Nové vybavení domácnosti nemusí stát tisíce.

Nové vybavení domácnosti nemusí stát tisíce. Zdroj: Shutterstock

Chcete vybavit domov za pár korun? Recyklujte!

Nový domov nemusí stát desítky tisíc. Poskládat ho lze i ze starých věcí. Originální nábytek a doplňky si můžete vyrobit z dřevěných palet, plastových přepravek, PET láhví, vinylových desek, látek nebo starších koberců. Přinášíme vám tipy na to, jak nejlépe recyklovat nápady a pracovat s materiály. 

1. Hrajte si s materiály

Vyrobit efektní sedací nábytek je možné z ledačeho. Perfektně poslouží plechové cedule, kartonový papír, slisované oblečení, koberce a dokonce i sportovní náčiní. Příkladem mohou být stylové stoličky a lavičky, které z polámaných skateboardů vyrábí designér Adam Podlaski.

2. Tvořte z bedýnek a šuplíků

Nezbavujte se dřevěných bedýnek a starých šuplíků. Vytvořit z nich lze šikovné police nebo domov pro knihy. Stačí polepit dno kouskem tapety s hezkým dekorem.

Pokud není spodní díl v nejlepší kondici, odstraňte ho a rám opatřete barevným nátěrem. Nebojte se používat výrazné tóny. Kontrastní barvy dodají interiéru šmrnc.

3. Opravte zničený nábytek

Rozbitý nábytek nemusí skončit v kontejneru. Stačí drobná oprava, nový nátěr a starožitnost nebo retro nábytek vám poslouží stejně dobře jako nové vybavení.

Odradit vás nemusí ani to, když je povrch příliš poničený. Zamaskovat výraznější vady na kráse můžete třeba metodou decoupage.

Tip: Zachránit lze nejen nábytek ze dřeva, ale také z kovu. Zachovalou kovovou kostru z křesla lze vrátit do kondice pomocí zajímavého výpletu. Pokud vás začne nudit, můžete ho jednoduše inovovat.

Pokračování 2 / 3

4. Oblékněte stínítko

Stínítko nebo lustr si můžete vyrobit snadno z věcí a materiálů, které máte doma. Dobře v interiéru vypadá třeba osvětlení oblečené do starého cedníku, plastové konve, kusu dýhy, látky, kartonu nebo ručně dělaného papíru.

U hořlavých materiálů je třeba dát pozor na zdroj světla. Při provozu by neměl vydávat žár ani teplo.

Tip: Kloboučky na lampy i kousky, jež vyniknou zavěšené v prostoru, si lze poskládat jako origami z ozdobného papíru.

5. Skládejte z přepravek

Vděčným materiálem pro kreativní recyklaci jsou plastové boxy a přepravky. Ze zajímavě perforovaných bedýnek různých barev si můžete snadno vyrobit šikovnou knihovnu, poličky, světlo na strop, skříňku, konferenční stolek a další kousky nábytku.

Tip: Potřebujete rychle nábytek? Vsaďte na přepravky. Jsou odolné, nenáročné na údržbu. Díky perforaci je snadno přichytíte na zeď.

Pokračování 3 / 3

6. Využijte prostor originálně

Stačí málo a zdi vašeho domova mohou být nejen krásné, ale také praktické. Pokud nevíte, čím je vyzdobit a nemáte na drahý design, zkuste recyklovat různě dlouhá prkýnka.

Vytvořit z nich můžete například originální věšák ve tvaru stromu. Skvěle bude vypadat v dětském pokoji doplněný apartními budkami pro ptáčky.

Tip: Výroba věšáku z prkének je tak jednoduchá, že vám mohou asistovat i malé děti. Pokud jim dovolíte, aby pomáhaly, podpoříte v nich přirozenou kreativitu.

7. Míchejte styly

Užívejte si extravaganci bez luxusního designu. Stejně dobře vám poslouží i rustikální zrcadlo natřené zlatou barvou nebo stříbřenkou.

Dramatický nádech a vtip vnese do interiéru světlo ukryté za rentgenovým snímkem nebo lustrem ve tvaru, který imituje PET láhev.

8. Využijte bedny a palety

Skvělým materiálem pro výrobu nábytku jsou přepravní bedny a palety. Cena je nízká a použití všestranné.

Šikovní jedinci si zvládnou vyrobit stůl, sezení, postel či knihovnu sami za jedno až dvě odpoledne. Komu se nechce tahat z palet hřebíky, může si nechat vyrobit zařízení na zakázku. Článek připravil časopis Bydlení Stavby Reality.

Doporučujeme

Načíst další články