Objevte nejbarevnější místa světa

17. dubna 2017 • 06:00
 • Objevte nejbarevnější místa světa

  Pestrobarevná krajina neexistuje jen v pohádkách. Řadu duhově barevných zákoutí můžete spatřit na vlastní oči, stačí se nebát cestovat. 

  Našli jsme pro vás sedm nejkrásnějších destinací.

  Duhový eukalyptus

  Duhový blahovičník Eucalyptus deglupta je výjimečný strom. Podle některých biologů jde o nejrychleji rostoucí strom světa. Na Nové Guineji vyrostl za 15 měsíců o víc než 10 metrů. Průměrně dorůstá výšky 60 až 75 metrů. Jako jediný z eukalyptů se přirozeně rozšířil i na severní polokouli.

  Duhový eukalyptus Duhový eukalyptus Autor: Shutterstock

  Nejtypičtější pro duhový eukalyptus je kmen, který zdobí pestrá směs barev: modrá, fialová, oranžová i cihlově červená v kombinaci s jasně zelenou. Samotná kůra stromu nijak barevně nevyniká. Za efektní zbarvení může lýko, které se ukrývá pod ní. Nejlépe je to vidět u paty stromů, některé blahovičníky jsou však duhové celé.

  Duhový eukalyptus Duhový eukalyptus Autor: Shutterstock

 • Kaňon Antelope, Arizona

  Úžasnou podívanou nabízí kaňon Antelope v někdejší zemi Navahů. Na pohled hladké a ladně působící vápencové stěny horní i dolní části kaňonu září červeno-oranžovou barvou. Díky působivé hře světla a stínu patří mezi nejkrásnější místa na západě USA.

  Kaňon Antelope Kaňon Antelope Autor: Shutterstock

  Podmanivý vzhled kaňonu je výsledkem dlouholetého působení vody do pískovcového podloží. Spatřit zde můžete oblé tvary, sypající se písek, štěrbinami pronikající sluneční paprsky i tmavá zákoutí a stíny. To vše v hloubce až deset metrů pod zemským povrchem.

  Kaňon Antelope Kaňon Antelope Autor: Shutterstock

 • Vřídlo Grand Prismatic Spring

  Půl akru nebe a pekla najdete v Národní parku Yellowstone. Jde o třetí největší horké vřídlo na naší planetě a na americkém kontinentě nemá konkurenci. Za vysokou teplotu pramene může obrovská magmatická komora, která se nachází hluboko pod povrchem. Voda má vysoký obsah minerálů a teplotu 87 stupňů, u břehů je voda chladnější.

  Horké vřídlo Grand Prismatic Spring Horké vřídlo Grand Prismatic Spring Autor: Shutterstock

  Vřídlo je známé díky koncentrickým kruhům v barvě duhy, které se tvoří na hladině. Ve středu je voda tmavě modrá a dále následují pruhy světle modré, zelené, žluté, oranžové a červené barvy. Působivá podívaná vzniká činností termofilních mikroorganismů. V létě je hladina jezírka převážně žlutá, oranžová a červená, v zimě naopak převládá tmavě zelená barva.

 • Zhangye Danxia, Čína

  Geologický park v provincii Gansu patří k málo prozkoumaným a neobydleným částem Číny. Působivé zbarvení reliéfu Zhangye Danxia vznikalo přes 24 milionů let. Barevná škála přechází od sytě rudé, přes žlutou až do zelené. Barvy se mění v průběhu dne se změnou jasu slunce. Od roku 2010 je zapsán na seznamu dědictví UNESCO.

   

  Zhangye Danxia, Čína VIDEO youtube.com

 • Řeka Cristales, Kolumbie

  Barva řeky Cristales, která protéká kolumbijským pohořím Macarena, se mění v závislosti na růstu vodních rostlin a obsahu mikrobů. Díky duhovým přechodům ji mnozí považují za jednu z nejkrásnějších řek světa.

  Kolumbijská řeka Cristales Kolumbijská řeka Cristales Autor: Shutterstock

  Kromě žluté, modré a zelené ji zdobí také červená a černá. Mimochodem nejde o žádnou velkou řeku. V nejširších místech nemá více než 20 metrů a její délka nepřesahuje 100 km.

  Cristales se říká řeka pěti barev Cristales se říká řeka pěti barev Autor: Shutterstock

 • Gejzír Fly, Nevada

  Nádherně zbarvený útvar najdete v poušti Black Rock Desert v americké Nevadě. Gejzír vznikl vlastně náhodou při vrtání studny. Minerály a řasy se draly na povrch a vytvořily tyto mimozemské útvary zahalené do směsi žluté, zelené a hnědé, červené, oranžové a béžové barvy.

  Gejzír Fly Gejzír Fly Autor: Shutterstock

 • Chamarel, Mauricius

  Duhově zbarvenou krajinu najdete také uprostřed tropických hor na ostrově Mauricius. Abyste spatřili sedmibarevný kousek země v oblasti Chamarel, musíte prosít hustým pralesem. Zdejší zvlněný terén tvarem připomíná písčité duny. O písek ale nejde. Tuhle nádhernou scenérii vytvořila láva.

  Oblast Chamarel na ostrově Mauricius Oblast Chamarel na ostrově Mauricius Autor: Shutterstock

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy