci užít spolu s největšími pozoruhodnostmi, jaké letošní Designblok nabídne.

Střední halu Průmyslového paláce – místo hlavního programu Designbloku – přetvořili Maxim Velčovský a Veronika Jiroušková v unikátní krajinu s obřími dorty, létající cukrovou vatou, kolotočem a spoustou šlehačky. Na pódiu se budou střídat módní přehlídky, koncert Please The Trees nebo série tematických pásem. Jako delikatesu si určitě vyzkoušejte skákací horu Říp včetně rotundy svatého Jiří a svatého Vojtěcha. Lapidárium už tradičně promění designéři k nepoznání. Sochy, svědci staletí, se dostávají do nečekaných kontextů. Jedna z letos nejočekávanějších instalací nese název Štěstí a její autor Maxim Velčovský v ní pracuje se světlem a hromadou skleněných střepů, jež na rozdíl od vystavených soch nepřežily své stvořitele. Připravte se na zázrak věčnosti. Do Prahy se rovněž sjíždějí velké postavy českého i světového designu. Jednou z nich je i Richard Hutten. V Superstudiu představí například unikátní kolekce pro italské mistry v práci s mosazí Ghidini 1961. Kanadský grafik a ilustrátor Dirk Wright navrhl pro Křehký nový dekor jejich ikonické Chudé sady. Základní jídelní set vyzdobil dekorem, v němž zpodobnil jídla, která byla v různých částech světa považována za jídla chudých: pampeliška, holub, rak, ale i humr, který se prý podobné pověsti těšil právě v Kanadě.

Lucie Koldová připravila pro českou značku Brokis nečekaná svítidla inspirovaná tvarem laskonek Makronek. Její Macrones spojují nádherné vlastnosti skla s magií onyxů. Letošní finalistka studentské soutěže Diploma Selection, módní návrhářka Lenka Vacková, pro změnu vyvinula recyklovanou látku z textilního odpadu. Nic vyjma etikety, loga a výšivky není z nového materiálu. Daniela Chodilová, vystavující v expozici Erste Premier Talent Display, realizovala ve spolupráci s firmou Moser kolekci broušených lamp Zoom, inspirovanou objektivem fotoaparátů.

Letos budete mít na Designbloku příležitost koupit svým blízkým i srdce z perníku. Michal Bačák, Maria Makeeva, Eva Maceková, Alžběta Skálová, Tomski Polanski, Okolo, Miroko Maroko, Veronika Jiroušková a Martina Černá, tedy ilustrátoři, umělci a grafici, vytvořili pro Designblok motivy na tradiční pouťová perníková srdce nejrůznějších tvarů – ve zlatě, jako vesmírná mlhovina, ze zabijačky nebo jako pána s knírem. Limitovaná edice srdcí bude k dostání v Perníkové chaloupce od H3T architektů v Designérii.

Více informací a program přednášek na Reflex stage najdete zde.

Více o Designbloku čtěte zde.