Objevte nejbarevnější místa světa

9. prosince 2016
 • Objevte nejbarevnější místa světa

  Pestrobarevná krajina neexistuje jen v pohádkách. Řadu duhově barevných zákoutí můžete spatřit na vlastní oči, stačí se nebát cestovat. Našli jsme pro vás sedm nejkrásnějších destinací.

 • Duhový eukalyptus

  Duhový eukalyptusDuhový eukalyptusAutor: Shutterstock
  Duhový blahovičník Eucalyptus deglupta je výjimečný strom. Podle některých biologů jde o nejrychleji rostoucí strom světa. Na Nové Guineji vyrostl za 15 měsíců o víc než 10 metrů. Průměrně dorůstá výšky 60 až 75 metrů. Jako jediný z eukalyptů se přirozeně rozšířil i na severní polokouli.
  Duhový eukalyptusDuhový eukalyptusAutor: Shutterstock
  Nejtypičtější pro duhový eukalyptus je kmen, který zdobí pestrá směs barev: modrá, fialová, oranžová i cihlově červená v kombinaci s jasně zelenou. Samotná kůra stromu nijak barevně nevyniká. Za efektní zbarvení může lýko, které se ukrývá pod ní. Nejlépe je to vidět u paty stromů, některé blahovičníky jsou však duhové celé.
  Duhový eukalyptusDuhový eukalyptusAutor: Shutterstock

 • Kaňon Antelope, Arizona

  Kaňon AntelopeKaňon AntelopeAutor: Shutterstock
  Úžasnou podívanou nabízí kaňon Antelope v někdejší zemi Navahů. Na pohled hladké a ladně působící vápencové stěny horní i dolní části kaňonu září červeno-oranžovou barvou. Díky působivé hře světla a stínu patří mezi nejkrásnější místa na západě USA.
  Kaňon AntelopeKaňon AntelopeAutor: Shutterstock
  Podmanivý vzhled kaňonu je výsledkem dlouholetého působení vody do pískovcového podloží. Spatřit zde můžete oblé tvary, sypající se písek, štěrbinami pronikající sluneční paprsky i tmavá zákoutí a stíny. To vše v hloubce až deset metrů pod zemským povrchem.

 • Vřídlo Grand Prismatic Spring

  Horké vřídlo Grand Prismatic SpringHorké vřídlo Grand Prismatic SpringAutor: Shutterstock
  Půl akru nebe a pekla najdete v Národní parku Yellowstone. Jde o třetí největší horké vřídlo na naší planetě a na americkém kontinentě nemá konkurenci. Za vysokou teplotu pramene může obrovská magmatická komora, která se nachází hluboko pod povrchem. Voda má vysoký obsah minerálů a teplotu 87 stupňů, u břehů je voda chladnější.
  Horké vřídlo Grand Prismatic SpringHorké vřídlo Grand Prismatic SpringAutor: Shutterstock
  Vřídlo je známé díky koncentrickým kruhům v barvě duhy, které se tvoří na hladině. Ve středu je voda tmavě modrá a dále následují pruhy světle modré, zelené, žluté, oranžové a červené barvy. Působivá podívaná vzniká činností termofilních mikroorganismů. V létě je hladina jezírka převážně žlutá, oranžová a červená, v zimě naopak převládá tmavě zelená barva.

 • Zhangye Danxia, Čína

  Geologický park v provincii Gansu patří k málo prozkoumaným a neobydleným částem Číny. Působivé zbarvení reliéfu Zhangye Danxia vznikalo přes 24 milionů let. Barevná škála přechází od sytě rudé, přes žlutou až do zelené. Barvy se mění v průběhu dne se změnou jasu slunce. Od roku 2010 je zapsán na seznamu dědictví UNESCO.

 • Řeka Cristales, Kolumbie

  Cristales se říká řeka pěti barevCristales se říká řeka pěti barevAutor: Shutterstock
  Barva řeky Cristales, která protéká kolumbijským pohořím Macarena, se mění v závislosti na růstu vodních rostlin a obsahu mikrobů. Díky duhovým přechodům ji mnozí považují za jednu z nejkrásnějších řek světa. Kromě žluté, modré a zelené ji zdobí také červená a černá. Mimochodem nejde o žádnou velkou řeku. V nejširších místech nemá více než 20 metrů a její délka nepřesahuje 100 km.
  Kolumbijská řeka CristalesKolumbijská řeka CristalesAutor: Shutterstock

 • Gejzír Fly, Nevada

  Gejzír FlyGejzír FlyAutor: Shutterstock
  Nádherně zbarvený útvar najdete v poušti Black Rock Desert v americké Nevadě. Gejzír vznikl vlastně náhodou při vrtání studny. Minerály a řasy se draly na povrch a vytvořily tyto mimozemské útvary zahalené do směsi žluté, zelené a hnědé, červené, oranžové a béžové barvy.

 • Chamarel, Mauricius

  Oblast Chamarel na ostrově MauriciusOblast Chamarel na ostrově MauriciusAutor: Shutterstock
  Duhově zbarvenou krajinu najdete také uprostřed tropických hor na ostrově Mauricius. Abyste spatřili sedmibarevný kousek země v oblasti Chamarel, musíte prosít hustým pralesem. Zdejší zvlněný terén tvarem připomíná písčité duny. O písek ale nejde. Tuhle nádhernou scenérii vytvořila láva.

Jdi na homepage Zpět na začátek
Další příběhy
tady joyes